I Svensktoppen Nästas tävlingsfält hittar vi Lina Eliason. Lina beskriver sig själv som en ur-lindesbergare vars passion är att sjunga. Nu tävlar hon tillsammans med den lika musikintresserade pojkvännen Rickard Hellman i P4:s tävling, med låten ”Bullshit affair”.
Lina Eliason växte upp i Danshyttan, hon har gått i både Storåskolan och Lindeskolan. Hon har också bott i Lindesberg och jobbat på Meritor, så hon beskriver sig med all rätt som en riktig ur-lindesbergare. Men så träffade hon kärleken Rickard Hellman, och för ungefär ett år sedan begav sig flyttlasset till Uppsala för att flytta ihop med sin pojkvän.
De båda är väldigt musikintresserade, ett intresse som dels gjorde att de träffades, men som också förgyller deras liv tillsammans.
– Vi träffades i en karaokebar, så det var mycket musik redan från början, skrattar Lina.
– Vi spelar och sjunger alltid här hemma.
Lina har alltid sjungit, gått på festivaler och konserter. Och den gedigna kärleken för musiken har nu tagit Rickard och Lina till tävlingsfältet av P4:s tävling Svensktoppen Nästa.
– Sjunga är min passion! Så det var himla roligt att gå stå i studio. Jag har ju spelat in hemma på skoj, men inte såhär så man har nått ut till människor, det är nytt och jätteroligt!, berättar Lina.
LiRic kallar de sig för, och de deltar med låten ”Bullshit affair”, som deras vän Emma Lidholm Sundberg har skrivit.
– Hon säger att det är saker som hon upplevt och känt själv, förklarar Lina.
Den 20 maj ska LiRic spela låten live på Reginateatern i Uppsala, och där ska juryn skicka en av åtta vidare. Så Svensktoppen Nästa börjar med 25 lokala finaler, och fortsätter sedan med en direktsänd riksfinal där vinnaren koras. Vinnaren röstas fram av både lyssnare och en jury.
– Det är skitroligt det här, och man får jättegärna rösta!, uppmanar Lina avslutningsvis.
HÄR! kan du lyssna på låten samt instruktioner om hur man röstar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.