GulZot från Lindesberg kommer att delta i en av Sveriges största musiktävlingar för oetablerade band: Rockkarusellen. Tävlingen startades för 20 år sedan, i Linköping, av Studiefrämjandet och var fram till i år helt inriktad på band från det egna landskapet – Östergötland. I år är det alltså första gången som tävlingen arrangeras över hela landet.
GulZots kanske mest kände profil är sångaren Christer Pilblad. Han myser över tanken att nu få bege sig runt i olika städer för att tävla mot andra band. Idag, fredag, kommer GulZot fara till Karlstad där den första av sex deltävlingar hålles.
-Det ska bli riktigt kul att vara med i tävlingen och nu hoppas vi bara att publiken och juryn uppskattar vår musik också, säger Christer.
Totalt, i vår region, kommer 30 band delta i tävlingarna. Banden är uppdelade i sex grupper – så kallade pooler – som far runt i olika städer och tävlar.
-Och tre tävlingar kommer faktiskt att hållas i Lindesberg, på Musikhuset. Vi kommer att vara med på en av dem, så det ser vi naturligtvis fram emot, poängterar Christer.
En vinnare ur varje grupp/pool röstas fram av en jury samt publiken. De sex band som vunnit sin grupp går sedan vidare till regionsfinalen som kommer att gå av stapeln i Karlstad. Samtidigt på andra håll i landet sker samma sak och vinnarna från samtliga regionsfinaler kommer sedan att ställas mot varandra i riksfinalen.
-Den kommer att arrangeras i Linköping eftersom det var där allt startade en gång i tiden. Här står naturligtvis mycket på spel, bland annat musikutrustning för många tusenlappar som vinnarna får i pris.
Då håller vi tummarna och lycka till i Karlstad nu!
-Tack så mycket, det här ska bli kul, säger Christer.
Fotnot: Deltävlingen i Linde, då GulZot spelar, arrangeras 25 januari.
Fakta: Kända namn som Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck är idag kända artister som tidigare varit med som ”oetablerad” i denna tävling. Och det gick ju bra dom dem…
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.