Vattennivåerna fortsätter att sjunka och det gäller även för Väringen som varit ett vattendrag som påverkats mer än Lindesjön av det ihärdiga regnandet. Lindesjön sjönk det senaste dygnet med åtta centimeter och Väringen sjönk med blygsamma tre centimeter, men det går åt rätt håll och räddningstjänsten kommer snart gå ner på lägre beredskap igen. Några allvarliga incidenter har inte inträffat i samband med översvämningarna, men ur de drabbades perspektiv så är en vattenfylld källare tillräckligt kan tänkas. Men några personskador eller allvarliga husskador har vi dock förskonats ifrån.
Räddningstjänsten fortsätter att pumpa vatten vid drabbade områden och kontrollerar även slänterna utefter Bottenån. Det är jordskredsrisken man kontrollerar och det görs främst där hus ligger intill riskslänterna. Det finns idag inget som tyder på att något jordskred skulle kunna hota, men när vattnet i markerna sjunker undan kan det finnas en liten risk och därför gör man dessa kontroller, berättar Zamo Kristensson, räddningschef i Lindesberg.
Mer regn
Enligt prognoserna har vi mer nederbörd att vänta de kommande dagarna.
Det är dock inget som bekymrar räddningstjänsten som menar att faran för stigande vattennivåer är minimal. Det lilla som väntas kommer inte att påverka i den bemärkelsen att det plötsligt kommer att stiga igen, på sin höjd avstannar avrinningen något men det är mycket lite, konstaterar man på räddningstjänsten.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.