Det blev en rysare som avslutade årets hemmamatcher i elitserien. Göteborg gjorde sitt fjärde elitseriemöte mot Linde Volley under lördagen där de två första seten blev spännande att följa. Med jämna 22-22 på poängtavlan till det inledande setet så fick gästerna den bästa början på matchen genom att skriva 0-1 i set. Även till seten därefter fanns marginalerna på gästernas sida.
Med tio dagar kvar till julafton så bjöd Linde Volley på en årsavslutande elitseriematch i Lindesberg Arena. Tabelljumbon Göteborg gästade arenan med en förstärkt trupp i ett försök att börja klättra från en svår tabellsituation.
Trots jumboplacering i Elitserietabellen så är Göteborg inte ett lag som Linde Volley underskattar. För två år sedan var det just det gästande Göteborg som raserade Linde Volleys femton säsongers långa svit i Elitserien, efter att Göteborg vunnit ett Elitseriekval genom ett avgörande Golden Set.
Även när Linde Volley har tagit sig tillbaka till elitserien så har Göteborg två segrar mot Lindelaget på tre spelade matcher. Så blev även fallet under lördagseftermiddagen.
Matchen blev länge en dragkamp om de två inledande seten, där det första blev oväntat jämnt. Båda lagen var jämna på planen även om Göteborg tog chansen att utöka en stor ledning med 9-15. Linde Volley spelade säkert och kom tillbaka i setet där man även kom ikapp med siffrorna 18-18.
Med 22-22 på poängtavlan var det marginaler som spelade in och på så sätt gav gästerna en knapp setseger med 23-25 som resultat. Vid två tidiga tillfället i setet hade Linde Volley ingen reaktion för mottagning av en blockerad serveboll, som istället föll mot golvet till Göteborgs jubel. Två tidiga blunders hos hemmalaget som till slut blev avgörande för setpoängen.
Även det andra setet blev jämnt där Linde Volley, för första gången under matchen, kunde ta sig till en ledning som utökades till 9-5. Hemmalaget gör däremot för många missar med bollar utanför planen som lockar tillbaka gästerna i matchen. Med Göteborg tillbaka i ledning så blir det andra setet lite av en repris på det första setet, där Linde Volley kommer ikapp men aldrig förbi.
Resultat Linde Volley-Göteborg VBK
Slutresultat: 0-3 (23-25, 22-25, 10-25)
Publik: 66 personer
Matchvärd: Tormek
Matchens Lirare: Klaudia Grelowska
Läget i tabellen efter omgång elva:
1. Linköpings VC – 30 poäng
2. Hylte Halmstad VBK – 26 poäng
3. Örebro VBS – 25 poäng
4. Engelholms VS – 24 poäng
5. Gislaved VBK – 17 poäng
6. Lunds VK – 15 poäng
7. RIG Falköping – 12 poäng
8. Sollentuna VK – 10 poäng
9. Linde Volley – 9 poäng
——
10. IKSU – 7 poäng
11. Göteborg VBK – 5 poäng
Fotnot: Fyra dagar innan den elfte omgången spelades så blev det klart att Linköping, Hylte/Halmstad, Engelholm och Örebro är klara för Grand Prix-spel i januari 2025. Därmed försvinner det övre strecket. När grundseriesäsongen är slut går de åtta översta lagen (RIG Falköping inräknas ej) till SM-slutspel medan de två lagen under det kvarvarande strecket måste kvala om sin Elitserieplats.
Nästa hemmamatch: Lördagen 4:e januari 2025 vs Hylte Halmstad VBK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.