GulZot från Lindesberg kommer att delta i en av Sveriges största musiktävlingar för oetablerade band: Rockkarusellen. Tävlingen startades för 20 år sedan, i Linköping, av Studiefrämjandet och var fram till i år helt inriktad på band från det egna landskapet – Östergötland. I år är det alltså första gången som tävlingen arrangeras över hela landet.
GulZots kanske mest kände profil är sångaren Christer Pilblad. Han myser över tanken att nu få bege sig runt i olika städer för att tävla mot andra band. Idag, fredag, kommer GulZot fara till Karlstad där den första av sex deltävlingar hålles.
-Det ska bli riktigt kul att vara med i tävlingen och nu hoppas vi bara att publiken och juryn uppskattar vår musik också, säger Christer.
Totalt, i vår region, kommer 30 band delta i tävlingarna. Banden är uppdelade i sex grupper – så kallade pooler – som far runt i olika städer och tävlar.
-Och tre tävlingar kommer faktiskt att hållas i Lindesberg, på Musikhuset. Vi kommer att vara med på en av dem, så det ser vi naturligtvis fram emot, poängterar Christer.
En vinnare ur varje grupp/pool röstas fram av en jury samt publiken. De sex band som vunnit sin grupp går sedan vidare till regionsfinalen som kommer att gå av stapeln i Karlstad. Samtidigt på andra håll i landet sker samma sak och vinnarna från samtliga regionsfinaler kommer sedan att ställas mot varandra i riksfinalen.
-Den kommer att arrangeras i Linköping eftersom det var där allt startade en gång i tiden. Här står naturligtvis mycket på spel, bland annat musikutrustning för många tusenlappar som vinnarna får i pris.
Då håller vi tummarna och lycka till i Karlstad nu!
-Tack så mycket, det här ska bli kul, säger Christer.
Fotnot: Deltävlingen i Linde, då GulZot spelar, arrangeras 25 januari.
Fakta: Kända namn som Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck är idag kända artister som tidigare varit med som ”oetablerad” i denna tävling. Och det gick ju bra dom dem…
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.