Linde Volley tar sina första två poäng

Det blev fjortonde gången gillt för Linde Volley som efter en poänglös höst, spelar in sin första seger under årets andra spelade match. Matchen höll sig däremot långvarig och efter en jämn drabbning mot Lund som varade i fem set, kunde Lindelaget spela in sina första två poäng till Elitseriens tabell.

Hösten 2020 blev ingen större succé för Linde Volley som enbart spelade med sig tre vunna set som bäst. Det nya året har däremot börjat i mycket bättre stil där Lindelaget avslutade fjolåret med att utmana Örebro, för att direkt därefter ge den obesegrade tabellettan Hylte Halmstad en tuff match.

En match mot Lund på hemmaplan blev nästa uppgift för Linde Volley som efter 13 matcher ännu står poänglöst i Elitseriens jumboplacering.

Det blev en jämn kamp om de utdelade två tabellpoängen i en match där poängen ströddes bland samtliga hemmalagets lagmedlemmar. Duon Martina Konecna och Lexi Pollard slutade däremot som matchens poängrikaste spelare med 28 respektive 25 inspelade poäng.

Med fyra servemissar från hemmalagets sida så kunde man inte spela hem det första setet. Även det fjärde set blev en jämn historia där Linde Volley gick mot en till synes enklare seger men fick problem mot slutet vilket tvingade in matchen mot ett femte set.

Fem set innebär att man inte får med sig någon full poäng, Linde Volley får istället två poäng till tabellen och kan nu påbörja sin jakt på en avancering i Elitseriens tabell.

Matchreferat: ”Ren utklassning i det tredje setet”
Det inledande setet fick en jämn inledning där Sofia Larsson kunde serva Linde Volley till en tidig ledning med siffrorna 3-2. Problem uppstod för hemmalaget som med tidiga misstag, både i anfall och servande, blev av med ledningen.
Även Lund fick med sig några misstag i sitt servande viket kvitterade tillbaka setet till jämna 8-8.

Misstagen fortsatte från båda lagen där Lund var snabbast till en time-out med 14-13 på poängtavlan, detta efter dubbla poäng från Martina Konecna.

Lund rättade upp sitt spel och fick direkt med sig tre raka poäng vilket tvingade in Linde i sin första time-out. Det jämna setet fortsatte där duon Sofia Larsson och Martina Konecna hjälptes åt att blockera vid nätet och fick således med sig två poäng till hemmalaget.
Misstagen fanns dock kvar i Linde Volleys spel, misstag som avslutade setet med jämna 23-25.

När det andra setet kom igång var hemmalagets misstag, till synes som bortblåsta. Trots en tidig ledning för Linde Volley kunde Lund spela sig till en ledande position genom misstag i hemmalagets anfall vilket ledde till en time-out med siffrorna 11-14.

Hemmalaget spelade sig snabbt tillbaka. Genom starka slag från Martina Konecna och lyckade blockeringar vid nätet från Mariana Baddini, lyckades Linde Volley spela tillbaka en ledning som bara utökades längs setet.

Linde Volley bjöd däremot på ren utklassning i det tredje setet. Stjärnduon Lexi Pollard och Martina Konecna fick med sig flertalet poäng genom starka slag som Lundspelarna inte kunde stoppa, medan Ida Larsson fick med sig dubbla lyckade servar.

Det fina spelet fortsatte i det fjärde setet där hemmalaget fick en fin inledning. Med 20-13 såg Linde Volley ut att vara ostoppbara där tre poäng låg i tankarna, Lund kämpade sig sakta upp som ett hot för Lindes trepoängare där bortalagets rutinerade stjärnduo Stina Rix och Linn Abrahamsson såg till att jämna ut poängen.

Med 25-25 tvingades setet ut till en utökning där Lund hade marginalerna på sin sida och kunde således säkra en poäng.

Efter ett ledarbyte genom det avgörande setet kunde Lexi Pollard agera matchavgörande till Linde Volleys fördel. Med 11-11 lyckades Pollard spela in tre raka bollar, en ledning som senare minskade till 14-13 där Linde stod i en viktig matchboll.

Hemmalaget tog ut en sista time-out där Pollard, direkt därefter, kunde avgöra matchen efter en mycket jämn match.

Resultat Linde Volley-Lund
Slutresultat: 3-2 (23-25, 25-20, 25-20, 26-28, 15-13)
Publik: –

Poänggörare: Martina Konecna (28), Lexi Pollard (26), Ida Larsson (10), Mariana Baddini (6), Sofia Larsson (5), Zeinab Kamara (5), Alice Uddgren (1)

Läget i tabellen: Linde Volley är nu äntligen med i matchen om en fin placering i Elitseriens tabell. Två poäng räcker däremot inte långt, Linde placeras ännu sist i tabellen där nästa motståndarlag IKSU är närmast i tabellen med sju inspelade poäng.
Lund får trots en förlust under kvällen med sig en poäng med sig till tabellen men går trots detta förbi Linköping i tabellen och placerar sig som sjua.

Nästa match: Lördag 16:e januari vs IKSU i IKSU Sport-Helsingfors med matchstart kl. 14.00

Publicerad 9 januari 2021 klockan 17:17

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.

10 augusti 2026 klockan 11:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Pappa Atbart med sonen Ade på axlarna, mamma Miriam och dotten Bonne gjorde ett spontanbesök på Truckmeet Bergslagen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.

8 augusti 2026 klockan 20:50 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Vision 2040 illustrerat på kommunens hemsida. Foto: Lindesbergs kommun

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.

6 augusti 2026 klockan 11:04 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev ett sommarlov fyllt av upplevelser. Foto: Privat

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.

5 augusti 2026 klockan 12:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
4 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.

31 juli 2026 klockan 10:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan

FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag fö...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i ...

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. ...

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den ...

Foto: Lindesbergs kommun

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.

22 juli 2026 klockan 12:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
22 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vä...
21 juli 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-07-10

2026-07-10

2026-07-08

2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-08-10 12:56