Det blev tionde gången gillt! Efter nio raka förluster blev det en tresetsseger i Elitseriens bottenmöte mot gästande RIG Falköping. Trots tidiga ledningar från RIG i de två inledande seten, fick Linde den bättre avslutningen och utklassade sitt motstånd i det avslutande setet. Viktiga poäng för Linde som nu är med i matchen om en högre tabellplacering.
Gymnasielaget och Elitseriens nästjumbo RIG Falköping gästade Lindesberg för ett bottenmöte i Volleybollsverige högsta serie. Trots en ständig plats i Elitserien så är RIG vanligtvis ett lag som Linde Volley tar poäng mot. Inom de fem senaste matcherna har RIG plockat hem två segrar med 3-1, innan dess har resultaten skrivits till 3-0 med Lindefördel.
Trots många serveess från RIG som gav bortalaget en tidig ledning med 2-7 under söndagen, så började misstagen att dyka upp samtidigt som Linde började ta med sig poäng. Laura Reeks blev en viktig spelare för hemmalaget som tidigt hjälpte Linde Volley till kvittering till 8-8 och sedan ledning.
Två timeouter kom från bortalaget som i slutskedet var nära att få till en kvittering. Lindes ledning var däremot för stor där hemmalaget hann att avgöra setet med hjälp av ett passarmisstag från RIG.
Det blev lite av en repris i det andra setet med RIG i tidig ledning, för att senare se Linde gå mot ledning. Många missar gjordes under setet vilket gjorde att lagen gav poängen till varandra. Med vinnande serves från Zeinab Kamara och stor hjälp från mexikanska Monica Moreno så blev en ny setseger klar, vilket garanterade Linde Volley sin första poäng för säsongen.
Även det sista setet gick till hemmalaget. Med stor glädje och fint självförtroende mot avslutningen, blev det en överlägsen seger. Söndagens tresetsseger innebär att Linde Volley kan inkassera säsongens tre första poäng till tabellen.
Resultat Linde Volley-RIG Falköping
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-19, 25-9)
Publik: Ca. 50 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Monica Moreno (11), Tara Corcoran (7), Zeinab Kamara (7), Jennifer Tausis (3), Hali Drezet (2), Merta Sjögren (2)
Matchens Lirare: Laura Reeks
Läget i tabellen: Trots en härlig tresetsseger placerar sig laget på en delad sista plats med RIG Falköping som har en högre poängkvot. Tresetsegern gör att RIG är seriens enda lag som ännu inte har vunnit med siffrorna 3-0. Steget upp mot nionde platsen är ytterligare tre poäng, där Gislaved placerar sig med sex poäng.
Nästa match: Lördag 11:e december vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 17.00
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.