Linde Volley tar sina första två poäng

Det blev fjortonde gången gillt för Linde Volley som efter en poänglös höst, spelar in sin första seger under årets andra spelade match. Matchen höll sig däremot långvarig och efter en jämn drabbning mot Lund som varade i fem set, kunde Lindelaget spela in sina första två poäng till Elitseriens tabell.

Hösten 2020 blev ingen större succé för Linde Volley som enbart spelade med sig tre vunna set som bäst. Det nya året har däremot börjat i mycket bättre stil där Lindelaget avslutade fjolåret med att utmana Örebro, för att direkt därefter ge den obesegrade tabellettan Hylte Halmstad en tuff match.

En match mot Lund på hemmaplan blev nästa uppgift för Linde Volley som efter 13 matcher ännu står poänglöst i Elitseriens jumboplacering.

Det blev en jämn kamp om de utdelade två tabellpoängen i en match där poängen ströddes bland samtliga hemmalagets lagmedlemmar. Duon Martina Konecna och Lexi Pollard slutade däremot som matchens poängrikaste spelare med 28 respektive 25 inspelade poäng.

Med fyra servemissar från hemmalagets sida så kunde man inte spela hem det första setet. Även det fjärde set blev en jämn historia där Linde Volley gick mot en till synes enklare seger men fick problem mot slutet vilket tvingade in matchen mot ett femte set.

Fem set innebär att man inte får med sig någon full poäng, Linde Volley får istället två poäng till tabellen och kan nu påbörja sin jakt på en avancering i Elitseriens tabell.

Matchreferat: ”Ren utklassning i det tredje setet”
Det inledande setet fick en jämn inledning där Sofia Larsson kunde serva Linde Volley till en tidig ledning med siffrorna 3-2. Problem uppstod för hemmalaget som med tidiga misstag, både i anfall och servande, blev av med ledningen.
Även Lund fick med sig några misstag i sitt servande viket kvitterade tillbaka setet till jämna 8-8.

Misstagen fortsatte från båda lagen där Lund var snabbast till en time-out med 14-13 på poängtavlan, detta efter dubbla poäng från Martina Konecna.

Lund rättade upp sitt spel och fick direkt med sig tre raka poäng vilket tvingade in Linde i sin första time-out. Det jämna setet fortsatte där duon Sofia Larsson och Martina Konecna hjälptes åt att blockera vid nätet och fick således med sig två poäng till hemmalaget.
Misstagen fanns dock kvar i Linde Volleys spel, misstag som avslutade setet med jämna 23-25.

När det andra setet kom igång var hemmalagets misstag, till synes som bortblåsta. Trots en tidig ledning för Linde Volley kunde Lund spela sig till en ledande position genom misstag i hemmalagets anfall vilket ledde till en time-out med siffrorna 11-14.

Hemmalaget spelade sig snabbt tillbaka. Genom starka slag från Martina Konecna och lyckade blockeringar vid nätet från Mariana Baddini, lyckades Linde Volley spela tillbaka en ledning som bara utökades längs setet.

Linde Volley bjöd däremot på ren utklassning i det tredje setet. Stjärnduon Lexi Pollard och Martina Konecna fick med sig flertalet poäng genom starka slag som Lundspelarna inte kunde stoppa, medan Ida Larsson fick med sig dubbla lyckade servar.

Det fina spelet fortsatte i det fjärde setet där hemmalaget fick en fin inledning. Med 20-13 såg Linde Volley ut att vara ostoppbara där tre poäng låg i tankarna, Lund kämpade sig sakta upp som ett hot för Lindes trepoängare där bortalagets rutinerade stjärnduo Stina Rix och Linn Abrahamsson såg till att jämna ut poängen.

Med 25-25 tvingades setet ut till en utökning där Lund hade marginalerna på sin sida och kunde således säkra en poäng.

Efter ett ledarbyte genom det avgörande setet kunde Lexi Pollard agera matchavgörande till Linde Volleys fördel. Med 11-11 lyckades Pollard spela in tre raka bollar, en ledning som senare minskade till 14-13 där Linde stod i en viktig matchboll.

Hemmalaget tog ut en sista time-out där Pollard, direkt därefter, kunde avgöra matchen efter en mycket jämn match.

Resultat Linde Volley-Lund
Slutresultat: 3-2 (23-25, 25-20, 25-20, 26-28, 15-13)
Publik: –

Poänggörare: Martina Konecna (28), Lexi Pollard (26), Ida Larsson (10), Mariana Baddini (6), Sofia Larsson (5), Zeinab Kamara (5), Alice Uddgren (1)

Läget i tabellen: Linde Volley är nu äntligen med i matchen om en fin placering i Elitseriens tabell. Två poäng räcker däremot inte långt, Linde placeras ännu sist i tabellen där nästa motståndarlag IKSU är närmast i tabellen med sju inspelade poäng.
Lund får trots en förlust under kvällen med sig en poäng med sig till tabellen men går trots detta förbi Linköping i tabellen och placerar sig som sjua.

Nästa match: Lördag 16:e januari vs IKSU i IKSU Sport-Helsingfors med matchstart kl. 14.00

Publicerad 9 januari 2021 klockan 17:17

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Riksspelman Anna Johansson tilldelas årets kulturpris till minne av Gudrun Persson. Foto: Manskören Harmoni

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”

Musikläraren – och numera även riksspelman – Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära nya generationer att spela fiol. Priset delades ut under Manskören Harmonis årliga sponsorevent i Lindeskolans aula.

15 november 2025 klockan 11:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna

Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.

15 november 2025 klockan 12:37 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya ...

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ...

Kommundirektör Henrik Arenvang och Anders Svensson från Rotary. Foto: Camilla Lagerman

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.

14 november 2025 klockan 12:30 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ö...
13 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ...
13 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid
På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans framtid. Förslaget som ligger till beslut är ...
12 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde Lindesberg, vilket omfattar kommunerna Lindesberg, Nora och Ljusnarsberg. I ett inlägg på polisens Instagram meddelar man att resultatet från enkätundersökningen nu har sammanställts – och resultatet tolkas som positivt.
– Det glädjer mig och mina kollegor att se resultaten, som generellt visar en övervägande trygghet i samtliga delar av vårt lokalpolisområde, säger Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg.

12 november 2025 klockan 12:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Manoli Blomster

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.

12 november 2025 klockan 10:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en st...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex

Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i landets samtliga kommuner. SmåföretagarIndex 2025 visar att Lindesbergs kommun halkar ner till plats 246 av Sveriges 290 kommuner – en försämring med 64 placeringar jämfört med i fjol.

10 november 2025 klockan 10:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte å...

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt ...

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt...

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas...

FotoFredag: Småfåglar

I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket ...

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden - och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, ...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Befarad villabrand var synvilla
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man...
7 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, övervä...
6 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-11-01

2025-10-31

2025-10-31

2025-10-31

2025-11-15 20:21