Efter ett oväntat utdraget derbyspel under onsdagen följde Linde Volley upp de fina prestationerna och visade att det inte handlade om någon engångsföreteelse. Fina poäng spelades in av trion Lexi Pollard, Ida Larsson och Martina Konecna men när tabellpoängen skulle delas ut var marginalerna på Sollentunas sida.
Efter en säsong med totalt tre vunna set på tio matcher så överraskade Linde Volley rejält efter ett jämnt derbyspel i arenan som visade prov på bättre spelform.
Med spelformen i laget tog man sig till Sollentuna för årets sista Elitseriematch, där man lyckades tvinga in matchen till ett fjärde set där man efter en stark ledning snubblade på mållinjen och förlorade sina chanser till tabellpoäng precis mot matchens slut.
Sollentuna höll sig starka inledningsvis och tog direkt en utökande ledning till 5-1, genom Linde Volleys Lexi Pollard tog man sig snabbt tillbaka och även om Sollentuna stred starkt och höll en fyra-poängsledning så backade även Ida Larsson upp det kanadensiska nyförvärvet och hjälpte laget till 10-10.
Genom Martina Konecna kunde Linde Volley spela sig till en ledning som, med hjälp av Sofia Larssons servearm, kunde utökas till 12-14 vilket tvingade hemmalaget Sollentuna till matchens första time-out.
Trots ett kämpande spel från Linde Volley spelade sig Sollentuna tillbaka till ledningen och var dessutom först till 24 poäng, problem började uppstå för det grönklädda hemmalaget som bjöd in Linde Volley som fick en chans att hota Sollentuna på setsegern.
Hemmalaget fick med sig ett lyckat anfall, vilket räckte för att med liten marginal avgöra matchens första set.
Med Linde Volley varma i kläderna kunde man utklassa hemmalaget i det andra setet. Hemmalaget spelade in den första poängen men genom Linde Volleys Ida Larsson tog man sig snabbt till ledningen och kunde dessutom utöka.
Linde Volleys stjärnspelartrio Pollard, Larsson och Konecna kunde spela in de avgörande poängen och hade fram mot setets slut spelat upp sig till 17-24, där Mariana Baddini servade laget till säsongens fjärde setseger.
Det blev ombytta roller i det tredje setet där Sollentuna direkt gick undan med ledningen, flertalet servemissar uppstod för Lindelaget som trots flera tappra försök mot en ledning inte kunde komma i närheten.
Matchen avslutades med ett rysarset där Sollentuna tidigt tog kommandot med 9-4 följt av en time-out från Linde Volley.
Med misslyckade anfall från hemmalaget och ett lyckat spel från Lindelaget tog man sig till ledningen och kunde via duon Ida Larsson och Martina Konecna utöka till 10-13.
Trots två raka misstag i anfallet kunde Alice Uddgren rädda upp situationen med två starka servar som gav Linde en ny ledning.
Nya poäng uppstod för Linde Volley som med 18-22 såg ut att ha sin första tabellpoäng säkrad.
Sollentuna tog däremot en time-out vilket hjälpte laget att komma tillbaka, ledningen minskade och med 22-23 fick Lindelaget problem.
Linde Volley fick därefter svårt att försvara sig när Sollentuna avslutade matchen med starka avslutande servar.
Resultat Sollentuna-Linde Volley
Slutresultat: 3-1 (25-23, 17-25, 25-18, 25-23)
Publik: –
Poänggörare: Lexi Pollard (17), Ida Larsson (17), Martina Konecna (15), Mariana Baddini (3), Alice Uddgren (2), Sofia Larsson (2), Zeinab Kamara (2)
Läget i tabellen: Trots en ny setseger placeras man ännu sist utan några inspelade poäng, tre segrar behövs för att klättra sig förbi IKSU vilket ännu är möjligt.
Örebro leder ännu tabellen med 36 poäng före det obesegrade Hylte Halmstad som har spelat två matcher mindre än tabellettan.
Nästa match: Tisdag 5:e januari vs Hylte Halmstad i Lindesberg Arena med matchstart kl. 19.00
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.