I måndags öppnade badhuset för allmänheten med nya ägare och nya inslag. Trots att vädret på eftermiddagen var vackert med sol och värme så hade många lockats ner att ta ett dopp i badhuset istället för att åka till någon badsjö. Och det hade inte kunnat bli en bättre premiär. Ungarna var som tokiga. Energikällan, badhuset nya namn, har nu fixat en för barn klart oslagbar attraktion i den nya ”tävlingssnurran” som utgörs av den ordinarie vattenrutschbanan. Numera har denna nämligen utrustats med en hastighetsmätare, en digital utrustning som mäter exakt hur fort man åker ner i plurret. Och de yngre badgästerna var snabba att prova på hur fort man kan åka, vilket gjordes om och om igen. Dagens snabbaste tid registreras nämligen och står kvar på den digitala tidtavlan, som sitter nedanför banan, till dess att någon slår denna tid. Ni kan nog gissa er till att det gick undan och att alla skulle vara den som skulle ha bästa tiden.
Vid sidan av den mer lekfulla delen finns det andra områden som Selander menar att ett badhus i det närmsta är skyldig att ordna med. Till exempel ska det finnas en fungerande simskola, menar han. –Jag tycker det är vår skyldighet att kunna erbjuda en kvalitativ simskola. Att kunna simma vet vi alla hur viktigt det är, och jag tycker mig märka av hur det blir vanligare att barn inte lär sig simma idag. Det var nog vanligare förr, då var det en självklarhet att barnet gick på simskola under sommarlovet. Är mitt påstående sant så är det ju faktiskt lite skrämmande, menar Bengt-Åke Selander.
Friskvården är även den en del i badhuset Energikällans nya ansikte.
Kicki Dahlberg, badhusets nya badschef, har många års erfarenhet av just friskvård och dess betydelse för många människor. Man kommer därför låta henne utveckla ett friskvårdsprogram som kommer att erbjudas till företagen och dess anställda. Tidigare hade badhuset friskvård för kommunalanställda, men nu vill man även erbjuda privata företag detta.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.