Linde Volley föll mot Sollentuna

Med tabelltrean i arenan blev det en tuff match för Linde Volley, även om hemmalaget bjöd upp till tre inledande kamper så var det gästande Sollentuna starkast mot slutet vilket ledde till Lindelagets nionde förlust för säsongen på lika många matcher.

Det har varit en jobbig säsong i Elitserien för Linde Volley, under de åtta spelade matcherna för säsongen har Lindelaget fått med sig totalt tre setsegrar där man nyligen kommer med matcher mot Gislaved och RIG Falköping.

Under lördagen var det tuffare motstånd som väntade på hemmaplan i form av tabelltrean Sollentuna, ett lag som kommer med fem segrar bakom sig på åtta matcher.

Linde Volley hade med sig kepsar i eftermiddagens line-up Foto: Timmy Lundegård

Det blev en jobbig matchinledning för Linde Volley, Sollentuna inledde spelet starkast och kunde inom setets första minuter spela in bollen på Lindes planhalva vilket gav bortalaget en ledning med 0-3.

Reduceringen kom snabbt därefter efter att Sollentuna spelat in en serve i nätet för att sedan få en för snabb boll från Mariana Konecna, trots att den nya ställningen kunde skrivas till 2-3 kom bortalaget starkt tillbaka och kunde dra undan med sin ledning.

Linde Volley höll sig däremot inte allt för långt borta med poängen, hemmalaget bjöd upp till kamp med fint räddningsspel där liberon Emilia Johansson räddade flera till synes svåra bollar.
Med sitt räddningsarbete kunde hon hjälpa laget till poäng genom en räddning som gav bollen till Tinna Rut, denne kunde i sin tur spela in en smash som tillfälligt ändrade poängställningen till 7-9.

Trots att Linde Volley poängmässigt höll sig nära sina motståndare, klev Sollentuna undan med poängen och avgjorde det inledande setet med bred marginal.

Även det andra setet fick en dyster inledning för hemmalaget, med ett starkt spel från tabelltrean kunde Sollentuna spela in flera bollar till Linde Volleys planhalva vilket ledde till en stark ledning som skrevs 2-7.

Med en lyckad blockering från Jennifer Tausis följt av två svårfångade bollar för Sollentuna, kunde hemmalaget komma tillbaka i setet och ändrade poängen till 5-7.

Precis som i det inledande setet så höll sig Linde Volley inte allt för långt borta, trots en poängutökning för bortalaget kunde Linde skriva om ställningen till 7-9.

Sollentuna gjorde däremot en repris av det första setet.
Med flertalet missade bollar från hemmalaget och ett starkt spel från Sollentuna emot sig så kunde bortalaget, trots en mindre bredd av ledningen, på nytt gå undan med setsegern.

Det var ett jämnare set som avslutade matchen, med en inledande ledning till Linde Volley genom Ida Larsson så höll sig ledningen kortvarigt.
Med svårstoppade servar och starkt spel från Sollentuna kunde man spela upp sig till 1-4.

Även i det tredje setet höll sig däremot Linde Volley inte allt för långt borta med poängen, genom både Ida Larsson och Martina Konecna kunde hemmalaget spela upp sig till 6-8 vilket därefter blev en reducering till 8-9.

Med en jämn ställning på poängtavlan var hoppet uppe på en jämn kamp om en setpoäng, med båda lagen innehavande av dubbla siffror på tavlan började bortalaget att utöka sin ledning genom svårfångade bollar och starka blockeringar.

Resultat Linde Volley-Sollentuna
Slutresultat: 0-3 (14-25, 17-25, 19-25)
Matchvärd: Storå Rör
Publik: –

Poänggörare: Ida Larsson (11), Martina Konecna (8), Jennifer Tausis (4), Zeinab Kamara (4), Mariana Baddini (2), Alice Uddgren (1), Sofia Larsson (1), Tinna Rut (1)

Matchens Lirare: Moa Renström

Läget i tabellen: Linde Volley står ännu utan poäng efter nio matcher vilket gör att laget ännu står utan poäng, detta medan Sollentuna går upp som ny tabelltvåa med 19 poäng.
IKSU är närmsta konkurrent i tabellen men för att nå upp till nästjumbon behövs minst två segrar från Linde Volley då det orangea laget innehar 6 poäng.
Tabellettan Hylte Halmstad är nästa motståndarlag och innehar ännu maxpoäng på 27 poäng efter 9 matcher.

Nästa match: Lördag 5:e december vs Hylte Halmstad på bortaplan med matchstart kl. 14.00

Publicerad 28 november 2020 klockan 17:51

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Merja Lundström, Linda Gerstel, Anna Törnkvist och Pernilla Westberg klippte bandet på invigningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Källgårdens sinnesrum invigt: ”Öka deras livskvalitet”

Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.

25 maj 2026 klockan 13:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajih hyllar bortgångne vännen Greger – samlar in pengar i hans namn

När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans ...

FotoFredag: Här jagar lärkfalken!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka ...

Artikel innehåller bildspel Emma ger ömma leder och muskler lindring

Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har...

Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel LindeDagen 2026: En folkfest med det bästa av Lindesberg

Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.

21 maj 2026 klockan 13:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Finsk äldreomsorg i Lindesbergs kommun – äntligen!
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om...
21 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Svar till Willhelm Sundman gällande flygblad om VC
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att ...
20 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
19 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Guldsmedshyttans Musikkår

Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”

Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.

18 maj 2026 klockan 10:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.

13 maj 2026 klockan 17:23 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i ...

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På ...

Så skall 20 år runt Lindessjön firas

Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik

Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband...

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum

Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. ...

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...
10 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde ...
9 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...
8 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-08

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-07

2026-05-06

2026-05-06

2026-05-05

2026-05-04

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-05-01

2026-04-30

2026-05-26 08:52