Lindesberg år 1810. Hur såg staden ut på den tiden egentligen? Och hur många bodde det här – och vad var det för ena filurer? En utställning på Lindesbergs bibliotek kommer att få bilden att klarna.-Att vi har inriktat oss på just år 1810 beror på att det är exakt 200 år sedan och att det var tiden för tronföljdriksdagen i Örebro också, så det kändes väldigt aktuellt nu, förklarar Ingrid Nordmark, Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Det var bättre förr! Eller var det verkligen det? Ja, det råder naturligtvis delade meningar om det där, men klart är att det är betydligt smidigare att leva i Lindesberg på 2000-talet jämfört med 1800-talet. I morgon torsdag är det vernissage på Lindesbergs bibliotek då utställningen om Lindesberg år 1810 står för historielektionen. Utställningen arrangeras av Linde Fornminnes- och Hembygdsförening och Linde Bergslags Släktforskarförening i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
Föreningarna har ägnat många timmar åt att gräva fram uppgifter om Lindesberg Stad och ser med stort nöje fram emot att dela med sig av materialet till invånarna.
-Det har varit ett mycket intressant arbete och naturligtvis har man stundom förvånats glatt över vissa uppgifter som framkommit i forskningen, berättar Ingrid Nordmark som är ordförande i Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Utställningen kommer bland annat att påvisa de hårdare levnadsförhållandena som Lindesbergarna levde under på den tiden. Dödligheten bland barn var väldigt hög pga sjukdomar.
Men allt är naturligtvis inte jämmer och elände, påpekar Ingrid.
-Vi har kartlagt 1810-talets samhällsstruktur och tittat på hur bebyggelsen såg ut, vilka som bodde här och vilka som var verksamma i staden. Det var ju inte som idag, att vem som helst fick starta en egen rörelse, berättar Ingrid.
Det aktuella året bodde omkring 1400 personer i Lindesberg och ett 50-tal hade tillstånd att bedriva verksamheter, som på den tiden nästan uteslutande handlade om någon form av hantverk/tillverkning.
Utställningen pågår i två veckor med start torsdag 19 augusti då en festlig invigning kommer att ske med musik och celebert besök, utlovar arrangörerna.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…