I Svensktoppen Nästas tävlingsfält hittar vi Lina Eliason. Lina beskriver sig själv som en ur-lindesbergare vars passion är att sjunga. Nu tävlar hon tillsammans med den lika musikintresserade pojkvännen Rickard Hellman i P4:s tävling, med låten ”Bullshit affair”.
Lina Eliason växte upp i Danshyttan, hon har gått i både Storåskolan och Lindeskolan. Hon har också bott i Lindesberg och jobbat på Meritor, så hon beskriver sig med all rätt som en riktig ur-lindesbergare. Men så träffade hon kärleken Rickard Hellman, och för ungefär ett år sedan begav sig flyttlasset till Uppsala för att flytta ihop med sin pojkvän.
De båda är väldigt musikintresserade, ett intresse som dels gjorde att de träffades, men som också förgyller deras liv tillsammans.
– Vi träffades i en karaokebar, så det var mycket musik redan från början, skrattar Lina.
– Vi spelar och sjunger alltid här hemma.
Lina har alltid sjungit, gått på festivaler och konserter. Och den gedigna kärleken för musiken har nu tagit Rickard och Lina till tävlingsfältet av P4:s tävling Svensktoppen Nästa.
– Sjunga är min passion! Så det var himla roligt att gå stå i studio. Jag har ju spelat in hemma på skoj, men inte såhär så man har nått ut till människor, det är nytt och jätteroligt!, berättar Lina.
LiRic kallar de sig för, och de deltar med låten ”Bullshit affair”, som deras vän Emma Lidholm Sundberg har skrivit.
– Hon säger att det är saker som hon upplevt och känt själv, förklarar Lina.
Den 20 maj ska LiRic spela låten live på Reginateatern i Uppsala, och där ska juryn skicka en av åtta vidare. Så Svensktoppen Nästa börjar med 25 lokala finaler, och fortsätter sedan med en direktsänd riksfinal där vinnaren koras. Vinnaren röstas fram av både lyssnare och en jury.
– Det är skitroligt det här, och man får jättegärna rösta!, uppmanar Lina avslutningsvis.
HÄR! kan du lyssna på låten samt instruktioner om hur man röstar.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.