Senaste mötet mot RIG slutade med säsongens första seger för Linde Volley. Under lördagen gästade laget Falköping för ett snabbt returmöte, där Linde Volley visade att segern inte var en engångsföreteelse. RIG tog en stor seger i det inledande setet men fick därefter svårt att mäta sig med Linde, som nu klättrar i tabellen.
Efter 10 matcher som tabelljumbo så har Linde Volley börjat att klättra i tabellen. Förra hemmamötet mot RIG slutade med seger och under lördagen var det redan dags för ett returmöte.
Första setet blev en stor förlust för Linde Volley, som bara fick till hälften av alla poäng som behövdes för att nå 25 poäng. Istället gjorde de en jämn kamp av det andra setet, som avgjordes med små marginaler.
Med stor hjälp från Monica Moreno så kunde Linde hålla en knapp ledning med bara någon enstaka poäng. Avgörandet kom genom svåra bollar som blev för mycket för RIG.
En ny jämn kamp om poäng uppstod i det tredje setet som höll sig en bit in i setet. Linde Volley fick ledningen och tog även chansen att utöka denna till en säker seger.
RIG såg starka ut inför det fjärde setet och höll även en stor ledning. Med 15-8 på poängtavlan såg det ut som att matchen skulle avgöras med ett femte set. Linde Volley reducerade till sin fördel och fick på kort tid, med sig nio inspelade poäng medan RIG fick med sig fyra.
Linde lyckades att avgöra matchen och vände hela setet till tre nya poäng. En seger som innebär att båda mötena mot RIG slutar med succé.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (25-13, 23-25, 17-25, 23-25)
Publik: 15 personer
Poänggörare: Laura Reeks (17), Monica Moreno (8), Zeinab Kamara (5), Hali Drezet (4), Merta Sjögren (2), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Linde Volley klättrar upp en placering och är nu tabellens nästjumbo med sex poäng, lika många poäng som närmsta lag: Gislaved. Efter de senaste två matcherna tar RIG Falköping platsen som ny jumbo med tre poäng.
Nästa match: Lördag 18:e december vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.