På lördag den 21 september är det återigen dags för Frövi judos egna tävling, Linde Judo Open. Sedan starten 2016 har man ständigt slagit nya rekord i antalet anmälda, och så även i år.
– Förra året landade vi på 476 starter, nu är vi redan uppe i 546 med några dagar kvar, säger Johan Orrbo.
Aktiva från ett femtiotal klubbar, från Sverige, Norge, Lettland och Åland kommer under lördagen till Lindesberg arena för att tävla i Linde Judo Open. Därmed har man återigen slagit nytt rekord för den lokala tävlingen.
– Första året 2016 var jag här som gästande klubb, året efter flyttade vi hit, och sedan dess har jag varit med och roddat tävlingen. Det är ett skitroligt event, berättar Johan.
Med sammanlagt 546 tävlande, från Sundsvall i norr till Lund i söder, är det upplagt för en hejdundrande judofest i arenan.
– Vi har bra lokaler, bra arrangemang, vi håller det vi lovar med tider och det är trevligt att vara i Lindesberg, det är nog det som gör det så populärt, säger Orrbo.
Ett av svensk judos absolut största namn just nu, Tara Babulfath, står dock inte med i lördagens startlista. Det gör däremot hennes lillasyster, som kommer till Lindesberg för att tävla.
– Vem vet om hon följer med och coachar syrran, skrattar Johan.
REPLIK: Frågor till Tom Persson och Per Söderlund med anledning av debattartikeln ”Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg” i Lindenytt 18 augusti.
Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
INSÄNDARE/DEBATT: Den 2 juli presenterades den årliga rankningen från Nyhetsmagasinet Fokus där man listat värdet av att leva i landets olika kommuner. Siffrorna hämtas från analysföretaget Infostat som följer de svenska medborgarnas uppfattning i olika frågor. Lindesberg kommer på plats 109 av Sveriges 290 kommuner.