Det blev tionde gången gillt! Efter nio raka förluster blev det en tresetsseger i Elitseriens bottenmöte mot gästande RIG Falköping. Trots tidiga ledningar från RIG i de två inledande seten, fick Linde den bättre avslutningen och utklassade sitt motstånd i det avslutande setet. Viktiga poäng för Linde som nu är med i matchen om en högre tabellplacering.
Gymnasielaget och Elitseriens nästjumbo RIG Falköping gästade Lindesberg för ett bottenmöte i Volleybollsverige högsta serie. Trots en ständig plats i Elitserien så är RIG vanligtvis ett lag som Linde Volley tar poäng mot. Inom de fem senaste matcherna har RIG plockat hem två segrar med 3-1, innan dess har resultaten skrivits till 3-0 med Lindefördel.
Trots många serveess från RIG som gav bortalaget en tidig ledning med 2-7 under söndagen, så började misstagen att dyka upp samtidigt som Linde började ta med sig poäng. Laura Reeks blev en viktig spelare för hemmalaget som tidigt hjälpte Linde Volley till kvittering till 8-8 och sedan ledning.
Två timeouter kom från bortalaget som i slutskedet var nära att få till en kvittering. Lindes ledning var däremot för stor där hemmalaget hann att avgöra setet med hjälp av ett passarmisstag från RIG.
Det blev lite av en repris i det andra setet med RIG i tidig ledning, för att senare se Linde gå mot ledning. Många missar gjordes under setet vilket gjorde att lagen gav poängen till varandra. Med vinnande serves från Zeinab Kamara och stor hjälp från mexikanska Monica Moreno så blev en ny setseger klar, vilket garanterade Linde Volley sin första poäng för säsongen.
Även det sista setet gick till hemmalaget. Med stor glädje och fint självförtroende mot avslutningen, blev det en överlägsen seger. Söndagens tresetsseger innebär att Linde Volley kan inkassera säsongens tre första poäng till tabellen.
Resultat Linde Volley-RIG Falköping
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-19, 25-9)
Publik: Ca. 50 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Monica Moreno (11), Tara Corcoran (7), Zeinab Kamara (7), Jennifer Tausis (3), Hali Drezet (2), Merta Sjögren (2)
Matchens Lirare: Laura Reeks
Läget i tabellen: Trots en härlig tresetsseger placerar sig laget på en delad sista plats med RIG Falköping som har en högre poängkvot. Tresetsegern gör att RIG är seriens enda lag som ännu inte har vunnit med siffrorna 3-0. Steget upp mot nionde platsen är ytterligare tre poäng, där Gislaved placerar sig med sex poäng.
Nästa match: Lördag 11:e december vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 17.00
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med två personbilar inblandade. Enligt polisen rörde det sig om en sidokrock. Inga allvarligare personskador har rapporterats från platsen.
– Den ena bilen stod kvar på vägen, den andra låg i diket. En av de inblandade klagade på smärta i ena handen, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.