I måndags öppnade badhuset för allmänheten med nya ägare och nya inslag. Trots att vädret på eftermiddagen var vackert med sol och värme så hade många lockats ner att ta ett dopp i badhuset istället för att åka till någon badsjö. Och det hade inte kunnat bli en bättre premiär. Ungarna var som tokiga. Energikällan, badhuset nya namn, har nu fixat en för barn klart oslagbar attraktion i den nya ”tävlingssnurran” som utgörs av den ordinarie vattenrutschbanan. Numera har denna nämligen utrustats med en hastighetsmätare, en digital utrustning som mäter exakt hur fort man åker ner i plurret. Och de yngre badgästerna var snabba att prova på hur fort man kan åka, vilket gjordes om och om igen. Dagens snabbaste tid registreras nämligen och står kvar på den digitala tidtavlan, som sitter nedanför banan, till dess att någon slår denna tid. Ni kan nog gissa er till att det gick undan och att alla skulle vara den som skulle ha bästa tiden.
Vid sidan av den mer lekfulla delen finns det andra områden som Selander menar att ett badhus i det närmsta är skyldig att ordna med. Till exempel ska det finnas en fungerande simskola, menar han. –Jag tycker det är vår skyldighet att kunna erbjuda en kvalitativ simskola. Att kunna simma vet vi alla hur viktigt det är, och jag tycker mig märka av hur det blir vanligare att barn inte lär sig simma idag. Det var nog vanligare förr, då var det en självklarhet att barnet gick på simskola under sommarlovet. Är mitt påstående sant så är det ju faktiskt lite skrämmande, menar Bengt-Åke Selander.
Friskvården är även den en del i badhuset Energikällans nya ansikte.
Kicki Dahlberg, badhusets nya badschef, har många års erfarenhet av just friskvård och dess betydelse för många människor. Man kommer därför låta henne utveckla ett friskvårdsprogram som kommer att erbjudas till företagen och dess anställda. Tidigare hade badhuset friskvård för kommunalanställda, men nu vill man även erbjuda privata företag detta.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.