PRESSMEDDELANDE: Solhagen i Torphyttan, Örebro läns största markförlagda solpark, togs i drift i början av sommaren. När Linde energi summerar juli och augusti kan det kommunägda bolaget konstatera att Solhagen redan levererat 150 000 kilowattimmar hållbar solel.
– Juli var en testmånad där Solhagen ingick i vår normala produktionsmix, men från och med augusti levererar vi hållbar solel från fårhagen i Torphyttan till våra kunder, meddelar Peter Ström, Chef Elproduktion på Linde energi.
Linde energi erbjuder sina kunder ett nytt sätt att få solel genom att abonnera på solpaneler i Solhagen. I dagsläget är drygt hälften av de 1 400 panelerna uthyrda.
– Vi är överväldigade och ödmjuka inför att så många av våra kunder vill vara med på tåget och satsa på lokalproducerad solenergi. Linde energi har som elproducent ett större ansvar än att bara leverera el, då är det glädjande att se att även våra kunder vill vara med och bidra till ett mer hållbart samhälle, fortsätter Ström.
Sol till alla – en rättvisefråga
Att abonnera på solpaneler är ett utmärkt alternativ till en egen solcellsanläggning, då det ger alla möjlighet att satsa på solel.
– Tidigare har endast den som ägt en fastighet med möjlighet att installera en solanläggning på sitt tak kunnat satsa på solel. Nu har vi öppnat dörren för en helt ny lösning, som gör det möjligt för alla att satsa på solen som energikälla, säger Joakim Johansson, affärsområdeschef El på Linde energi.
– Vi gör det rent utsagt enkelt för våra kunder att satsa på lokal- och förnybar elproduktion, samtidigt som de bidrar till en hållbar framtid, avrundar Johansson.
Följ produktionen i Solhagen
På lindeenergi.se uppdateras var 15:e minut siffrorna för produktionen i Solhagen. Där presenteras antalet kilowattimmar som produceras den aktuella dagen, totalt den aktuella månaden och totalt sedan solparken togs i drift.
Detta är Solhagen i Torphyttan
Solhagen i Torphyttan är Örebro läns största markförlagda solpark. Solparken ligger i en fårhage, invid riksväg 50 i höjd med Torphyttan. Solhagen är till ytan stor som en fotbollsplan. De drygt 1 400 solpanelerna beräknas kunna producera cirka 500 000 kilowattimmar per år. Det räcker för att förse 100 typhushåll med hushållsel varje år.
Invigning: hösten 2020
Maximal eleffekt: 500 kW
Bedömd årlig elproduktion: 500 MWh (=500 000 kWh)
Markyta: 0,8 hektar
Bedömd livslängd: 30 år
Läs mer om Solhagen i Torphyttan och solabonnemang på lindeenergi.se.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.