Eller åtminstone bättre än Nora…
Det är bättre att bo i Lindesberg än exempelvis i grannkommunen Nora. Detta visar en ny undersökning som tidningen Fokus har gjort. Under titeln ”Här är det bäst att bo” rankas landets alla kommuner utifrån 30 olika faktorer, t ex taxeringsvärdet på småhus, sjukskrivningar, antal miljonärer, kommunens soliditet etc.
Att Lindesberg placerar sig på plats 213 kanske inte är mycket att skryta med, men det är åtminstone bättre än exempelvis Nora kommun som återfinns först på plats 244.
På denna länk kan du läsa mer om Lindesbergs ”värden” och jämföra dom med Nora.
I tabellerna kan man se att Lindesbergs grundskolor är dyra och har hög lärartäthet men ger allt för få elever behörighet till gymnasieskolan.
Företagsklimatet är dåligt och antalet serveringstillstånd är lågt.
Att soliditeten är kass kanske inte överraskar någon. Ekonomin är som vi alla känner till dålig. Men Lindesberg får faktiskt inte enbart dåliga värden i undersökningen. Man kan till exempel se att jämställdheten är god och i kommunen finns också gott om miljöskyddade platser.
Karta: Se vilka kommuner som är bra, mindre bra och dåliga att bo i.
)Klicka här för att se kartan
Här finns hela undersökningen (OBS! PDF-format)
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.