Linde Volleys säsongspremiär i Elitserien inleds med otroliga 3-0. Jelizaveta Morozova som inledde sin karriär i Lettland blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Linde Volley är tillbaka på allvar
Linde Volleys säsongspremiär i Elitserien inleds med otroliga 3-0. Jelizaveta Morozova som inledde sin karriär i Lettland blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Linde Volley är tillbaka på allvar
Efter en säsong i Division 1 och en jumboplacering i Elitseriecomebacken, så siktar Linde Volley uppåt inför säsongen 2024-2025. När Gislaved gästade arenan under lördagen bjöd hemmalaget på en ren uppvisning, där Linde Volley tog sin första 3-0-seger i Elitserien sedan december 2021. Den nya säsongen inleds i toppen av tabellen.
Efter att Värnamo avsagt sin plats i Elitserien under fjolåret, genom ett öppet brev på sin hemsida, så fick Linde Volley frågan om att komma tillbaka till volleybollens högsta liga. Den tidigare SM-klubben tackade ja, vilket gjorde att Linde Volley fick komma tillbaka till volleybollens högsta liga under den förra säsongen.
Då slutade man sist i tabellen med tre poäng, där man inför årets säsong strävar efter högre placeringar.
Flera av den förra säsongens spelare finns med i uppställningen, där en ny huvudtränare är den stora nyheten för säsongen. Tränare för denna säsong i Elitserien är Gonzalo Rodrigues som kommer till Lindesberg med 15 års erfarenheter från coachning i Island, Spanien och Peru.
Gonzalo Rodrigues är säsongens nya tränare för Linde Volley. Foto: Hasse Persson.
Under lördagseftermiddagen spelades premiärmatchen på hemmaplan mot förra säsongens tabellsexa, Gislaved.
En rejäl skillnad märktes från de tidigare säsongerna och även om Gislaved fick med sig matchens första boll, så tog det inte många minuter innan Linde Volley kunde dra iväg med en bekväm ledning. Tidiga 2-2 blev snabbt 7-2 i det första setet innan Gislaved tog matchens första timeout. Hemmalaget utklassade det rutinerade Elitserielaget inom det första setet och fortsatte genom matchen.
Det andra setet blev det mest dramatiska. Efter en tidig ledning så tappade Linde Volley hela spelet och höll sig fem poäng bakom Gislaved i mitten av setet. Hemmalaget lyckades ändå att vända matchen till sin fördel mot setets slut och spelade hem 2-0 i matchen, detta efter att ha vänt 11-16 till 25-23.
Utklassningen blev total för Linde Volley som visade att laget är tillbaka på allvar. Hemmalagets 3-0-svepning är klubbens första i Elitserien sedan december 2021 där man nollade RIG Falköping på hemmaplan under den dåvarande mittsäsongen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.