Linda Svahn lämnar sina politiska uppdrag under hösten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Linda Svahn lämnar sina uppdrag under hösten

Efter närmare åtta år som ordförande i Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun väljer nu Linda Svahn att lämna sina uppdrag. Processen med att hitta en efterträdare kommer att påbörjas i augusti, då Linda Svahn lämnar sin position redan under hösten, det meddelar hon i ett pressmeddelande.

Det har varit åtta bitvis turbulenta år för Linda Svahn i sitt uppdrag som kommunalråd och ordförande för Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg kommun. Beslutet att lämna sina uppdrag redan under hösten har dock inget med varken turbulens eller mediabevakning att göra, något hon klargör i ett pressmeddelande som LindeNytt publicerar i sin helhet nedan.

”Jag meddelar härmed att jag inte kommer att fortsätta uppdraget som kommunalråd och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Processen för att hitta en efterträdare kommer att påbörjas i augusti. Jag har bett om att det ska vara en förhållandevis snabb process och att jag kommer att lämna uppdraget under hösten.

Det är inte lättvindigt jag fattat det här beslutet. Det har fått mogna fram under lång tid. En tid då jag mer och mer känt att jag vill utvecklas och lära mig nya saker. En tid då jag alltmer har känt att uppdraget förtjänar någon som brinner för det mer än jag gör nu.

Beslutet har inget att göra med eventuell turbulens eller mediabevakning. Det har att göra med att jag innan jag tillträdde 2014 tänkte att jag nog kommer kunna utveckla och utvecklas i det här uppdraget i ungefär åtta år. Där är jag snart. Jag har nu haft förmånen att få leda arbetet i barn- och utbildningsnämnden i sju och ett halvt år och känner att det är dags för mig att gå vidare till andra utmaningar.

Jag kommer inte lämna politiken helt, jag kommer fortsätta som AK-ordförande och tycker fortfarande att politik är roligt och står till partiets förfogande för nya uppdrag.

Jag är stolt över den resa som kommunen gjort under de år jag haft förmånen att vara politiker på heltid, över att jag fått vara med på hela resan kring nya Lindbackaskolan, en ny förskola i Frövi, förbättrade skolresultat i grundskolan och mycket, mycket mer. Att jag fått vara med och förhandla fram ett majoritetsstyre tillsammans med Centerpartiet två gånger. Alla samtal med medborgare och andra politiska företrädare har gett mig en ödmjuk syn på demokrati och vad det innebär att företräda medborgarna. Att det innebär att väga olika intressen mot varandra för att hitta den klokaste vägen som gynnar så många som möjligt.

Jag hoppas på att få fortsätta föra kloka och konstruktiva samtal med både partivänner, andra politiska företrädare och medborgare om hur vi kan göra vårt samhälle ännu bättre även efter att jag lämnat uppdraget någon gång under hösten.
Nu får partiets valberedning arbeta med att ta fram förslag på möjliga efterträdare. Linda Svahn kommer att fortsätta leda arbetet i barn- och utbildningsnämnden till dess att en efterträdare är utsedd.”

Hälsningar
Linda Svahn, ordförande i Lindesbergs socialdemokratiska arbetarekommun och ordförande och kommunalråd med ansvar för barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun

Publicerad 20 juli 2021 klockan 14:00

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.

10 juli 2026 klockan 17:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där ...

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sami och Patricia. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”

FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.

3 juli 2026 klockan 13:19 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad ...
2 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L). Oppositionsråd, Region Örebro län. Pressbild: Liberalerna

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.

1 juli 2026 klockan 11:09 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 13:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.

29 juni 2026 klockan 14:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en ...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-07-12 10:54