Linde Volley föll mot Sollentuna

Med tabelltrean i arenan blev det en tuff match för Linde Volley, även om hemmalaget bjöd upp till tre inledande kamper så var det gästande Sollentuna starkast mot slutet vilket ledde till Lindelagets nionde förlust för säsongen på lika många matcher.

Det har varit en jobbig säsong i Elitserien för Linde Volley, under de åtta spelade matcherna för säsongen har Lindelaget fått med sig totalt tre setsegrar där man nyligen kommer med matcher mot Gislaved och RIG Falköping.

Under lördagen var det tuffare motstånd som väntade på hemmaplan i form av tabelltrean Sollentuna, ett lag som kommer med fem segrar bakom sig på åtta matcher.

Linde Volley hade med sig kepsar i eftermiddagens line-up Foto: Timmy Lundegård

Det blev en jobbig matchinledning för Linde Volley, Sollentuna inledde spelet starkast och kunde inom setets första minuter spela in bollen på Lindes planhalva vilket gav bortalaget en ledning med 0-3.

Reduceringen kom snabbt därefter efter att Sollentuna spelat in en serve i nätet för att sedan få en för snabb boll från Mariana Konecna, trots att den nya ställningen kunde skrivas till 2-3 kom bortalaget starkt tillbaka och kunde dra undan med sin ledning.

Linde Volley höll sig däremot inte allt för långt borta med poängen, hemmalaget bjöd upp till kamp med fint räddningsspel där liberon Emilia Johansson räddade flera till synes svåra bollar.
Med sitt räddningsarbete kunde hon hjälpa laget till poäng genom en räddning som gav bollen till Tinna Rut, denne kunde i sin tur spela in en smash som tillfälligt ändrade poängställningen till 7-9.

Trots att Linde Volley poängmässigt höll sig nära sina motståndare, klev Sollentuna undan med poängen och avgjorde det inledande setet med bred marginal.

Även det andra setet fick en dyster inledning för hemmalaget, med ett starkt spel från tabelltrean kunde Sollentuna spela in flera bollar till Linde Volleys planhalva vilket ledde till en stark ledning som skrevs 2-7.

Med en lyckad blockering från Jennifer Tausis följt av två svårfångade bollar för Sollentuna, kunde hemmalaget komma tillbaka i setet och ändrade poängen till 5-7.

Precis som i det inledande setet så höll sig Linde Volley inte allt för långt borta, trots en poängutökning för bortalaget kunde Linde skriva om ställningen till 7-9.

Sollentuna gjorde däremot en repris av det första setet.
Med flertalet missade bollar från hemmalaget och ett starkt spel från Sollentuna emot sig så kunde bortalaget, trots en mindre bredd av ledningen, på nytt gå undan med setsegern.

Det var ett jämnare set som avslutade matchen, med en inledande ledning till Linde Volley genom Ida Larsson så höll sig ledningen kortvarigt.
Med svårstoppade servar och starkt spel från Sollentuna kunde man spela upp sig till 1-4.

Även i det tredje setet höll sig däremot Linde Volley inte allt för långt borta med poängen, genom både Ida Larsson och Martina Konecna kunde hemmalaget spela upp sig till 6-8 vilket därefter blev en reducering till 8-9.

Med en jämn ställning på poängtavlan var hoppet uppe på en jämn kamp om en setpoäng, med båda lagen innehavande av dubbla siffror på tavlan började bortalaget att utöka sin ledning genom svårfångade bollar och starka blockeringar.

Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 0-3 (14-25, 17-25, 19-25)
Matchvärd: Storå Rör
Publik: –

Poänggörare: Ida Larsson (11), Martina Konecna (8), Jennifer Tausis (4), Zeinab Kamara (4), Mariana Baddini (2), Alice Uddgren (1), Sofia Larsson (1), Tinna Rut (1)

Matchens Lirare: Moa Renström

Läget i tabellen: Linde Volley står ännu utan poäng efter nio matcher vilket gör att laget ännu står utan poäng, detta medan Sollentuna går upp som ny tabelltvåa med 19 poäng.
IKSU är närmsta konkurrent i tabellen men för att nå upp till nästjumbon behövs minst två segrar från Linde Volley då det orangea laget innehar 6 poäng.
Tabellettan Hylte Halmstad är nästa motståndarlag och innehar ännu maxpoäng på 27 poäng efter 9 matcher.

Nästa match: Lördag 5:e december vs Hylte Halmstad på bortaplan med matchstart kl. 14.00

Publicerad 28 november 2020 klockan 17:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Jennie Einarsson

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.

14 juli 2026 klockan 12:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

13 juli 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan är en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. Foto: Privat

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.

8 juli 2026 klockan 12:51 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Pressbild

Martin Almgren blir programledare – i radio

Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.

6 juli 2026 klockan 15:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen ...
6 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag Special: ”Det sade bara klick”
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
3 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad ...
2 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-23

2026-06-22

2026-06-22

2026-06-19

2026-06-18

2026-06-17

2026-06-17

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-07-14 18:38