Senaste mötet mot RIG slutade med säsongens första seger för Linde Volley. Under lördagen gästade laget Falköping för ett snabbt returmöte, där Linde Volley visade att segern inte var en engångsföreteelse. RIG tog en stor seger i det inledande setet men fick därefter svårt att mäta sig med Linde, som nu klättrar i tabellen.
Efter 10 matcher som tabelljumbo så har Linde Volley börjat att klättra i tabellen. Förra hemmamötet mot RIG slutade med seger och under lördagen var det redan dags för ett returmöte.
Första setet blev en stor förlust för Linde Volley, som bara fick till hälften av alla poäng som behövdes för att nå 25 poäng. Istället gjorde de en jämn kamp av det andra setet, som avgjordes med små marginaler.
Med stor hjälp från Monica Moreno så kunde Linde hålla en knapp ledning med bara någon enstaka poäng. Avgörandet kom genom svåra bollar som blev för mycket för RIG.
En ny jämn kamp om poäng uppstod i det tredje setet som höll sig en bit in i setet. Linde Volley fick ledningen och tog även chansen att utöka denna till en säker seger.
RIG såg starka ut inför det fjärde setet och höll även en stor ledning. Med 15-8 på poängtavlan såg det ut som att matchen skulle avgöras med ett femte set. Linde Volley reducerade till sin fördel och fick på kort tid, med sig nio inspelade poäng medan RIG fick med sig fyra.
Linde lyckades att avgöra matchen och vände hela setet till tre nya poäng. En seger som innebär att båda mötena mot RIG slutar med succé.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (25-13, 23-25, 17-25, 23-25)
Publik: 15 personer
Poänggörare: Laura Reeks (17), Monica Moreno (8), Zeinab Kamara (5), Hali Drezet (4), Merta Sjögren (2), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Linde Volley klättrar upp en placering och är nu tabellens nästjumbo med sex poäng, lika många poäng som närmsta lag: Gislaved. Efter de senaste två matcherna tar RIG Falköping platsen som ny jumbo med tre poäng.
Nästa match: Lördag 18:e december vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.