Linde Volleys säsongspremiär i Elitserien inleds med otroliga 3-0. Jelizaveta Morozova som inledde sin karriär i Lettland blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Linde Volley är tillbaka på allvar
Linde Volleys säsongspremiär i Elitserien inleds med otroliga 3-0. Jelizaveta Morozova som inledde sin karriär i Lettland blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Linde Volley är tillbaka på allvar
Efter en säsong i Division 1 och en jumboplacering i Elitseriecomebacken, så siktar Linde Volley uppåt inför säsongen 2024-2025. När Gislaved gästade arenan under lördagen bjöd hemmalaget på en ren uppvisning, där Linde Volley tog sin första 3-0-seger i Elitserien sedan december 2021. Den nya säsongen inleds i toppen av tabellen.
Efter att Värnamo avsagt sin plats i Elitserien under fjolåret, genom ett öppet brev på sin hemsida, så fick Linde Volley frågan om att komma tillbaka till volleybollens högsta liga. Den tidigare SM-klubben tackade ja, vilket gjorde att Linde Volley fick komma tillbaka till volleybollens högsta liga under den förra säsongen.
Då slutade man sist i tabellen med tre poäng, där man inför årets säsong strävar efter högre placeringar.
Flera av den förra säsongens spelare finns med i uppställningen, där en ny huvudtränare är den stora nyheten för säsongen. Tränare för denna säsong i Elitserien är Gonzalo Rodrigues som kommer till Lindesberg med 15 års erfarenheter från coachning i Island, Spanien och Peru.
Gonzalo Rodrigues är säsongens nya tränare för Linde Volley. Foto: Hasse Persson.
Under lördagseftermiddagen spelades premiärmatchen på hemmaplan mot förra säsongens tabellsexa, Gislaved.
En rejäl skillnad märktes från de tidigare säsongerna och även om Gislaved fick med sig matchens första boll, så tog det inte många minuter innan Linde Volley kunde dra iväg med en bekväm ledning. Tidiga 2-2 blev snabbt 7-2 i det första setet innan Gislaved tog matchens första timeout. Hemmalaget utklassade det rutinerade Elitserielaget inom det första setet och fortsatte genom matchen.
Det andra setet blev det mest dramatiska. Efter en tidig ledning så tappade Linde Volley hela spelet och höll sig fem poäng bakom Gislaved i mitten av setet. Hemmalaget lyckades ändå att vända matchen till sin fördel mot setets slut och spelade hem 2-0 i matchen, detta efter att ha vänt 11-16 till 25-23.
Utklassningen blev total för Linde Volley som visade att laget är tillbaka på allvar. Hemmalagets 3-0-svepning är klubbens första i Elitserien sedan december 2021 där man nollade RIG Falköping på hemmaplan under den dåvarande mittsäsongen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Världsklass när frisörduon öppnar egen salong
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhä...