Efter närmare åtta år som ordförande i Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun väljer nu Linda Svahn att lämna sina uppdrag. Processen med att hitta en efterträdare kommer att påbörjas i augusti, då Linda Svahn lämnar sin position redan under hösten, det meddelar hon i ett pressmeddelande.
Det har varit åtta bitvis turbulenta år för Linda Svahn i sitt uppdrag som kommunalråd och ordförande för Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg kommun. Beslutet att lämna sina uppdrag redan under hösten har dock inget med varken turbulens eller mediabevakning att göra, något hon klargör i ett pressmeddelande som LindeNytt publicerar i sin helhet nedan.
”Jag meddelar härmed att jag inte kommer att fortsätta uppdraget som kommunalråd och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Processen för att hitta en efterträdare kommer att påbörjas i augusti. Jag har bett om att det ska vara en förhållandevis snabb process och att jag kommer att lämna uppdraget under hösten.
Det är inte lättvindigt jag fattat det här beslutet. Det har fått mogna fram under lång tid. En tid då jag mer och mer känt att jag vill utvecklas och lära mig nya saker. En tid då jag alltmer har känt att uppdraget förtjänar någon som brinner för det mer än jag gör nu.
Beslutet har inget att göra med eventuell turbulens eller mediabevakning. Det har att göra med att jag innan jag tillträdde 2014 tänkte att jag nog kommer kunna utveckla och utvecklas i det här uppdraget i ungefär åtta år. Där är jag snart. Jag har nu haft förmånen att få leda arbetet i barn- och utbildningsnämnden i sju och ett halvt år och känner att det är dags för mig att gå vidare till andra utmaningar.
Jag kommer inte lämna politiken helt, jag kommer fortsätta som AK-ordförande och tycker fortfarande att politik är roligt och står till partiets förfogande för nya uppdrag.
Jag är stolt över den resa som kommunen gjort under de år jag haft förmånen att vara politiker på heltid, över att jag fått vara med på hela resan kring nya Lindbackaskolan, en ny förskola i Frövi, förbättrade skolresultat i grundskolan och mycket, mycket mer. Att jag fått vara med och förhandla fram ett majoritetsstyre tillsammans med Centerpartiet två gånger. Alla samtal med medborgare och andra politiska företrädare har gett mig en ödmjuk syn på demokrati och vad det innebär att företräda medborgarna. Att det innebär att väga olika intressen mot varandra för att hitta den klokaste vägen som gynnar så många som möjligt.
Jag hoppas på att få fortsätta föra kloka och konstruktiva samtal med både partivänner, andra politiska företrädare och medborgare om hur vi kan göra vårt samhälle ännu bättre även efter att jag lämnat uppdraget någon gång under hösten.
Nu får partiets valberedning arbeta med att ta fram förslag på möjliga efterträdare. Linda Svahn kommer att fortsätta leda arbetet i barn- och utbildningsnämnden till dess att en efterträdare är utsedd.”
Hälsningar
Linda Svahn, ordförande i Lindesbergs socialdemokratiska arbetarekommun och ordförande och kommunalråd med ansvar för barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.