I Svensktoppen Nästas tävlingsfält hittar vi Lina Eliason. Lina beskriver sig själv som en ur-lindesbergare vars passion är att sjunga. Nu tävlar hon tillsammans med den lika musikintresserade pojkvännen Rickard Hellman i P4:s tävling, med låten ”Bullshit affair”.
Lina Eliason växte upp i Danshyttan, hon har gått i både Storåskolan och Lindeskolan. Hon har också bott i Lindesberg och jobbat på Meritor, så hon beskriver sig med all rätt som en riktig ur-lindesbergare. Men så träffade hon kärleken Rickard Hellman, och för ungefär ett år sedan begav sig flyttlasset till Uppsala för att flytta ihop med sin pojkvän.
De båda är väldigt musikintresserade, ett intresse som dels gjorde att de träffades, men som också förgyller deras liv tillsammans.
– Vi träffades i en karaokebar, så det var mycket musik redan från början, skrattar Lina.
– Vi spelar och sjunger alltid här hemma.
Lina har alltid sjungit, gått på festivaler och konserter. Och den gedigna kärleken för musiken har nu tagit Rickard och Lina till tävlingsfältet av P4:s tävling Svensktoppen Nästa.
– Sjunga är min passion! Så det var himla roligt att gå stå i studio. Jag har ju spelat in hemma på skoj, men inte såhär så man har nått ut till människor, det är nytt och jätteroligt!, berättar Lina.
LiRic kallar de sig för, och de deltar med låten ”Bullshit affair”, som deras vän Emma Lidholm Sundberg har skrivit.
– Hon säger att det är saker som hon upplevt och känt själv, förklarar Lina.
Den 20 maj ska LiRic spela låten live på Reginateatern i Uppsala, och där ska juryn skicka en av åtta vidare. Så Svensktoppen Nästa börjar med 25 lokala finaler, och fortsätter sedan med en direktsänd riksfinal där vinnaren koras. Vinnaren röstas fram av både lyssnare och en jury.
– Det är skitroligt det här, och man får jättegärna rösta!, uppmanar Lina avslutningsvis.
HÄR! kan du lyssna på låten samt instruktioner om hur man röstar.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.