Efter närmare åtta år som ordförande i Barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun väljer nu Linda Svahn att lämna sina uppdrag. Processen med att hitta en efterträdare kommer att påbörjas i augusti, då Linda Svahn lämnar sin position redan under hösten, det meddelar hon i ett pressmeddelande.
Det har varit åtta bitvis turbulenta år för Linda Svahn i sitt uppdrag som kommunalråd och ordförande för Barn- och utbildningsnämnden i Lindesberg kommun. Beslutet att lämna sina uppdrag redan under hösten har dock inget med varken turbulens eller mediabevakning att göra, något hon klargör i ett pressmeddelande som LindeNytt publicerar i sin helhet nedan.
”Jag meddelar härmed att jag inte kommer att fortsätta uppdraget som kommunalråd och ordförande i barn- och utbildningsnämnden. Processen för att hitta en efterträdare kommer att påbörjas i augusti. Jag har bett om att det ska vara en förhållandevis snabb process och att jag kommer att lämna uppdraget under hösten.
Det är inte lättvindigt jag fattat det här beslutet. Det har fått mogna fram under lång tid. En tid då jag mer och mer känt att jag vill utvecklas och lära mig nya saker. En tid då jag alltmer har känt att uppdraget förtjänar någon som brinner för det mer än jag gör nu.
Beslutet har inget att göra med eventuell turbulens eller mediabevakning. Det har att göra med att jag innan jag tillträdde 2014 tänkte att jag nog kommer kunna utveckla och utvecklas i det här uppdraget i ungefär åtta år. Där är jag snart. Jag har nu haft förmånen att få leda arbetet i barn- och utbildningsnämnden i sju och ett halvt år och känner att det är dags för mig att gå vidare till andra utmaningar.
Jag kommer inte lämna politiken helt, jag kommer fortsätta som AK-ordförande och tycker fortfarande att politik är roligt och står till partiets förfogande för nya uppdrag.
Jag är stolt över den resa som kommunen gjort under de år jag haft förmånen att vara politiker på heltid, över att jag fått vara med på hela resan kring nya Lindbackaskolan, en ny förskola i Frövi, förbättrade skolresultat i grundskolan och mycket, mycket mer. Att jag fått vara med och förhandla fram ett majoritetsstyre tillsammans med Centerpartiet två gånger. Alla samtal med medborgare och andra politiska företrädare har gett mig en ödmjuk syn på demokrati och vad det innebär att företräda medborgarna. Att det innebär att väga olika intressen mot varandra för att hitta den klokaste vägen som gynnar så många som möjligt.
Jag hoppas på att få fortsätta föra kloka och konstruktiva samtal med både partivänner, andra politiska företrädare och medborgare om hur vi kan göra vårt samhälle ännu bättre även efter att jag lämnat uppdraget någon gång under hösten.
Nu får partiets valberedning arbeta med att ta fram förslag på möjliga efterträdare. Linda Svahn kommer att fortsätta leda arbetet i barn- och utbildningsnämnden till dess att en efterträdare är utsedd.”
Hälsningar
Linda Svahn, ordförande i Lindesbergs socialdemokratiska arbetarekommun och ordförande och kommunalråd med ansvar för barn- och utbildningsnämnden i Lindesbergs kommun
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.