Lindesberg år 1810. Hur såg staden ut på den tiden egentligen? Och hur många bodde det här – och vad var det för ena filurer? En utställning på Lindesbergs bibliotek kommer att få bilden att klarna.-Att vi har inriktat oss på just år 1810 beror på att det är exakt 200 år sedan och att det var tiden för tronföljdriksdagen i Örebro också, så det kändes väldigt aktuellt nu, förklarar Ingrid Nordmark, Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Det var bättre förr! Eller var det verkligen det? Ja, det råder naturligtvis delade meningar om det där, men klart är att det är betydligt smidigare att leva i Lindesberg på 2000-talet jämfört med 1800-talet. I morgon torsdag är det vernissage på Lindesbergs bibliotek då utställningen om Lindesberg år 1810 står för historielektionen. Utställningen arrangeras av Linde Fornminnes- och Hembygdsförening och Linde Bergslags Släktforskarförening i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
Föreningarna har ägnat många timmar åt att gräva fram uppgifter om Lindesberg Stad och ser med stort nöje fram emot att dela med sig av materialet till invånarna.
-Det har varit ett mycket intressant arbete och naturligtvis har man stundom förvånats glatt över vissa uppgifter som framkommit i forskningen, berättar Ingrid Nordmark som är ordförande i Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Utställningen kommer bland annat att påvisa de hårdare levnadsförhållandena som Lindesbergarna levde under på den tiden. Dödligheten bland barn var väldigt hög pga sjukdomar.
Men allt är naturligtvis inte jämmer och elände, påpekar Ingrid.
-Vi har kartlagt 1810-talets samhällsstruktur och tittat på hur bebyggelsen såg ut, vilka som bodde här och vilka som var verksamma i staden. Det var ju inte som idag, att vem som helst fick starta en egen rörelse, berättar Ingrid.
Det aktuella året bodde omkring 1400 personer i Lindesberg och ett 50-tal hade tillstånd att bedriva verksamheter, som på den tiden nästan uteslutande handlade om någon form av hantverk/tillverkning.
Utställningen pågår i två veckor med start torsdag 19 augusti då en festlig invigning kommer att ske med musik och celebert besök, utlovar arrangörerna.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.