I måndags öppnade badhuset för allmänheten med nya ägare och nya inslag. Trots att vädret på eftermiddagen var vackert med sol och värme så hade många lockats ner att ta ett dopp i badhuset istället för att åka till någon badsjö. Och det hade inte kunnat bli en bättre premiär. Ungarna var som tokiga. Energikällan, badhuset nya namn, har nu fixat en för barn klart oslagbar attraktion i den nya ”tävlingssnurran” som utgörs av den ordinarie vattenrutschbanan. Numera har denna nämligen utrustats med en hastighetsmätare, en digital utrustning som mäter exakt hur fort man åker ner i plurret. Och de yngre badgästerna var snabba att prova på hur fort man kan åka, vilket gjordes om och om igen. Dagens snabbaste tid registreras nämligen och står kvar på den digitala tidtavlan, som sitter nedanför banan, till dess att någon slår denna tid. Ni kan nog gissa er till att det gick undan och att alla skulle vara den som skulle ha bästa tiden.
Vid sidan av den mer lekfulla delen finns det andra områden som Selander menar att ett badhus i det närmsta är skyldig att ordna med. Till exempel ska det finnas en fungerande simskola, menar han. –Jag tycker det är vår skyldighet att kunna erbjuda en kvalitativ simskola. Att kunna simma vet vi alla hur viktigt det är, och jag tycker mig märka av hur det blir vanligare att barn inte lär sig simma idag. Det var nog vanligare förr, då var det en självklarhet att barnet gick på simskola under sommarlovet. Är mitt påstående sant så är det ju faktiskt lite skrämmande, menar Bengt-Åke Selander.
Friskvården är även den en del i badhuset Energikällans nya ansikte.
Kicki Dahlberg, badhusets nya badschef, har många års erfarenhet av just friskvård och dess betydelse för många människor. Man kommer därför låta henne utveckla ett friskvårdsprogram som kommer att erbjudas till företagen och dess anställda. Tidigare hade badhuset friskvård för kommunalanställda, men nu vill man även erbjuda privata företag detta.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.