I måndags öppnade badhuset för allmänheten med nya ägare och nya inslag. Trots att vädret på eftermiddagen var vackert med sol och värme så hade många lockats ner att ta ett dopp i badhuset istället för att åka till någon badsjö. Och det hade inte kunnat bli en bättre premiär. Ungarna var som tokiga. Energikällan, badhuset nya namn, har nu fixat en för barn klart oslagbar attraktion i den nya ”tävlingssnurran” som utgörs av den ordinarie vattenrutschbanan. Numera har denna nämligen utrustats med en hastighetsmätare, en digital utrustning som mäter exakt hur fort man åker ner i plurret. Och de yngre badgästerna var snabba att prova på hur fort man kan åka, vilket gjordes om och om igen. Dagens snabbaste tid registreras nämligen och står kvar på den digitala tidtavlan, som sitter nedanför banan, till dess att någon slår denna tid. Ni kan nog gissa er till att det gick undan och att alla skulle vara den som skulle ha bästa tiden.
Vid sidan av den mer lekfulla delen finns det andra områden som Selander menar att ett badhus i det närmsta är skyldig att ordna med. Till exempel ska det finnas en fungerande simskola, menar han. –Jag tycker det är vår skyldighet att kunna erbjuda en kvalitativ simskola. Att kunna simma vet vi alla hur viktigt det är, och jag tycker mig märka av hur det blir vanligare att barn inte lär sig simma idag. Det var nog vanligare förr, då var det en självklarhet att barnet gick på simskola under sommarlovet. Är mitt påstående sant så är det ju faktiskt lite skrämmande, menar Bengt-Åke Selander.
Friskvården är även den en del i badhuset Energikällans nya ansikte.
Kicki Dahlberg, badhusets nya badschef, har många års erfarenhet av just friskvård och dess betydelse för många människor. Man kommer därför låta henne utveckla ett friskvårdsprogram som kommer att erbjudas till företagen och dess anställda. Tidigare hade badhuset friskvård för kommunalanställda, men nu vill man även erbjuda privata företag detta.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.