Vattennivåerna fortsätter att sjunka och det gäller även för Väringen som varit ett vattendrag som påverkats mer än Lindesjön av det ihärdiga regnandet. Lindesjön sjönk det senaste dygnet med åtta centimeter och Väringen sjönk med blygsamma tre centimeter, men det går åt rätt håll och räddningstjänsten kommer snart gå ner på lägre beredskap igen. Några allvarliga incidenter har inte inträffat i samband med översvämningarna, men ur de drabbades perspektiv så är en vattenfylld källare tillräckligt kan tänkas. Men några personskador eller allvarliga husskador har vi dock förskonats ifrån.
Räddningstjänsten fortsätter att pumpa vatten vid drabbade områden och kontrollerar även slänterna utefter Bottenån. Det är jordskredsrisken man kontrollerar och det görs främst där hus ligger intill riskslänterna. Det finns idag inget som tyder på att något jordskred skulle kunna hota, men när vattnet i markerna sjunker undan kan det finnas en liten risk och därför gör man dessa kontroller, berättar Zamo Kristensson, räddningschef i Lindesberg.
Mer regn
Enligt prognoserna har vi mer nederbörd att vänta de kommande dagarna.
Det är dock inget som bekymrar räddningstjänsten som menar att faran för stigande vattennivåer är minimal. Det lilla som väntas kommer inte att påverka i den bemärkelsen att det plötsligt kommer att stiga igen, på sin höjd avstannar avrinningen något men det är mycket lite, konstaterar man på räddningstjänsten.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?