Trots ett tufft kämpande så kunde inte Linde Volley avgöra det andra setet vilket gav Sollentuna en klar seger med 3-0 i set. Foto: Timmy Lundegård
Linde Volley faller hårt i det andra setet mot Sollentuna
Linde Volley som nyligen kommer från bortaseger mot Göteborg fick under söndagen ta emot Sollentuna på hemmaplan. Trots att Stockholmslaget stod med sex raka förluster så var det gästerna som var starkast i Lindesberg Arena. Linde Volley höll däremot en vinnande ställning med 17-10 i mittsetet men kunde inte avgöra mot Sollentuna som istället var pigga att plocka tre poäng till tabellen.
Efter att Linde Volley segrat mot tabelljumbon Göteborg på bortaplan, så fick truppen med sig ett bra förtroende till söndagen där Sollentuna gästade arenan. Stockholmslaget har haft en tuff säsong och kom med sex raka förluster när man gästade Lindesberg. Tidiga segrar mot Göteborg och IKSU var Sollentunas facit när man gästade Bergslagen för sin nionde match inom säsongens Elitserie.
Både Linde Volley och Sollentuna höll i sex poäng till tabellen, vilket även innebär att båda lagen jobbar för att hålla sig ifrån seriens två bottenplaceringar.
Sollentuna gör den bästa inledningen av matchen. Även om Linde Volley lyckas finslipa sina setsiffror mot slutet så blir det ett överlägset första set av Sollentuna. Gästerna inleder även det andra setet bäst men får snabbt motstånd av Linde Volley som sätter en hård press på Sollentuna.
Linde Volley fick ett tufft första set. Foto: Timmy Lundegård
Linde Volley plockar poäng på varje lång boll medan Sollentuna får hämta in en enstaka servepoäng, vilket skapar problem hos gästerna. Från 10-8 utökar hemmatruppen ledningen till 17-10 och ser även ut att låsa det andra setet vid ett relativt tidigt skede.
Gästerna lyckas däremot att ta sig tillbaka. Sollentuna plockar poäng på de längre spelade bollarna medan Linde Volley får svårt att ta de sista poängen som behövs. Vid 19-19 tar hemmatruppen en effektiv timeout och utökar till 23-19 men kan inte avgöra det viktiga setet. Istället så vänder Sollentuna setet från 23-19 till 24-26.
En matchavgörande vändning som ger gästerna tre poäng i en mycket viktig match.
– Med seger mot Göteborg senast och förlust på hemmaplan nu så är det väldigt blandade känslor. Vi hade försökt att ställa in oss på att vinna den här matchen mot Sollentuna, just för att det var så pass viktiga poäng. Vi kommer däremot inte in i matchen på en gång, vi måste istället kämpa oss tillbaka och det blir tufft, säger hemmalagets lagkapten Merta Sjögren efter matchen.
Merta Sjögren gjorde en bra match på planen för hemmalaget Linde Volley. Foto: Timmy Lundegård
– Det andra setet blir riktigt tajt och vi hittar ingen som kan avsluta setet, vilket gör det jobbigt. Vi slappnar nog av lite för mycket. Vi blir lite bekväma medan Sollentuna är ett bra lag och då kommer de snabbt in i matchen. De kommer ikapp och vi blir nervösa, säger Merta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.