Linde Volleys säsongspremiär i Elitserien inleds med otroliga 3-0. Jelizaveta Morozova som inledde sin karriär i Lettland blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Linde Volley är tillbaka på allvar
Linde Volleys säsongspremiär i Elitserien inleds med otroliga 3-0. Jelizaveta Morozova som inledde sin karriär i Lettland blev Matchens Lirare. Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Foto: Hasse Persson
Linde Volley är tillbaka på allvar
Efter en säsong i Division 1 och en jumboplacering i Elitseriecomebacken, så siktar Linde Volley uppåt inför säsongen 2024-2025. När Gislaved gästade arenan under lördagen bjöd hemmalaget på en ren uppvisning, där Linde Volley tog sin första 3-0-seger i Elitserien sedan december 2021. Den nya säsongen inleds i toppen av tabellen.
Efter att Värnamo avsagt sin plats i Elitserien under fjolåret, genom ett öppet brev på sin hemsida, så fick Linde Volley frågan om att komma tillbaka till volleybollens högsta liga. Den tidigare SM-klubben tackade ja, vilket gjorde att Linde Volley fick komma tillbaka till volleybollens högsta liga under den förra säsongen.
Då slutade man sist i tabellen med tre poäng, där man inför årets säsong strävar efter högre placeringar.
Flera av den förra säsongens spelare finns med i uppställningen, där en ny huvudtränare är den stora nyheten för säsongen. Tränare för denna säsong i Elitserien är Gonzalo Rodrigues som kommer till Lindesberg med 15 års erfarenheter från coachning i Island, Spanien och Peru.
Gonzalo Rodrigues är säsongens nya tränare för Linde Volley. Foto: Hasse Persson.
Under lördagseftermiddagen spelades premiärmatchen på hemmaplan mot förra säsongens tabellsexa, Gislaved.
En rejäl skillnad märktes från de tidigare säsongerna och även om Gislaved fick med sig matchens första boll, så tog det inte många minuter innan Linde Volley kunde dra iväg med en bekväm ledning. Tidiga 2-2 blev snabbt 7-2 i det första setet innan Gislaved tog matchens första timeout. Hemmalaget utklassade det rutinerade Elitserielaget inom det första setet och fortsatte genom matchen.
Det andra setet blev det mest dramatiska. Efter en tidig ledning så tappade Linde Volley hela spelet och höll sig fem poäng bakom Gislaved i mitten av setet. Hemmalaget lyckades ändå att vända matchen till sin fördel mot setets slut och spelade hem 2-0 i matchen, detta efter att ha vänt 11-16 till 25-23.
Utklassningen blev total för Linde Volley som visade att laget är tillbaka på allvar. Hemmalagets 3-0-svepning är klubbens första i Elitserien sedan december 2021 där man nollade RIG Falköping på hemmaplan under den dåvarande mittsäsongen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På span i ett torn efter världens största uggla. Foto: Sami Rahkonen
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och...
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
FotoFredag: Tretåig skogsjuvel
FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket aktivitet bland småfåglar...