Det blev tionde gången gillt! Efter nio raka förluster blev det en tresetsseger i Elitseriens bottenmöte mot gästande RIG Falköping. Trots tidiga ledningar från RIG i de två inledande seten, fick Linde den bättre avslutningen och utklassade sitt motstånd i det avslutande setet. Viktiga poäng för Linde som nu är med i matchen om en högre tabellplacering.
Gymnasielaget och Elitseriens nästjumbo RIG Falköping gästade Lindesberg för ett bottenmöte i Volleybollsverige högsta serie. Trots en ständig plats i Elitserien så är RIG vanligtvis ett lag som Linde Volley tar poäng mot. Inom de fem senaste matcherna har RIG plockat hem två segrar med 3-1, innan dess har resultaten skrivits till 3-0 med Lindefördel.
Trots många serveess från RIG som gav bortalaget en tidig ledning med 2-7 under söndagen, så började misstagen att dyka upp samtidigt som Linde började ta med sig poäng. Laura Reeks blev en viktig spelare för hemmalaget som tidigt hjälpte Linde Volley till kvittering till 8-8 och sedan ledning.
Två timeouter kom från bortalaget som i slutskedet var nära att få till en kvittering. Lindes ledning var däremot för stor där hemmalaget hann att avgöra setet med hjälp av ett passarmisstag från RIG.
Det blev lite av en repris i det andra setet med RIG i tidig ledning, för att senare se Linde gå mot ledning. Många missar gjordes under setet vilket gjorde att lagen gav poängen till varandra. Med vinnande serves från Zeinab Kamara och stor hjälp från mexikanska Monica Moreno så blev en ny setseger klar, vilket garanterade Linde Volley sin första poäng för säsongen.
Även det sista setet gick till hemmalaget. Med stor glädje och fint självförtroende mot avslutningen, blev det en överlägsen seger. Söndagens tresetsseger innebär att Linde Volley kan inkassera säsongens tre första poäng till tabellen.
Resultat Linde Volley-RIG Falköping
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-19, 25-9)
Publik: Ca. 50 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Monica Moreno (11), Tara Corcoran (7), Zeinab Kamara (7), Jennifer Tausis (3), Hali Drezet (2), Merta Sjögren (2)
Matchens Lirare: Laura Reeks
Läget i tabellen: Trots en härlig tresetsseger placerar sig laget på en delad sista plats med RIG Falköping som har en högre poängkvot. Tresetsegern gör att RIG är seriens enda lag som ännu inte har vunnit med siffrorna 3-0. Steget upp mot nionde platsen är ytterligare tre poäng, där Gislaved placerar sig med sex poäng.
Nästa match: Lördag 11:e december vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 17.00
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.