Trots ett tufft kämpande så kunde inte Linde Volley avgöra det andra setet vilket gav Sollentuna en klar seger med 3-0 i set. Foto: Timmy Lundegård

Linde Volley faller hårt i det andra setet mot Sollentuna

Linde Volley som nyligen kommer från bortaseger mot Göteborg fick under söndagen ta emot Sollentuna på hemmaplan. Trots att Stockholmslaget stod med sex raka förluster så var det gästerna som var starkast i Lindesberg Arena. Linde Volley höll däremot en vinnande ställning med 17-10 i mittsetet men kunde inte avgöra mot Sollentuna som istället var pigga att plocka tre poäng till tabellen.

Efter att Linde Volley segrat mot tabelljumbon Göteborg på bortaplan, så fick truppen med sig ett bra förtroende till söndagen där Sollentuna gästade arenan. Stockholmslaget har haft en tuff säsong och kom med sex raka förluster när man gästade Lindesberg. Tidiga segrar mot Göteborg och IKSU var Sollentunas facit när man gästade Bergslagen för sin nionde match inom säsongens Elitserie.

Både Linde Volley och Sollentuna höll i sex poäng till tabellen, vilket även innebär att båda lagen jobbar för att hålla sig ifrån seriens två bottenplaceringar.

Sollentuna gör den bästa inledningen av matchen. Även om Linde Volley lyckas finslipa sina setsiffror mot slutet så blir det ett överlägset första set av Sollentuna. Gästerna inleder även det andra setet bäst men får snabbt motstånd av Linde Volley som sätter en hård press på Sollentuna.

Linde Volley fick ett tufft första set. Foto: Timmy Lundegård

Linde Volley plockar poäng på varje lång boll medan Sollentuna får hämta in en enstaka servepoäng, vilket skapar problem hos gästerna. Från 10-8 utökar hemmatruppen ledningen till 17-10 och ser även ut att låsa det andra setet vid ett relativt tidigt skede.

Gästerna lyckas däremot att ta sig tillbaka. Sollentuna plockar poäng på de längre spelade bollarna medan Linde Volley får svårt att ta de sista poängen som behövs. Vid 19-19 tar hemmatruppen en effektiv timeout och utökar till 23-19 men kan inte avgöra det viktiga setet. Istället så vänder Sollentuna setet från 23-19 till 24-26.

En matchavgörande vändning som ger gästerna tre poäng i en mycket viktig match.

– Med seger mot Göteborg senast och förlust på hemmaplan nu så är det väldigt blandade känslor. Vi hade försökt att ställa in oss på att vinna den här matchen mot Sollentuna, just för att det var så pass viktiga poäng. Vi kommer däremot inte in i matchen på en gång, vi måste istället kämpa oss tillbaka och det blir tufft, säger hemmalagets lagkapten Merta Sjögren efter matchen.

Merta Sjögren gjorde en bra match på planen för hemmalaget Linde Volley. Foto: Timmy Lundegård

– Det andra setet blir riktigt tajt och vi hittar ingen som kan avsluta setet, vilket gör det jobbigt. Vi slappnar nog av lite för mycket. Vi blir lite bekväma medan Sollentuna är ett bra lag och då kommer de snabbt in i matchen. De kommer ikapp och vi blir nervösa, säger Merta.

Resultat Linde Volley-Sollentuna VK
Slutresultat
: 0-3 (17-25, 24-26, 13-25)
Publik: 97 personer
Matchvärd: Lyckoklöver

Poänggörare: Liza Morozova (12), Irelis Ilarraza (5), Merta Sjögren (3), Klaudia Grelowska (3), Felicia Berggren (2), Elsa Eremo (2)

Matchens Lirare: Klaudia Grelowska

Läget i tabellen efter söndagens matcher:
1. Örebro VBS – 21 poäng (7 spelade matcher)
2. Hylte Halmstad VBK – 21 poäng (8 spelade matcher)
3. Linköpings VC – 18 poäng (7 spelade matcher)
4. Gislaved VBK – 17 poäng (8 spelade matcher)
——
5. Engelholms VS – 12 poäng (6 spelade matcher)
6. RIG Falköping – 10 poäng (8 spelade matcher)
7. Sollentuna VK – 9 poäng (9 spelade matcher)
8. Lunds VK – 7 poäng (8 spelade matcher)
9. Linde Volley – 6 poäng (8 spelade matcher)
——
10. IKSU – 3 poäng (8 spelade matcher)
11. Göteborg VBK – 2 poäng (7 spelade matcher)

Nästa hemmamatch: Lördagen 30:e november vs RIG Falköping i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00

Publicerad 24 november 2024 klockan 15:09

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-01 04:15