Senaste mötet mot RIG slutade med säsongens första seger för Linde Volley. Under lördagen gästade laget Falköping för ett snabbt returmöte, där Linde Volley visade att segern inte var en engångsföreteelse. RIG tog en stor seger i det inledande setet men fick därefter svårt att mäta sig med Linde, som nu klättrar i tabellen.
Efter 10 matcher som tabelljumbo så har Linde Volley börjat att klättra i tabellen. Förra hemmamötet mot RIG slutade med seger och under lördagen var det redan dags för ett returmöte.
Första setet blev en stor förlust för Linde Volley, som bara fick till hälften av alla poäng som behövdes för att nå 25 poäng. Istället gjorde de en jämn kamp av det andra setet, som avgjordes med små marginaler.
Med stor hjälp från Monica Moreno så kunde Linde hålla en knapp ledning med bara någon enstaka poäng. Avgörandet kom genom svåra bollar som blev för mycket för RIG.
En ny jämn kamp om poäng uppstod i det tredje setet som höll sig en bit in i setet. Linde Volley fick ledningen och tog även chansen att utöka denna till en säker seger.
RIG såg starka ut inför det fjärde setet och höll även en stor ledning. Med 15-8 på poängtavlan såg det ut som att matchen skulle avgöras med ett femte set. Linde Volley reducerade till sin fördel och fick på kort tid, med sig nio inspelade poäng medan RIG fick med sig fyra.
Linde lyckades att avgöra matchen och vände hela setet till tre nya poäng. En seger som innebär att båda mötena mot RIG slutar med succé.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (25-13, 23-25, 17-25, 23-25)
Publik: 15 personer
Poänggörare: Laura Reeks (17), Monica Moreno (8), Zeinab Kamara (5), Hali Drezet (4), Merta Sjögren (2), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Linde Volley klättrar upp en placering och är nu tabellens nästjumbo med sex poäng, lika många poäng som närmsta lag: Gislaved. Efter de senaste två matcherna tar RIG Falköping platsen som ny jumbo med tre poäng.
Nästa match: Lördag 18:e december vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.