I Svensktoppen Nästas tävlingsfält hittar vi Lina Eliason. Lina beskriver sig själv som en ur-lindesbergare vars passion är att sjunga. Nu tävlar hon tillsammans med den lika musikintresserade pojkvännen Rickard Hellman i P4:s tävling, med låten ”Bullshit affair”.
Lina Eliason växte upp i Danshyttan, hon har gått i både Storåskolan och Lindeskolan. Hon har också bott i Lindesberg och jobbat på Meritor, så hon beskriver sig med all rätt som en riktig ur-lindesbergare. Men så träffade hon kärleken Rickard Hellman, och för ungefär ett år sedan begav sig flyttlasset till Uppsala för att flytta ihop med sin pojkvän.
De båda är väldigt musikintresserade, ett intresse som dels gjorde att de träffades, men som också förgyller deras liv tillsammans.
– Vi träffades i en karaokebar, så det var mycket musik redan från början, skrattar Lina.
– Vi spelar och sjunger alltid här hemma.
Lina har alltid sjungit, gått på festivaler och konserter. Och den gedigna kärleken för musiken har nu tagit Rickard och Lina till tävlingsfältet av P4:s tävling Svensktoppen Nästa.
– Sjunga är min passion! Så det var himla roligt att gå stå i studio. Jag har ju spelat in hemma på skoj, men inte såhär så man har nått ut till människor, det är nytt och jätteroligt!, berättar Lina.
LiRic kallar de sig för, och de deltar med låten ”Bullshit affair”, som deras vän Emma Lidholm Sundberg har skrivit.
– Hon säger att det är saker som hon upplevt och känt själv, förklarar Lina.
Den 20 maj ska LiRic spela låten live på Reginateatern i Uppsala, och där ska juryn skicka en av åtta vidare. Så Svensktoppen Nästa börjar med 25 lokala finaler, och fortsätter sedan med en direktsänd riksfinal där vinnaren koras. Vinnaren röstas fram av både lyssnare och en jury.
– Det är skitroligt det här, och man får jättegärna rösta!, uppmanar Lina avslutningsvis.
HÄR! kan du lyssna på låten samt instruktioner om hur man röstar.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.