Eller åtminstone bättre än Nora…
Det är bättre att bo i Lindesberg än exempelvis i grannkommunen Nora. Detta visar en ny undersökning som tidningen Fokus har gjort. Under titeln ”Här är det bäst att bo” rankas landets alla kommuner utifrån 30 olika faktorer, t ex taxeringsvärdet på småhus, sjukskrivningar, antal miljonärer, kommunens soliditet etc.
Att Lindesberg placerar sig på plats 213 kanske inte är mycket att skryta med, men det är åtminstone bättre än exempelvis Nora kommun som återfinns först på plats 244.
På denna länk kan du läsa mer om Lindesbergs ”värden” och jämföra dom med Nora.
I tabellerna kan man se att Lindesbergs grundskolor är dyra och har hög lärartäthet men ger allt för få elever behörighet till gymnasieskolan.
Företagsklimatet är dåligt och antalet serveringstillstånd är lågt.
Att soliditeten är kass kanske inte överraskar någon. Ekonomin är som vi alla känner till dålig. Men Lindesberg får faktiskt inte enbart dåliga värden i undersökningen. Man kan till exempel se att jämställdheten är god och i kommunen finns också gott om miljöskyddade platser.
Karta: Se vilka kommuner som är bra, mindre bra och dåliga att bo i.
)Klicka här för att se kartan
Här finns hela undersökningen (OBS! PDF-format)
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.