Under arbetsnamnet ”Återinvigning av arenan” har bland andra Per Fritzell verkat för att få ihop en helkväll i Lindesberg Arena i höst. För bara några timmar sedan fick han färdigt med två kända artister som tackat ja och kommer att medverka denna afton. Men det kommer bli mycket fokus på lokala förmågor också, uppger Fritzell.-Det är viktigt att vi ger ungdomarna på skolan en stor scen att visa upp sig på, säger han.
En familjefest med underhållning av och med såväl rikskända artister som lokala förmågor. Det är konceptet för vad som skall bli ett årligen återkommande inslag i Lindesberg Arena med start i höst. Tanken är att evenemanget skall knytas samman med Lindeskolan och skolstarten också och det är inte utan anledning.
-Vi har ju våra duktiga ungdomar i estetprogrammet och det är viktigt att de får chansen att visa sig på en stor scen inför en stor publik. Därför kommer det bli stort fokus på det lokala i detta event, säger Per Fritzell som kommer att vara konferencier.
Vidare påpekar Fritzell att det är viktigt att invånarna också känner delaktighet i Lindesberg Arena mycket mer än vad man gör idag. Den här typen av evenemang, som når en bred publik, har därför mycket stor betydelse.
Kvällen kommer att delas upp i olika akter varav den första är öronmärkt för eleverna och andra lokala inslag. I den andra akten är det utsocknes artister som går upp på scenen. I premiären är det Linda Bengtzing och Markoolio som står för underhållningen, avslöjar Fritzell.
-Jag fick nyligen besked att de har tackat ja och kommer att medverka. De har ju arbetat ihop förr och visat att det fungerar bra och de är båda den typen av artister som fungerar bra i familjesammanhang, säger han.
Den stora familjefesten i arenan har ännu inte fått något namn utan går under benämningen ”Återinvigning av arenan”. Per Fritzell berättar att det kan komma att döpas till något helt annat inom kort beroende på vad som sker i sponsorväg.
-Samtal pågår med en sponsor och det kan hända att namnet på den här tillställningen sätts därefter, berättar han.
Fotnot: Evenemanget kommer att arrangeras fredag 2 september.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.