Det blev en bitter avslutning på säsongen för Linde Volley. Hylte/Halmstad knep bronset när Linde inte höll skärpan i de avgörande lägena och slarvade bort medaljen. Hylte/Halmstad vann matchen med 1-3 i set.
Upp som en sol och ner som en pannkaka. Det sammanfattar bra hur Linde Volleys match mot Hylte/Halmstad såg ut.
Linde Volley kom ut på banan mer taggade än någonsin, och det märktes verkligen när matchen drog igång. Hemmalaget tog direkt kommandot och efter första set såg det ut som om inget kunde stoppa Linde Volley. Då hände plötsligt något, från att ha visat upp både ett vasst offensivt spel och ett grymt blockspel började man svaja rejält. Man tappade sin ledning och Hylte/Halmstad vände och vann setet. Detta skulle även återupprepas i tredje setet.
Linde Volley började återigen setet bäst och höll Hylte/Halmstad bakom sig, tills setet skulle avgöras. Återigen stod Linde Volley för en tappad ledning på grund av en mängd enkla misstag som återigen Hylte kunde utnyttja och än en gång knipa hem setet. Nu var Linde piskat att vinna de resterande två seten för att bronset inte skulle gå till Halmstad. Den uppgiften klarade man inte av då man tappade spelet helt efter fram tills dess ändå hade spelar helt okej. Hylte/Halmstad drog tidigt iväg till en 1-7 ledning i det fjärde setet. Det var en ledning man aldrig släppte utan spelade hem bronset till Halmstad.
– Jag tyckte vi vann tre set idag. Vi spelade bra i först, andra och delvis tredje set. Vi hade tyvärr inte skärpan när vi skulle avgöra seten säger assisterande tränaren Jason efter matchen.
– När väl en del i spelet fallerade så spred det sig vidare till alla delar av vårt spel. Det var som att peta bort en liten del av en rustning och allt bara föll isär i vårt spel säger Jason om matchen.
Det blev tyvärr inte den avslutningen på säsongen som Linde Volley förtjänade. Det var många ledsna ansikten efter matchen vilket är förståeligt efter en match som den vi i arenan bevittnade. Jag tycker ändå tjejerna i Linde Volley kan avrunda säsongen med huvudena högt då de stått för en överlag fin säsong med många fina prestationer. Nu gäller det att ta ledigt ett tag framöver för att sedan påbörja förberedelserna inför nästa säsong. Fortsätter man bygga vidare på den stabila grund man nu fått och kan få in någon förstärkning i truppen är jag helt övertygad om att Linde Volley kommer vara ett lag som är med och slåss om medaljerna nästa år!
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.