Det blev seger under lördagens huvudmatch mot Elitseriesökande Göteborg men när det serieavgörande Golden Set kom fram, så föll Linde Volley. En förlust i det ”gyllene setet” innebär att Linde Volleys resa i Elitserien är slut. Totalt blev det femton säsonger i den högsta ligan för Lindelaget som nu får ladda om för Division 1.
I fjorton säsonger har det välkända Linde Volley bjudit in till Elitseriematcher i Lindesberg. Laget har under sina år i Elitserien även lämnat stora avtryck i den svenska volleybollen, där föreningens största triumf kom för tio år sedan: Genom ett SM-guld, 2012.
Linde Volleys femtonde säsong i Elitserien slutade däremot annorlunda. Säsongens började med en jumboplacering i elitserietabellen. Därefter blev det förlust mot Gislaved, som i sin tur nollade Lindelaget i dubbla möten för att slippa nedåtkval.
Efter förlusterna mot Gislaved, så fick Linde Volley slåss mot Division 1-laget Göteborg för att behålla sin plats i Elitserien.
Göteborg kommer från en obesegrad säsong i den näst högsta ligan. De tog även hem den första kvalmatchen mot Linde Volley, som spelades i Göteborg i förra veckan. På plats i Lindesberg så var det Linde Volley som fick den bästa matchinledningen.
Trots två jämna set, gick den tidiga ledningen till Linde Volley. Trots 2-0 i matchen kunde Göteborg få med sig det tredje setet, innan hemmalaget tog hem den andra kvalmatchen med fina 25-18.
En seger för Linde Volley innebar att ett sista och avgörande set, direkt efter matchens fjärde set, skulle avgöra Elitserieplatsen.
Göteborg hade mest sparade krafter hos sina spelare och ökade ut segern med sju bollar. En seger som lyfter Göteborg till Elitserien, medan Linde Volley går ner till Division 1 för första gången på över fjorton år.
Resultat Elitseriekval mellan Linde Volley-Göteborg
Slutresultat: 3-1 (25-22, 26-24, 12-25, 25-18)
Gyllene Set: 8-15
Publik: –
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.