Lindesberg år 1810. Hur såg staden ut på den tiden egentligen? Och hur många bodde det här – och vad var det för ena filurer? En utställning på Lindesbergs bibliotek kommer att få bilden att klarna.-Att vi har inriktat oss på just år 1810 beror på att det är exakt 200 år sedan och att det var tiden för tronföljdriksdagen i Örebro också, så det kändes väldigt aktuellt nu, förklarar Ingrid Nordmark, Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Det var bättre förr! Eller var det verkligen det? Ja, det råder naturligtvis delade meningar om det där, men klart är att det är betydligt smidigare att leva i Lindesberg på 2000-talet jämfört med 1800-talet. I morgon torsdag är det vernissage på Lindesbergs bibliotek då utställningen om Lindesberg år 1810 står för historielektionen. Utställningen arrangeras av Linde Fornminnes- och Hembygdsförening och Linde Bergslags Släktforskarförening i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
Föreningarna har ägnat många timmar åt att gräva fram uppgifter om Lindesberg Stad och ser med stort nöje fram emot att dela med sig av materialet till invånarna.
-Det har varit ett mycket intressant arbete och naturligtvis har man stundom förvånats glatt över vissa uppgifter som framkommit i forskningen, berättar Ingrid Nordmark som är ordförande i Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Utställningen kommer bland annat att påvisa de hårdare levnadsförhållandena som Lindesbergarna levde under på den tiden. Dödligheten bland barn var väldigt hög pga sjukdomar.
Men allt är naturligtvis inte jämmer och elände, påpekar Ingrid.
-Vi har kartlagt 1810-talets samhällsstruktur och tittat på hur bebyggelsen såg ut, vilka som bodde här och vilka som var verksamma i staden. Det var ju inte som idag, att vem som helst fick starta en egen rörelse, berättar Ingrid.
Det aktuella året bodde omkring 1400 personer i Lindesberg och ett 50-tal hade tillstånd att bedriva verksamheter, som på den tiden nästan uteslutande handlade om någon form av hantverk/tillverkning.
Utställningen pågår i två veckor med start torsdag 19 augusti då en festlig invigning kommer att ske med musik och celebert besök, utlovar arrangörerna.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.