I Svensktoppen Nästas tävlingsfält hittar vi Lina Eliason. Lina beskriver sig själv som en ur-lindesbergare vars passion är att sjunga. Nu tävlar hon tillsammans med den lika musikintresserade pojkvännen Rickard Hellman i P4:s tävling, med låten ”Bullshit affair”.
Lina Eliason växte upp i Danshyttan, hon har gått i både Storåskolan och Lindeskolan. Hon har också bott i Lindesberg och jobbat på Meritor, så hon beskriver sig med all rätt som en riktig ur-lindesbergare. Men så träffade hon kärleken Rickard Hellman, och för ungefär ett år sedan begav sig flyttlasset till Uppsala för att flytta ihop med sin pojkvän.
De båda är väldigt musikintresserade, ett intresse som dels gjorde att de träffades, men som också förgyller deras liv tillsammans.
– Vi träffades i en karaokebar, så det var mycket musik redan från början, skrattar Lina.
– Vi spelar och sjunger alltid här hemma.
Lina har alltid sjungit, gått på festivaler och konserter. Och den gedigna kärleken för musiken har nu tagit Rickard och Lina till tävlingsfältet av P4:s tävling Svensktoppen Nästa.
– Sjunga är min passion! Så det var himla roligt att gå stå i studio. Jag har ju spelat in hemma på skoj, men inte såhär så man har nått ut till människor, det är nytt och jätteroligt!, berättar Lina.
LiRic kallar de sig för, och de deltar med låten ”Bullshit affair”, som deras vän Emma Lidholm Sundberg har skrivit.
– Hon säger att det är saker som hon upplevt och känt själv, förklarar Lina.
Den 20 maj ska LiRic spela låten live på Reginateatern i Uppsala, och där ska juryn skicka en av åtta vidare. Så Svensktoppen Nästa börjar med 25 lokala finaler, och fortsätter sedan med en direktsänd riksfinal där vinnaren koras. Vinnaren röstas fram av både lyssnare och en jury.
– Det är skitroligt det här, och man får jättegärna rösta!, uppmanar Lina avslutningsvis.
HÄR! kan du lyssna på låten samt instruktioner om hur man röstar.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.