Den befarat drunknade man, som sökts i vattendraget i Lindesberg sedan i onsdags kväll, hade vid 15.30-tiden ännu inte hittats. Dock har man genom fredagens insatser, bland annat med hjälp av så kallad likhund, kunnat markera ett par intressanta platser där dykare nu kommer att undersöka botten närmare.
Tidigt på fredagen inleddes det fortsatta arbetet längs med Bottenån på sträckan Prästbron till Lindessjön i hopp om att finna kroppen efter den man i 80-årsåldern som man har skäl att tro förolyckats sedan han fallit ned i ån. Efter torsdagens sökinsats, som bland annat innebar att man draggade på en sträcka från Prästbron och sextio meter nedströms, har man idag använt sig av andra metoder och med förstärkning av Sjöpolisen i Stockholm.
Polishunden har hjälpt sökteamet att ringa in ett par platser längs sträckan. Fotograf: Fredrik Norman
– Redan i förmiddags började man att söka av med hjälp av hund, som kördes fram och tillbaka i båt på den här sträckan. Jag har fått rapporter från platsen att hunden har gjort ett par markeringar som nu skall kontrolleras närmare av dykare, uppgav Kjell Haglund, inre befäl vid Nerikes Brandkår på eftermiddagen.
Från lunchtid skall även Sjöpolisens instrument ha gett vissa resultat som skall följas upp med grundlig undersökning av dykare.
– Polisen har gått ner med deras sökutrustning och det har också resulterats i att man har markerat ut ytterligare ett par intressanta platser som nu kommer att kollas upp av dykare, säger Haglund.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...