Trots ett tufft kämpande så kunde inte Linde Volley avgöra det andra setet vilket gav Sollentuna en klar seger med 3-0 i set. Foto: Timmy Lundegård
Lyssna på artikeln

Linde Volley faller hårt i det andra setet mot Sollentuna

Linde Volley som nyligen kommer från bortaseger mot Göteborg fick under söndagen ta emot Sollentuna på hemmaplan. Trots att Stockholmslaget stod med sex raka förluster så var det gästerna som var starkast i Lindesberg Arena. Linde Volley höll däremot en vinnande ställning med 17-10 i mittsetet men kunde inte avgöra mot Sollentuna som istället var pigga att plocka tre poäng till tabellen.

Annons

Efter att Linde Volley segrat mot tabelljumbon Göteborg på bortaplan, så fick truppen med sig ett bra förtroende till söndagen där Sollentuna gästade arenan. Stockholmslaget har haft en tuff säsong och kom med sex raka förluster när man gästade Lindesberg. Tidiga segrar mot Göteborg och IKSU var Sollentunas facit när man gästade Bergslagen för sin nionde match inom säsongens Elitserie.

Både Linde Volley och Sollentuna höll i sex poäng till tabellen, vilket även innebär att båda lagen jobbar för att hålla sig ifrån seriens två bottenplaceringar.

Sollentuna gör den bästa inledningen av matchen. Även om Linde Volley lyckas finslipa sina setsiffror mot slutet så blir det ett överlägset första set av Sollentuna. Gästerna inleder även det andra setet bäst men får snabbt motstånd av Linde Volley som sätter en hård press på Sollentuna.

Linde Volley fick ett tufft första set. Foto: Timmy Lundegård

Linde Volley plockar poäng på varje lång boll medan Sollentuna får hämta in en enstaka servepoäng, vilket skapar problem hos gästerna. Från 10-8 utökar hemmatruppen ledningen till 17-10 och ser även ut att låsa det andra setet vid ett relativt tidigt skede.

Gästerna lyckas däremot att ta sig tillbaka. Sollentuna plockar poäng på de längre spelade bollarna medan Linde Volley får svårt att ta de sista poängen som behövs. Vid 19-19 tar hemmatruppen en effektiv timeout och utökar till 23-19 men kan inte avgöra det viktiga setet. Istället så vänder Sollentuna setet från 23-19 till 24-26.

En matchavgörande vändning som ger gästerna tre poäng i en mycket viktig match.

– Med seger mot Göteborg senast och förlust på hemmaplan nu så är det väldigt blandade känslor. Vi hade försökt att ställa in oss på att vinna den här matchen mot Sollentuna, just för att det var så pass viktiga poäng. Vi kommer däremot inte in i matchen på en gång, vi måste istället kämpa oss tillbaka och det blir tufft, säger hemmalagets lagkapten Merta Sjögren efter matchen.

Merta Sjögren gjorde en bra match på planen för hemmalaget Linde Volley. Foto: Timmy Lundegård

– Det andra setet blir riktigt tajt och vi hittar ingen som kan avsluta setet, vilket gör det jobbigt. Vi slappnar nog av lite för mycket. Vi blir lite bekväma medan Sollentuna är ett bra lag och då kommer de snabbt in i matchen. De kommer ikapp och vi blir nervösa, säger Merta.

Resultat Linde Volley-Sollentuna VK
Slutresultat
: 0-3 (17-25, 24-26, 13-25)
Publik: 97 personer
Matchvärd: Lyckoklöver

Poänggörare: Liza Morozova (12), Irelis Ilarraza (5), Merta Sjögren (3), Klaudia Grelowska (3), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (2)

Matchens Lirare: Klaudia Grelowska

Läget i tabellen efter söndagens matcher:
1. Örebro VBS – 21 poäng (7 spelade matcher)
2. Hylte Halmstad VBK – 21 poäng (8 spelade matcher)
3. Linköpings VC – 18 poäng (7 spelade matcher)
4. Gislaved VBK – 17 poäng (8 spelade matcher)
——
5. Engelholms VS – 12 poäng (6 spelade matcher)
6. RIG Falköping – 10 poäng (8 spelade matcher)
7. Sollentuna VK – 9 poäng (9 spelade matcher)
8. Lunds VK – 7 poäng (8 spelade matcher)
9. Linde Volley – 6 poäng (8 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (8 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 2 poäng (7 spelade matcher)

Nästa hemmamatch: Lördagen 30:e november vs RIG Falköping i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 24 november 2024 klockan 15:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

En 54 meter hög telemast har rests för att förbättra både täckningen och datahastigheterna i 4G- och 5G-nätet. Foto: Jennie Einarsson

Nya telemaster ska ge bättre fart på surfen: ”Ett jättelyft”

Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.

6 november 2026 klockan 10:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Färgglada löv och gyllene lärkträd

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.

6 november 2026 klockan 14:44 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Historisk hemmapremiär inom futsalens högsta liga: ”Stort”

På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans gymnasiemässa väckte stort intresse

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från både ...

Klart: Granhult slås ihop med pojkhemmet Sundbo

I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgå...

Anders Persson (LPO). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Får skriftlig varning – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.

4 november 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Räddningstjänsten kontrollerade lösdrivande båt på Stora Lindessjön

UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.

4 november 2026 klockan 11:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis
I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vä...
4 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrå...
3 november 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda ...
2 november 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

12- åriga Mileja från Frövi upptäckte en spik i halloweengodiset. Foto: Privat

Skräcken efter Halloweenrundan i villaområdet – spik låg gömd i godiset: ”Jätteotäckt”

Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors

1 november 2026 klockan 13:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar ...

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”

Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka...

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”

En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med ...

Bilden är tagen i samband med att renoveringen påbörjades i våras. Foto: Lindesbergs kommun

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd

Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.

29 oktober 2026 klockan 09:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små "flärparna" som sitter på bland ...

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med ...

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri ...

Mahsum ”Mass” Altun och hans gäng blickar framåt. Foto: Camilla Lagerman

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.

23 oktober 2026 klockan 13:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor ...
23 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En ny plats
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare ...
23 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg ...
22 oktober 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-22

2026-10-21

2026-10-21

2026-10-20

2026-10-19

2026-10-19

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-11-07 14:12