Senaste mötet mot RIG slutade med säsongens första seger för Linde Volley. Under lördagen gästade laget Falköping för ett snabbt returmöte, där Linde Volley visade att segern inte var en engångsföreteelse. RIG tog en stor seger i det inledande setet men fick därefter svårt att mäta sig med Linde, som nu klättrar i tabellen.
Efter 10 matcher som tabelljumbo så har Linde Volley börjat att klättra i tabellen. Förra hemmamötet mot RIG slutade med seger och under lördagen var det redan dags för ett returmöte.
Första setet blev en stor förlust för Linde Volley, som bara fick till hälften av alla poäng som behövdes för att nå 25 poäng. Istället gjorde de en jämn kamp av det andra setet, som avgjordes med små marginaler.
Med stor hjälp från Monica Moreno så kunde Linde hålla en knapp ledning med bara någon enstaka poäng. Avgörandet kom genom svåra bollar som blev för mycket för RIG.
En ny jämn kamp om poäng uppstod i det tredje setet som höll sig en bit in i setet. Linde Volley fick ledningen och tog även chansen att utöka denna till en säker seger.
RIG såg starka ut inför det fjärde setet och höll även en stor ledning. Med 15-8 på poängtavlan såg det ut som att matchen skulle avgöras med ett femte set. Linde Volley reducerade till sin fördel och fick på kort tid, med sig nio inspelade poäng medan RIG fick med sig fyra.
Linde lyckades att avgöra matchen och vände hela setet till tre nya poäng. En seger som innebär att båda mötena mot RIG slutar med succé.
Resultat RIG Falköping-Linde Volley
Slutresultat: 1-3 (25-13, 23-25, 17-25, 23-25)
Publik: 15 personer
Poänggörare: Laura Reeks (17), Monica Moreno (8), Zeinab Kamara (5), Hali Drezet (4), Merta Sjögren (2), Tara Corcoran (1)
Läget i tabellen: Linde Volley klättrar upp en placering och är nu tabellens nästjumbo med sex poäng, lika många poäng som närmsta lag: Gislaved. Efter de senaste två matcherna tar RIG Falköping platsen som ny jumbo med tre poäng.
Nästa match: Lördag 18:e december vs Sollentuna i Lindesberg Arena med matchstart kl. 15.00
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.