Lindesberg år 1810. Hur såg staden ut på den tiden egentligen? Och hur många bodde det här – och vad var det för ena filurer? En utställning på Lindesbergs bibliotek kommer att få bilden att klarna.-Att vi har inriktat oss på just år 1810 beror på att det är exakt 200 år sedan och att det var tiden för tronföljdriksdagen i Örebro också, så det kändes väldigt aktuellt nu, förklarar Ingrid Nordmark, Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Det var bättre förr! Eller var det verkligen det? Ja, det råder naturligtvis delade meningar om det där, men klart är att det är betydligt smidigare att leva i Lindesberg på 2000-talet jämfört med 1800-talet. I morgon torsdag är det vernissage på Lindesbergs bibliotek då utställningen om Lindesberg år 1810 står för historielektionen. Utställningen arrangeras av Linde Fornminnes- och Hembygdsförening och Linde Bergslags Släktforskarförening i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
Föreningarna har ägnat många timmar åt att gräva fram uppgifter om Lindesberg Stad och ser med stort nöje fram emot att dela med sig av materialet till invånarna.
-Det har varit ett mycket intressant arbete och naturligtvis har man stundom förvånats glatt över vissa uppgifter som framkommit i forskningen, berättar Ingrid Nordmark som är ordförande i Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Utställningen kommer bland annat att påvisa de hårdare levnadsförhållandena som Lindesbergarna levde under på den tiden. Dödligheten bland barn var väldigt hög pga sjukdomar.
Men allt är naturligtvis inte jämmer och elände, påpekar Ingrid.
-Vi har kartlagt 1810-talets samhällsstruktur och tittat på hur bebyggelsen såg ut, vilka som bodde här och vilka som var verksamma i staden. Det var ju inte som idag, att vem som helst fick starta en egen rörelse, berättar Ingrid.
Det aktuella året bodde omkring 1400 personer i Lindesberg och ett 50-tal hade tillstånd att bedriva verksamheter, som på den tiden nästan uteslutande handlade om någon form av hantverk/tillverkning.
Utställningen pågår i två veckor med start torsdag 19 augusti då en festlig invigning kommer att ske med musik och celebert besök, utlovar arrangörerna.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.