Eller åtminstone bättre än Nora…
Det är bättre att bo i Lindesberg än exempelvis i grannkommunen Nora. Detta visar en ny undersökning som tidningen Fokus har gjort. Under titeln ”Här är det bäst att bo” rankas landets alla kommuner utifrån 30 olika faktorer, t ex taxeringsvärdet på småhus, sjukskrivningar, antal miljonärer, kommunens soliditet etc.
Att Lindesberg placerar sig på plats 213 kanske inte är mycket att skryta med, men det är åtminstone bättre än exempelvis Nora kommun som återfinns först på plats 244.
På denna länk kan du läsa mer om Lindesbergs ”värden” och jämföra dom med Nora.
I tabellerna kan man se att Lindesbergs grundskolor är dyra och har hög lärartäthet men ger allt för få elever behörighet till gymnasieskolan.
Företagsklimatet är dåligt och antalet serveringstillstånd är lågt.
Att soliditeten är kass kanske inte överraskar någon. Ekonomin är som vi alla känner till dålig. Men Lindesberg får faktiskt inte enbart dåliga värden i undersökningen. Man kan till exempel se att jämställdheten är god och i kommunen finns också gott om miljöskyddade platser.
Karta: Se vilka kommuner som är bra, mindre bra och dåliga att bo i.
)Klicka här för att se kartan
Här finns hela undersökningen (OBS! PDF-format)
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg. Det har gjorts undersökningar där landets sjukhus har jämförts med varandra vad gäller patienternas uppfattning om det omhändertagande de fått när de sökt vård. År 2018 fick Lindesberg högst betyg i landet. Det var högt också åren därefter. Det har även gjorts undersökningar av hur läkare under utbildning upplevt sin placering. År 2018 kom Lindesberg på sjätte plats i Sverige. Det var bäst i regionen. Så fortsatte det. Många studenter har efter utbildningen blivit kvar som läkare på sjukhuset. Vi har därför inte haft någon stor brist på läkare.
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.