Under fredagen genomförs Fotbollströjefredag för första gången i Sverige, en manifestation i kampen mot barncancer, på initiativ av Barncancerfonden. Under dagen uppmanar man till att ta på sig sitt favoritlags tröja på jobbet eller i skolan, samt att stötta forskningen genom ett bidrag. På Lindbackaskolan i Lindesberg var det ingen tvekan om att haka på manifestationen, och under fredagen vimlade det av fotbollströjor i skolans korridorer.
– Det här är en hjärtefråga för mig, då vi har förlorat en nära i cancer, och vi ville göra det för honom, det är vårt sätt att uppmärksamma det, säger läraren Malin Kretschmann.
Dagen innan den allsvenska fotbollspremiären lanserar Barncancerfonden initiativet Fotbollströjefredag, en dag där man manifesterar i kampen mot barncancer genom att bära sitt favoritlags tröja.
På Lindbackaskolan i Lindesberg vimlade det av fotbollströjor i alla möjliga utföranden under fredagen, efter att läraren Julius Svensson upptäckt manifestationen.
– Jag såg på sociala medier i onsdags att Barncancerfonden skulle ha detta, och jag tyckte det var en rolig idé och något vi kan göra tillsammans, både elever och personal. Sedan blir det också lite diskussioner kring att man håller på olika lag, men det blir en rolig samtalsgrej, skrattar han.
Engagerad personal stöttar initiativet. Foto: Camilla Lagerman
Under torsdagen informerade man elever och personal om manifestationen i hopp om att några fler skulle haka på, men gensvaret visade sig bli mycket större än man trott. På fredagsmorgonen kom större delen av personalstyrkan iklädda fotbollströjor, vissa hade lånat av sina barn, medan andra redan hade sin lagtröja hemma.
– Det här är en hjärtefråga för mig, då vi har förlorat en nära i cancer, och vi ville göra det för honom, det är vårt sätt att uppmärksamma det. Jag tänker att det säkert är många här på skolan som är berörda av det, så det känns angeläget, säger läraren Malin Kretschmann.
– Jätteroligt att det på så kort tid gick att få så många att vara med på det, och att det är för en bra sak, säger rektor Elizabeth Falk.
Under hashtagen #fotbollströjefredag kan man även stötta initiativet via sociala medier, där man laddar upp en selfie iklädd en fotbollströja, och uppmanar sina vänner att göra det samma samt att stötta forskningen genom ett bidrag.
Har du eller din arbetsplats uppmärksammat manifestationen? Skicka in dina bilder till oss för eventuell publicering.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.