Det blev en rysare som avslutade årets hemmamatcher i elitserien. Göteborg gjorde sitt fjärde elitseriemöte mot Linde Volley under lördagen där de två första seten blev spännande att följa. Med jämna 22-22 på poängtavlan till det inledande setet så fick gästerna den bästa början på matchen genom att skriva 0-1 i set. Även till seten därefter fanns marginalerna på gästernas sida.
Med tio dagar kvar till julafton så bjöd Linde Volley på en årsavslutande elitseriematch i Lindesberg Arena. Tabelljumbon Göteborg gästade arenan med en förstärkt trupp i ett försök att börja klättra från en svår tabellsituation.
Trots jumboplacering i Elitserietabellen så är Göteborg inte ett lag som Linde Volley underskattar. För två år sedan var det just det gästande Göteborg som raserade Linde Volleys femton säsongers långa svit i Elitserien, efter att Göteborg vunnit ett Elitseriekval genom ett avgörande Golden Set.
Även när Linde Volley har tagit sig tillbaka till elitserien så har Göteborg två segrar mot Lindelaget på tre spelade matcher. Så blev även fallet under lördagseftermiddagen.
Matchen blev länge en dragkamp om de två inledande seten, där det första blev oväntat jämnt. Båda lagen var jämna på planen även om Göteborg tog chansen att utöka en stor ledning med 9-15. Linde Volley spelade säkert och kom tillbaka i setet där man även kom ikapp med siffrorna 18-18.
Med 22-22 på poängtavlan var det marginaler som spelade in och på så sätt gav gästerna en knapp setseger med 23-25 som resultat. Vid två tidiga tillfället i setet hade Linde Volley ingen reaktion för mottagning av en blockerad serveboll, som istället föll mot golvet till Göteborgs jubel. Två tidiga blunders hos hemmalaget som till slut blev avgörande för setpoängen.
Även det andra setet blev jämnt där Linde Volley, för första gången under matchen, kunde ta sig till en ledning som utökades till 9-5. Hemmalaget gör däremot för många missar med bollar utanför planen som lockar tillbaka gästerna i matchen. Med Göteborg tillbaka i ledning så blir det andra setet lite av en repris på det första setet, där Linde Volley kommer ikapp men aldrig förbi.
Resultat Linde Volley-Göteborg VBK
Slutresultat: 0-3 (23-25, 22-25, 10-25)
Publik: 66 personer
Matchvärd: Tormek
Matchens Lirare: Klaudia Grelowska
Läget i tabellen efter omgång elva:
1. Linköpings VC – 30 poäng
2. Hylte Halmstad VBK – 26 poäng
3. Örebro VBS – 25 poäng
4. Engelholms VS – 24 poäng
5. Gislaved VBK – 17 poäng
6. Lunds VK – 15 poäng
7. RIG Falköping – 12 poäng
8. Sollentuna VK – 10 poäng
9. Linde Volley – 9 poäng
——
10. IKSU – 7 poäng
11. Göteborg VBK – 5 poäng
Fotnot: Fyra dagar innan den elfte omgången spelades så blev det klart att Linköping, Hylte/Halmstad, Engelholm och Örebro är klara för Grand Prix-spel i januari 2025. Därmed försvinner det övre strecket. När grundseriesäsongen är slut går de åtta översta lagen (RIG Falköping inräknas ej) till SM-slutspel medan de två lagen under det kvarvarande strecket måste kvala om sin Elitserieplats.
Nästa hemmamatch: Lördagen 4:e januari 2025 vs Hylte Halmstad VBK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.