Linde Volley föll mot Sollentuna

Med tabelltrean i arenan blev det en tuff match för Linde Volley, även om hemmalaget bjöd upp till tre inledande kamper så var det gästande Sollentuna starkast mot slutet vilket ledde till Lindelagets nionde förlust för säsongen på lika många matcher.

Det har varit en jobbig säsong i Elitserien för Linde Volley, under de åtta spelade matcherna för säsongen har Lindelaget fått med sig totalt tre setsegrar där man nyligen kommer med matcher mot Gislaved och RIG Falköping.

Under lördagen var det tuffare motstånd som väntade på hemmaplan i form av tabelltrean Sollentuna, ett lag som kommer med fem segrar bakom sig på åtta matcher.

Linde Volley hade med sig kepsar i eftermiddagens line-up Foto: Timmy Lundegård

Det blev en jobbig matchinledning för Linde Volley, Sollentuna inledde spelet starkast och kunde inom setets första minuter spela in bollen på Lindes planhalva vilket gav bortalaget en ledning med 0-3.

Reduceringen kom snabbt därefter efter att Sollentuna spelat in en serve i nätet för att sedan få en för snabb boll från Mariana Konecna, trots att den nya ställningen kunde skrivas till 2-3 kom bortalaget starkt tillbaka och kunde dra undan med sin ledning.

Linde Volley höll sig däremot inte allt för långt borta med poängen, hemmalaget bjöd upp till kamp med fint räddningsspel där liberon Emilia Johansson räddade flera till synes svåra bollar.
Med sitt räddningsarbete kunde hon hjälpa laget till poäng genom en räddning som gav bollen till Tinna Rut, denne kunde i sin tur spela in en smash som tillfälligt ändrade poängställningen till 7-9.

Trots att Linde Volley poängmässigt höll sig nära sina motståndare, klev Sollentuna undan med poängen och avgjorde det inledande setet med bred marginal.

Även det andra setet fick en dyster inledning för hemmalaget, med ett starkt spel från tabelltrean kunde Sollentuna spela in flera bollar till Linde Volleys planhalva vilket ledde till en stark ledning som skrevs 2-7.

Med en lyckad blockering från Jennifer Tausis följt av två svårfångade bollar för Sollentuna, kunde hemmalaget komma tillbaka i setet och ändrade poängen till 5-7.

Precis som i det inledande setet så höll sig Linde Volley inte allt för långt borta, trots en poängutökning för bortalaget kunde Linde skriva om ställningen till 7-9.

Sollentuna gjorde däremot en repris av det första setet.
Med flertalet missade bollar från hemmalaget och ett starkt spel från Sollentuna emot sig så kunde bortalaget, trots en mindre bredd av ledningen, på nytt gå undan med setsegern.

Det var ett jämnare set som avslutade matchen, med en inledande ledning till Linde Volley genom Ida Larsson så höll sig ledningen kortvarigt.
Med svårstoppade servar och starkt spel från Sollentuna kunde man spela upp sig till 1-4.

Även i det tredje setet höll sig däremot Linde Volley inte allt för långt borta med poängen, genom både Ida Larsson och Martina Konecna kunde hemmalaget spela upp sig till 6-8 vilket därefter blev en reducering till 8-9.

Med en jämn ställning på poängtavlan var hoppet uppe på en jämn kamp om en setpoäng, med båda lagen innehavande av dubbla siffror på tavlan började bortalaget att utöka sin ledning genom svårfångade bollar och starka blockeringar.

Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 0-3 (14-25, 17-25, 19-25)
Matchvärd: Storå Rör
Publik: –

Poänggörare: Ida Larsson (11), Martina Konecna (8), Jennifer Tausis (4), Zeinab Kamara (4), Mariana Baddini (2), Alice Uddgren (1), Sofia Larsson (1), Tinna Rut (1)

Matchens Lirare: Moa Renström

Läget i tabellen: Linde Volley står ännu utan poäng efter nio matcher vilket gör att laget ännu står utan poäng, detta medan Sollentuna går upp som ny tabelltvåa med 19 poäng.
IKSU är närmsta konkurrent i tabellen men för att nå upp till nästjumbon behövs minst två segrar från Linde Volley då det orangea laget innehar 6 poäng.
Tabellettan Hylte Halmstad är nästa motståndarlag och innehar ännu maxpoäng på 27 poäng efter 9 matcher.

Nästa match: Lördag 5:e december vs Hylte Halmstad på bortaplan med matchstart kl. 14.00

Publicerad 28 november 2020 klockan 17:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tom Persson (SD), Elin Axelsson (S). Foto: Camilla Lagerman/Socialdemokraterna

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).

14 september 2026 klockan 15:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.

12 september 2026 klockan 16:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pressbild: Conny Ärlerud, Moderaterna.

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.

12 september 2026 klockan 13:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Lillemor Bodman och Tomas Klockars, Moderaterna. Foto: Camilla Lagerman

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?

INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.

11 september 2026 klockan 09:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet

Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens ...

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten

LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas...

Får vi kvar ett Akutsjukhus i Lindesberg om läkarutbildning inte kan erbjudas?

INSÄNDARE/DEBATT: Vi har i årtionden haft ett fantastiskt sjukhus i Lindesberg...

Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Minister besökte Lindesberg: ”Ökat intresse för politik”

Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.

8 september 2026 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Därför stängs återvinningen i Södra Måle på fredag

Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun ...

Respons till ”när blev tydlighet ett problem i äldreomsorgen”

REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan ...

Riktningen måste synas i varje beslut

REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer ...

Eira ska utveckla kulturen i kommunen: ”Känns jättekul”

Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med ...

Valmyndighetens uppmaning efter rösthaveriet

Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster ...

Vem visar vägen för Lindesbergs kommun?

INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturens färger

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.

4 september 2026 klockan 14:59 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Oklart om Lindesberg berörs av tekniskt fel som riskerar underkänna förtidsröster
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att ...
4 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Antalet som förtidsröstar ökar: Birgitta och Arne tänker inte vänta till valdagen
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en ...
3 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindeskolans elever bjöd in till politisk debatt
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att st...
2 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-02

2026-09-01

2026-09-01

2026-09-01

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-31

2026-08-29

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-28

2026-08-27

2026-08-26

2026-09-15 04:43