Lindesberg år 1810. Hur såg staden ut på den tiden egentligen? Och hur många bodde det här – och vad var det för ena filurer? En utställning på Lindesbergs bibliotek kommer att få bilden att klarna.-Att vi har inriktat oss på just år 1810 beror på att det är exakt 200 år sedan och att det var tiden för tronföljdriksdagen i Örebro också, så det kändes väldigt aktuellt nu, förklarar Ingrid Nordmark, Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Det var bättre förr! Eller var det verkligen det? Ja, det råder naturligtvis delade meningar om det där, men klart är att det är betydligt smidigare att leva i Lindesberg på 2000-talet jämfört med 1800-talet. I morgon torsdag är det vernissage på Lindesbergs bibliotek då utställningen om Lindesberg år 1810 står för historielektionen. Utställningen arrangeras av Linde Fornminnes- och Hembygdsförening och Linde Bergslags Släktforskarförening i samverkan med Studieförbundet Vuxenskolan.
Föreningarna har ägnat många timmar åt att gräva fram uppgifter om Lindesberg Stad och ser med stort nöje fram emot att dela med sig av materialet till invånarna.
-Det har varit ett mycket intressant arbete och naturligtvis har man stundom förvånats glatt över vissa uppgifter som framkommit i forskningen, berättar Ingrid Nordmark som är ordförande i Linde Fornminnes- och Hembygdsförening.
Utställningen kommer bland annat att påvisa de hårdare levnadsförhållandena som Lindesbergarna levde under på den tiden. Dödligheten bland barn var väldigt hög pga sjukdomar.
Men allt är naturligtvis inte jämmer och elände, påpekar Ingrid.
-Vi har kartlagt 1810-talets samhällsstruktur och tittat på hur bebyggelsen såg ut, vilka som bodde här och vilka som var verksamma i staden. Det var ju inte som idag, att vem som helst fick starta en egen rörelse, berättar Ingrid.
Det aktuella året bodde omkring 1400 personer i Lindesberg och ett 50-tal hade tillstånd att bedriva verksamheter, som på den tiden nästan uteslutande handlade om någon form av hantverk/tillverkning.
Utställningen pågår i två veckor med start torsdag 19 augusti då en festlig invigning kommer att ske med musik och celebert besök, utlovar arrangörerna.
Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått en förvandling – från bokhandel till livsmedelsbutik. I fredags kunde butiksägaren Methaq Haqi välkomna de första kunderna till sin nya butik.
– Jag är jättenöjd med resultatet. Nu hoppas jag bara att fler svenska kunder hittar hit, säger Methaq.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.
I morgon, torsdag, väntar en dag full av skapande och spel på Lindesbergs bibliotek för höstlovslediga barn. Här finns bland annat möjlighet att tillverka egna stickers och halloweenmasker med hjälp av dataprogram och en speciell sorts skrivare. Dessutom kommer det att finnas professionell hjälp av Frederica Patriarca från Italien, som är Character Designer och Concept Artist.
– Frederica brinner för design och ville gärna ge barnen en möjlighet att få visa upp sin kreativitet, berättar initiativtagare Anwar Ghoubari från föreningen ABF Makerspace.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Över 100 av de anställda på Baettr i Guldsmedshyttan närvarade tillsammans med media under måndagen, när man genomförde den allra sista gjutningen innan företaget stänger sin verksamhet på orten.
– Som för alla andra är det sorg i hjärtat man har, bara sorg, säger fabrikschef Torbjörn Lantz.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.