Teemu Sarna är tillbaka i Linde Volley efter tre års frånvaro Foto: Hasse Persson

Linde Volley inleder Elitserien i arenan

Ifjol blev det en 6:e plats i Elitseriens tabell men med tio nya namn och ett helt nytt lag i laguppställningen så står Linde Volley redo för en ny säsong inom Elitserien, flera bekanta namn finns med i truppen och på lördag får laget sin första chans att testa sina nya spelare.

Under förra säsongen tog sig Linde Volley till en 6:e plats i tabellen vilket skulle ge laget en plats för ett spel i SM-slutspel men på grund av den då inledande pandemin, så ställdes slutspelet in och Linde Volley fick nöja sig med en 6:e plats i Elitseriens tabell.

Inför den nya säsongen är det dock en helt ny uppställning som gäller från majoriteten av alla spelarpositioner, i slutet av mars meddelade Linde Volley att de kommer att rekrytera nya spelare inför den nya säsongen där hela 11 namn har presenterats därefter.

Bland namnen är Linde Volleys enda libero under fjolårssäsongen Merta Sjögren det enda namnet från den förra säsongens trupp som har förlängt sitt spelarkontrakt med laget.

– Att få representera Lindesberg i Elitserien betyder ganska mycket för mig eftersom det är min moderklubb och det är här allt startade, att gå från Volley2000 till elit i samma klubb är speciellt för mig, berättar Merta via Linde Volleys hemsida.

Trots alla nya namn i laget så är det flertalet som är kända i föreningen sedan tidigare, två av namnen är Martina Konecna och Teemu Sarna som båda har återvänt till Linde Volley efter tre års frånvaro där Marina kommer att agera elitspelare medan Teemu återigen kommer att finnas med i laget som huvudcoach, en coach som låter nöjd med sitt nya lag inför Elitseriens inledande match mot Linköping:

– Det är ett väldigt ungt och förenat lag vilket jag tror kommer att vara en styrka för oss, vi har bara en spelare som är lite äldre medan de resterande spelarna ligger vid 20-årsåldern samtidigt tycker jag att laget är vältränat inför säsongsinledningen och jag tror att vi kommer kunna överraska många lag under denna säsong.

Matchguide Linde Volley-Linköpings VC
När och var: Lördagen 26:e september i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00 (publikfritt)
Mer information om hur du kan följa matchen kommer att finnas på Linde Volleys Facebook-sida.

Förra mötet mot Linköping: I början av det nya året åkte Linde Volley till Linköping för en bortamatch där Linköping tog hem en enkel seger genom 3-0 i set (25-14, 25-14, 25-18).

Linde Volleys lag 20/21:
Martina Konecna är tillbaka i Linde Volley efter 3 års frånvaro, under de tre utländska åren hittas fina meriter som en 3:e plats i Slovakiens Extra Liga och en 3:e plats i Tyska Volleyball Bundesliga.

Ida Larsson har graduerat från RIG Falkköpings volleybollprogram och kommer tillbaka till moderklubben Linde Volley med fina meriter där hon bland annat slutat 2:a med det svenska juniorlandslaget i Danmark genom en U17-turnering.

Tinna Rut är en talangfull spelare från Island som i sitt hemland blivit nominerad till ”Bästa unga spelare” och blev under säsongen 17/18 Isländsk mästare i både liga- och cupsäsongen.

Merta Sjögren är uppvuxen i Lindesberg och är ett bekant ansikte från förra säsongen där hon var med som Linde Volleys enda libero och hjälpte Linde Volley till en 6:e plats i Elitserien.

Moa Renström har sedan tidigare graduerat från Lindeskolans idrottscollage och spenderade förra säsongen med Norsjö Volley där de vann 21 av 22 matcher inom Division 1 Norra.

Sofia Larsson graduerade från Lindeskolans idrottscollage 2019 och tog kort därefter en plats på Columbias International University i USA där hon spelat Collage Volleyboll, detta är hennes debutsäsong i Elitserien.

Zainab Kamara kommer från Svansele i Norrland och gör nu sin debutsäsong i Elitserien, hon har tidigare spelat för Norsjövolley och vann redan under föregående säsong svenska Division 1 Norra.

Lisa Andersson är en ungdomsspelare från Västerås som har varit aktiv inom volleybollen i fem år, flytten till Lindesberg är en redig volleybollsatsning där Lisa kommer att göra sin debutsäsong i Elitserien.

Alice Uddgren har blivit en framträdande spelare hos IK Ymer i Borås under de senaste åren och har sedan tidigare kvalat in klubbens ungdomslag till J-SM, något som senare gick vidare till slutspel.

Mariana Baddini har uppnått stor framgång i sitt hemland Brasilien där hon kommer till Lindesberg med erfarenheter från det brasilianska landslaget, detta är hennes första ligaupplevelse utanför Brasilien.

Spelarinfo via Linde Volleys hemsida

Publicerad 24 september 2020 klockan 13:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.

24 juni 2026 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.

22 juni 2026 klockan 10:18 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
18 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av ...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bubble Ball lockade många till Fröjevi Idrottsplats. Foto: Jennie Einarsson

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.

17 juni 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.

15 juni 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.

11 juni 2026 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gä...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återst...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-05-29

2026-06-24 15:22