I måndags öppnade badhuset för allmänheten med nya ägare och nya inslag. Trots att vädret på eftermiddagen var vackert med sol och värme så hade många lockats ner att ta ett dopp i badhuset istället för att åka till någon badsjö. Och det hade inte kunnat bli en bättre premiär. Ungarna var som tokiga. Energikällan, badhuset nya namn, har nu fixat en för barn klart oslagbar attraktion i den nya ”tävlingssnurran” som utgörs av den ordinarie vattenrutschbanan. Numera har denna nämligen utrustats med en hastighetsmätare, en digital utrustning som mäter exakt hur fort man åker ner i plurret. Och de yngre badgästerna var snabba att prova på hur fort man kan åka, vilket gjordes om och om igen. Dagens snabbaste tid registreras nämligen och står kvar på den digitala tidtavlan, som sitter nedanför banan, till dess att någon slår denna tid. Ni kan nog gissa er till att det gick undan och att alla skulle vara den som skulle ha bästa tiden.
Vid sidan av den mer lekfulla delen finns det andra områden som Selander menar att ett badhus i det närmsta är skyldig att ordna med. Till exempel ska det finnas en fungerande simskola, menar han. –Jag tycker det är vår skyldighet att kunna erbjuda en kvalitativ simskola. Att kunna simma vet vi alla hur viktigt det är, och jag tycker mig märka av hur det blir vanligare att barn inte lär sig simma idag. Det var nog vanligare förr, då var det en självklarhet att barnet gick på simskola under sommarlovet. Är mitt påstående sant så är det ju faktiskt lite skrämmande, menar Bengt-Åke Selander.
Friskvården är även den en del i badhuset Energikällans nya ansikte.
Kicki Dahlberg, badhusets nya badschef, har många års erfarenhet av just friskvård och dess betydelse för många människor. Man kommer därför låta henne utveckla ett friskvårdsprogram som kommer att erbjudas till företagen och dess anställda. Tidigare hade badhuset friskvård för kommunalanställda, men nu vill man även erbjuda privata företag detta.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.