Under fredagen genomförs Fotbollströjefredag för första gången i Sverige, en manifestation i kampen mot barncancer, på initiativ av Barncancerfonden. Under dagen uppmanar man till att ta på sig sitt favoritlags tröja på jobbet eller i skolan, samt att stötta forskningen genom ett bidrag. På Lindbackaskolan i Lindesberg var det ingen tvekan om att haka på manifestationen, och under fredagen vimlade det av fotbollströjor i skolans korridorer.
– Det här är en hjärtefråga för mig, då vi har förlorat en nära i cancer, och vi ville göra det för honom, det är vårt sätt att uppmärksamma det, säger läraren Malin Kretschmann.
Dagen innan den allsvenska fotbollspremiären lanserar Barncancerfonden initiativet Fotbollströjefredag, en dag där man manifesterar i kampen mot barncancer genom att bära sitt favoritlags tröja.
På Lindbackaskolan i Lindesberg vimlade det av fotbollströjor i alla möjliga utföranden under fredagen, efter att läraren Julius Svensson upptäckt manifestationen.
– Jag såg på sociala medier i onsdags att Barncancerfonden skulle ha detta, och jag tyckte det var en rolig idé och något vi kan göra tillsammans, både elever och personal. Sedan blir det också lite diskussioner kring att man håller på olika lag, men det blir en rolig samtalsgrej, skrattar han.
Engagerad personal stöttar initiativet. Foto: Camilla Lagerman
Under torsdagen informerade man elever och personal om manifestationen i hopp om att några fler skulle haka på, men gensvaret visade sig bli mycket större än man trott. På fredagsmorgonen kom större delen av personalstyrkan iklädda fotbollströjor, vissa hade lånat av sina barn, medan andra redan hade sin lagtröja hemma.
– Det här är en hjärtefråga för mig, då vi har förlorat en nära i cancer, och vi ville göra det för honom, det är vårt sätt att uppmärksamma det. Jag tänker att det säkert är många här på skolan som är berörda av det, så det känns angeläget, säger läraren Malin Kretschmann.
– Jätteroligt att det på så kort tid gick att få så många att vara med på det, och att det är för en bra sak, säger rektor Elizabeth Falk.
Under hashtagen #fotbollströjefredag kan man även stötta initiativet via sociala medier, där man laddar upp en selfie iklädd en fotbollströja, och uppmanar sina vänner att göra det samma samt att stötta forskningen genom ett bidrag.
Har du eller din arbetsplats uppmärksammat manifestationen? Skicka in dina bilder till oss för eventuell publicering.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.