GulZot från Lindesberg kommer att delta i en av Sveriges största musiktävlingar för oetablerade band: Rockkarusellen. Tävlingen startades för 20 år sedan, i Linköping, av Studiefrämjandet och var fram till i år helt inriktad på band från det egna landskapet – Östergötland. I år är det alltså första gången som tävlingen arrangeras över hela landet.
GulZots kanske mest kände profil är sångaren Christer Pilblad. Han myser över tanken att nu få bege sig runt i olika städer för att tävla mot andra band. Idag, fredag, kommer GulZot fara till Karlstad där den första av sex deltävlingar hålles.
-Det ska bli riktigt kul att vara med i tävlingen och nu hoppas vi bara att publiken och juryn uppskattar vår musik också, säger Christer.
Totalt, i vår region, kommer 30 band delta i tävlingarna. Banden är uppdelade i sex grupper – så kallade pooler – som far runt i olika städer och tävlar.
-Och tre tävlingar kommer faktiskt att hållas i Lindesberg, på Musikhuset. Vi kommer att vara med på en av dem, så det ser vi naturligtvis fram emot, poängterar Christer.
En vinnare ur varje grupp/pool röstas fram av en jury samt publiken. De sex band som vunnit sin grupp går sedan vidare till regionsfinalen som kommer att gå av stapeln i Karlstad. Samtidigt på andra håll i landet sker samma sak och vinnarna från samtliga regionsfinaler kommer sedan att ställas mot varandra i riksfinalen.
-Den kommer att arrangeras i Linköping eftersom det var där allt startade en gång i tiden. Här står naturligtvis mycket på spel, bland annat musikutrustning för många tusenlappar som vinnarna får i pris.
Då håller vi tummarna och lycka till i Karlstad nu!
-Tack så mycket, det här ska bli kul, säger Christer.
Fotnot: Deltävlingen i Linde, då GulZot spelar, arrangeras 25 januari.
Fakta: Kända namn som Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck är idag kända artister som tidigare varit med som ”oetablerad” i denna tävling. Och det gick ju bra dom dem…
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.