Det blev tionde gången gillt! Efter nio raka förluster blev det en tresetsseger i Elitseriens bottenmöte mot gästande RIG Falköping. Trots tidiga ledningar från RIG i de två inledande seten, fick Linde den bättre avslutningen och utklassade sitt motstånd i det avslutande setet. Viktiga poäng för Linde som nu är med i matchen om en högre tabellplacering.
Gymnasielaget och Elitseriens nästjumbo RIG Falköping gästade Lindesberg för ett bottenmöte i Volleybollsverige högsta serie. Trots en ständig plats i Elitserien så är RIG vanligtvis ett lag som Linde Volley tar poäng mot. Inom de fem senaste matcherna har RIG plockat hem två segrar med 3-1, innan dess har resultaten skrivits till 3-0 med Lindefördel.
Trots många serveess från RIG som gav bortalaget en tidig ledning med 2-7 under söndagen, så började misstagen att dyka upp samtidigt som Linde började ta med sig poäng. Laura Reeks blev en viktig spelare för hemmalaget som tidigt hjälpte Linde Volley till kvittering till 8-8 och sedan ledning.
Två timeouter kom från bortalaget som i slutskedet var nära att få till en kvittering. Lindes ledning var däremot för stor där hemmalaget hann att avgöra setet med hjälp av ett passarmisstag från RIG.
Det blev lite av en repris i det andra setet med RIG i tidig ledning, för att senare se Linde gå mot ledning. Många missar gjordes under setet vilket gjorde att lagen gav poängen till varandra. Med vinnande serves från Zeinab Kamara och stor hjälp från mexikanska Monica Moreno så blev en ny setseger klar, vilket garanterade Linde Volley sin första poäng för säsongen.
Även det sista setet gick till hemmalaget. Med stor glädje och fint självförtroende mot avslutningen, blev det en överlägsen seger. Söndagens tresetsseger innebär att Linde Volley kan inkassera säsongens tre första poäng till tabellen.
Resultat Linde Volley-RIG Falköping
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-19, 25-9)
Publik: Ca. 50 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Monica Moreno (11), Tara Corcoran (7), Zeinab Kamara (7), Jennifer Tausis (3), Hali Drezet (2), Merta Sjögren (2)
Matchens Lirare: Laura Reeks
Läget i tabellen: Trots en härlig tresetsseger placerar sig laget på en delad sista plats med RIG Falköping som har en högre poängkvot. Tresetsegern gör att RIG är seriens enda lag som ännu inte har vunnit med siffrorna 3-0. Steget upp mot nionde platsen är ytterligare tre poäng, där Gislaved placerar sig med sex poäng.
Nästa match: Lördag 11:e december vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 17.00
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.