Det blev tionde gången gillt! Efter nio raka förluster blev det en tresetsseger i Elitseriens bottenmöte mot gästande RIG Falköping. Trots tidiga ledningar från RIG i de två inledande seten, fick Linde den bättre avslutningen och utklassade sitt motstånd i det avslutande setet. Viktiga poäng för Linde som nu är med i matchen om en högre tabellplacering.
Gymnasielaget och Elitseriens nästjumbo RIG Falköping gästade Lindesberg för ett bottenmöte i Volleybollsverige högsta serie. Trots en ständig plats i Elitserien så är RIG vanligtvis ett lag som Linde Volley tar poäng mot. Inom de fem senaste matcherna har RIG plockat hem två segrar med 3-1, innan dess har resultaten skrivits till 3-0 med Lindefördel.
Trots många serveess från RIG som gav bortalaget en tidig ledning med 2-7 under söndagen, så började misstagen att dyka upp samtidigt som Linde började ta med sig poäng. Laura Reeks blev en viktig spelare för hemmalaget som tidigt hjälpte Linde Volley till kvittering till 8-8 och sedan ledning.
Två timeouter kom från bortalaget som i slutskedet var nära att få till en kvittering. Lindes ledning var däremot för stor där hemmalaget hann att avgöra setet med hjälp av ett passarmisstag från RIG.
Det blev lite av en repris i det andra setet med RIG i tidig ledning, för att senare se Linde gå mot ledning. Många missar gjordes under setet vilket gjorde att lagen gav poängen till varandra. Med vinnande serves från Zeinab Kamara och stor hjälp från mexikanska Monica Moreno så blev en ny setseger klar, vilket garanterade Linde Volley sin första poäng för säsongen.
Även det sista setet gick till hemmalaget. Med stor glädje och fint självförtroende mot avslutningen, blev det en överlägsen seger. Söndagens tresetsseger innebär att Linde Volley kan inkassera säsongens tre första poäng till tabellen.
Resultat Linde Volley-RIG Falköping
Slutresultat: 3-0 (25-22, 25-19, 25-9)
Publik: Ca. 50 personer
Poänggörare: Laura Reeks (13), Monica Moreno (11), Tara Corcoran (7), Zeinab Kamara (7), Jennifer Tausis (3), Hali Drezet (2), Merta Sjögren (2)
Matchens Lirare: Laura Reeks
Läget i tabellen: Trots en härlig tresetsseger placerar sig laget på en delad sista plats med RIG Falköping som har en högre poängkvot. Tresetsegern gör att RIG är seriens enda lag som ännu inte har vunnit med siffrorna 3-0. Steget upp mot nionde platsen är ytterligare tre poäng, där Gislaved placerar sig med sex poäng.
Nästa match: Lördag 11:e december vs RIG Falköping i Frejahallen med matchstart kl. 17.00
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.