Teemu Sarna är tillbaka i Linde Volley efter tre års frånvaro Foto: Hasse Persson

Linde Volley inleder Elitserien i arenan

Ifjol blev det en 6:e plats i Elitseriens tabell men med tio nya namn och ett helt nytt lag i laguppställningen så står Linde Volley redo för en ny säsong inom Elitserien, flera bekanta namn finns med i truppen och på lördag får laget sin första chans att testa sina nya spelare.

Under förra säsongen tog sig Linde Volley till en 6:e plats i tabellen vilket skulle ge laget en plats för ett spel i SM-slutspel men på grund av den då inledande pandemin, så ställdes slutspelet in och Linde Volley fick nöja sig med en 6:e plats i Elitseriens tabell.

Inför den nya säsongen är det dock en helt ny uppställning som gäller från majoriteten av alla spelarpositioner, i slutet av mars meddelade Linde Volley att de kommer att rekrytera nya spelare inför den nya säsongen där hela 11 namn har presenterats därefter.

Bland namnen är Linde Volleys enda libero under fjolårssäsongen Merta Sjögren det enda namnet från den förra säsongens trupp som har förlängt sitt spelarkontrakt med laget.

– Att få representera Lindesberg i Elitserien betyder ganska mycket för mig eftersom det är min moderklubb och det är här allt startade, att gå från Volley2000 till elit i samma klubb är speciellt för mig, berättar Merta via Linde Volleys hemsida.

Trots alla nya namn i laget så är det flertalet som är kända i föreningen sedan tidigare, två av namnen är Martina Konecna och Teemu Sarna som båda har återvänt till Linde Volley efter tre års frånvaro där Marina kommer att agera elitspelare medan Teemu återigen kommer att finnas med i laget som huvudcoach, en coach som låter nöjd med sitt nya lag inför Elitseriens inledande match mot Linköping:

– Det är ett väldigt ungt och förenat lag vilket jag tror kommer att vara en styrka för oss, vi har bara en spelare som är lite äldre medan de resterande spelarna ligger vid 20-årsåldern samtidigt tycker jag att laget är vältränat inför säsongsinledningen och jag tror att vi kommer kunna överraska många lag under denna säsong.

Matchguide Linde Volley-Linköpings VC
När och var: Lördagen 26:e september i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00 (publikfritt)
Mer information om hur du kan följa matchen kommer att finnas på Linde Volleys Facebook-sida.

Förra mötet mot Linköping: I början av det nya året åkte Linde Volley till Linköping för en bortamatch där Linköping tog hem en enkel seger genom 3-0 i set (25-14, 25-14, 25-18).

Linde Volleys lag 20/21:
Martina Konecna är tillbaka i Linde Volley efter 3 års frånvaro, under de tre utländska åren hittas fina meriter som en 3:e plats i Slovakiens Extra Liga och en 3:e plats i Tyska Volleyball Bundesliga.

Ida Larsson har graduerat från RIG Falkköpings volleybollprogram och kommer tillbaka till moderklubben Linde Volley med fina meriter där hon bland annat slutat 2:a med det svenska juniorlandslaget i Danmark genom en U17-turnering.

Tinna Rut är en talangfull spelare från Island som i sitt hemland blivit nominerad till ”Bästa unga spelare” och blev under säsongen 17/18 Isländsk mästare i både liga- och cupsäsongen.

Merta Sjögren är uppvuxen i Lindesberg och är ett bekant ansikte från förra säsongen där hon var med som Linde Volleys enda libero och hjälpte Linde Volley till en 6:e plats i Elitserien.

Moa Renström har sedan tidigare graduerat från Lindeskolans idrottscollage och spenderade förra säsongen med Norsjö Volley där de vann 21 av 22 matcher inom Division 1 Norra.

Sofia Larsson graduerade från Lindeskolans idrottscollage 2019 och tog kort därefter en plats på Columbias International University i USA där hon spelat Collage Volleyboll, detta är hennes debutsäsong i Elitserien.

Zainab Kamara kommer från Svansele i Norrland och gör nu sin debutsäsong i Elitserien, hon har tidigare spelat för Norsjövolley och vann redan under föregående säsong svenska Division 1 Norra.

Lisa Andersson är en ungdomsspelare från Västerås som har varit aktiv inom volleybollen i fem år, flytten till Lindesberg är en redig volleybollsatsning där Lisa kommer att göra sin debutsäsong i Elitserien.

Alice Uddgren har blivit en framträdande spelare hos IK Ymer i Borås under de senaste åren och har sedan tidigare kvalat in klubbens ungdomslag till J-SM, något som senare gick vidare till slutspel.

Mariana Baddini har uppnått stor framgång i sitt hemland Brasilien där hon kommer till Lindesberg med erfarenheter från det brasilianska landslaget, detta är hennes första ligaupplevelse utanför Brasilien.

Spelarinfo via Linde Volleys hemsida

Publicerad 24 september 2020 klockan 13:02

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.

18 april 2026 klockan 08:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan...

Holksuccé i Löa – fjärde raka finalen för friskolan

Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i få...

Skolbuss i olycka – varken polis eller räddningstjänst larmades

På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett ...

Mathz Eriksson och Jan Hurtig är mer än nöjda över minnesstenen som rests i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Veteranerna Mathz och Jan om invigningen av minnesstenen: ”Alla är välkomna”

De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.

16 april 2026 klockan 09:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Greger Nilsson. Foto: Privat

Minnesord: Greger Nilsson – 19 år i Linde energis styrelse

Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.

15 april 2026 klockan 18:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska ...
14 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...
13 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Jöback och Rathana satte stjärnglans på årets Caprice
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och ...
11 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson

Ungdomarna som använder sina A-traktorer till nytta

15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.

10 april 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Naturreservatet som är en riktig pärla

FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.

10 april 2026 klockan 15:29 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

UF-företag testar scanner för smartare avfallssortering

Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en å...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Här ska minnessten för veteraner resas

Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till ...

Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-31

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-28

2026-03-27

2026-03-27

2026-03-26

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-03-25

2026-04-18 22:49