Med halva Allsvenskan färdigspelad så blev det ett snabbt returmöte mot Kungälv. LIF Lindesberg stod denna gång som gäster men med en mindre trupp där både Max Broman och Joakim Bååk saknades, blev det förlust efter en svagare andra halvlek. En ny poänglös match gör dessutom att LIF återvänder till tabellens bottenplacering.
Halva den Allsvenska serien är färdigspelad vilket gör att spelschemat vänds. Som nästsist i tabellen blev det ett snabbt revanschmöte för LIF Lindesberg mot Kungälv, som förra helgen segrade en jämn match som avgjordes med tio minuter kvar.
När LIF Lindesberg gästade Kungälv under lördagenseftermiddagen var det med en tunnare trupp än tidigare match. Både lagets stora målskytt Max Broman och rutinerade lagkapten Joakim Bååk saknades i laguppställningen, vilket blev två stora minus för gästande LIF.
Jesper Nilsson fanns med i truppen och fick precis som vid tidigare möte mot Kungälv, spela fler minuter i båda halvlekar.
Trots en inledande repris från tidigare möte, med en jämn matchinledning där LIF utmanade starkt och även fick någon minut i ledning, blev Kungälv för svåra att hålla undan i sextio minuter.
Första halvlek blev en jämn kamp om målen där både Algot Hane och Fredrik Karlsson blev stora målgörare framåt. I andra halvleken blev trycket från Kungälvs anfallsspel för stort. Hemmalaget drog med sig flera raka mål och höll även en sexmålsledning inför matchens sista tio minuter.
Försprånget utökades och LIF fick ännu en gång se sig besegrade av Kungälv, som nu toppar tabellen före Amo som i sin tur har spelat en match mindre.
Förutom en ny bortaförlust så bjöd dagen på fler tråkiga nyheter. Tabelljumbon Kärra fick med sig en seger när de samma dag gästade Vinslöv, vilket gör att Kärra går om LIF Lindesberg i tabellen. Lindelaget är med detta tillbaka i botten av tabellen.
Resultat Kungälvs HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-23 (15-12)
Publik: 231 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (6), Joel Karlström (5), Algot Hane (4), Fredrik Karlsson (2), Fabian Lindholm (2), Thomas Einarsson (2), Robin Johansson (2)
Nästa match: Söndag 26:e december vs OV Helsingborg HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.