Med halva Allsvenskan färdigspelad så blev det ett snabbt returmöte mot Kungälv. LIF Lindesberg stod denna gång som gäster men med en mindre trupp där både Max Broman och Joakim Bååk saknades, blev det förlust efter en svagare andra halvlek. En ny poänglös match gör dessutom att LIF återvänder till tabellens bottenplacering.
Halva den Allsvenska serien är färdigspelad vilket gör att spelschemat vänds. Som nästsist i tabellen blev det ett snabbt revanschmöte för LIF Lindesberg mot Kungälv, som förra helgen segrade en jämn match som avgjordes med tio minuter kvar.
När LIF Lindesberg gästade Kungälv under lördagenseftermiddagen var det med en tunnare trupp än tidigare match. Både lagets stora målskytt Max Broman och rutinerade lagkapten Joakim Bååk saknades i laguppställningen, vilket blev två stora minus för gästande LIF.
Jesper Nilsson fanns med i truppen och fick precis som vid tidigare möte mot Kungälv, spela fler minuter i båda halvlekar.
Trots en inledande repris från tidigare möte, med en jämn matchinledning där LIF utmanade starkt och även fick någon minut i ledning, blev Kungälv för svåra att hålla undan i sextio minuter.
Första halvlek blev en jämn kamp om målen där både Algot Hane och Fredrik Karlsson blev stora målgörare framåt. I andra halvleken blev trycket från Kungälvs anfallsspel för stort. Hemmalaget drog med sig flera raka mål och höll även en sexmålsledning inför matchens sista tio minuter.
Försprånget utökades och LIF fick ännu en gång se sig besegrade av Kungälv, som nu toppar tabellen före Amo som i sin tur har spelat en match mindre.
Förutom en ny bortaförlust så bjöd dagen på fler tråkiga nyheter. Tabelljumbon Kärra fick med sig en seger när de samma dag gästade Vinslöv, vilket gör att Kärra går om LIF Lindesberg i tabellen. Lindelaget är med detta tillbaka i botten av tabellen.
Resultat Kungälvs HK-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-23 (15-12)
Publik: 231 personer
Målgörare: Oskar Cosmo (6), Joel Karlström (5), Algot Hane (4), Fredrik Karlsson (2), Fabian Lindholm (2), Thomas Einarsson (2), Robin Johansson (2)
Nästa match: Söndag 26:e december vs OV Helsingborg HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.