Med halva Allsvenskan färdigspelad så blev det ett snabbt returmöte mot Kungälv. LIF Lindesberg stod denna gång som gäster men med en mindre trupp där både Max Broman och Joakim Bååk saknades, blev det förlust efter en svagare andra halvlek. En ny poänglös match gör dessutom att LIF återvänder till tabellens bottenplacering.
Halva den Allsvenska serien är färdigspelad vilket gör att spelschemat vänds. Som nästsist i tabellen blev det ett snabbt revanschmöte för LIF Lindesberg mot Kungälv, som förra helgen segrade en jämn match som avgjordes med tio minuter kvar.
När LIF Lindesberg gästade Kungälv under lördagenseftermiddagen var det med en tunnare trupp än tidigare match. Både lagets stora målskytt Max Broman och rutinerade lagkapten Joakim Bååk saknades i laguppställningen, vilket blev två stora minus för gästande LIF.
Jesper Nilsson fanns med i truppen och fick precis som vid tidigare möte mot Kungälv, spela fler minuter i båda halvlekar.
Trots en inledande repris från tidigare möte, med en jämn matchinledning där LIF utmanade starkt och även fick någon minut i ledning, blev Kungälv för svåra att hålla undan i sextio minuter.
Första halvlek blev en jämn kamp om målen där både Algot Hane och Fredrik Karlsson blev stora målgörare framåt. I andra halvleken blev trycket från Kungälvs anfallsspel för stort. Hemmalaget drog med sig flera raka mål och höll även en sexmålsledning inför matchens sista tio minuter.
Försprånget utökades och LIF fick ännu en gång se sig besegrade av Kungälv, som nu toppar tabellen före Amo som i sin tur har spelat en match mindre.
Förutom en ny bortaförlust så bjöd dagen på fler tråkiga nyheter. Tabelljumbon Kärra fick med sig en seger när de samma dag gästade Vinslöv, vilket gör att Kärra går om LIF Lindesberg i tabellen. Lindelaget är med detta tillbaka i botten av tabellen.
Resultat Kungälvs HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-23 (15-12)
Publik: 231 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (6), Joel Karlström (5), Algot Hane (4), Fredrik Karlsson (2), Fabian Lindholm (2), Thomas Einarsson (2), Robin Johansson (2)
Nästa match: Söndag 26:e december vs OV Helsingborg HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.