På söndagseftermiddagen inleddes semifinalserien för Linde Volley. Linde Volley som rest ner till Ängelholm skulle överraska Engelholm genom att plocka hem det första setet. Tyvärr så lade Engelholm i en annan växel efter setförlusten och spelade hem matchen med 3-1 i set.
Ostoppbara Engelholm är vad som behöver övervinnas i bäst av fem matcher för att Linde Volley ska få en plats i SM-finalen. Engelholm har i år inte förlorat en enda hemmamatch, men Linde Volley kan i sina bästa stunder utmana topplagen i serien. Detta visade man prov på i matchens första set där man spelade väldigt bra och ryckte åt sig en stabil ledning. Den ledningen kunde Engelholm aldrig hämta ikapp och Linde volley spelade komfortabelt hem setet med siffrorna 20-25.
Där tog dessvärre det roliga slut för Linde Volley. Engelholm visade mästaregenskaper och Linde volley hade inte en chans i efterkommande set. Engelholm spelade hem set två, tre och fyra utan att Linde hade mycket att sätta emot. Engelholm vann matchen med 3-1 i set.
Nästa match spelas på onsdag den 10 april hemma i Lindesberg Arena.
– Vi hade ett stabilt spel i första setet medans Engelholm inte fick till sitt spel säger Sebastien efter matchen.
– Engelholm fick framför allt till sitt servspel i de efterkommande seten medans vårat mottag inte alls höll den klass som behövs mot lag som Engelholm. De var klart bättre än oss från andra set och förtjänade att vinna säger Sebastien om förlusten.
Matchfakta: Engelholm – Linde Volley
Resultat: 3-1 (20-25) (25-13) 25-13) (25-16)
Publik: 182
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.