GulZot från Lindesberg kommer att delta i en av Sveriges största musiktävlingar för oetablerade band: Rockkarusellen. Tävlingen startades för 20 år sedan, i Linköping, av Studiefrämjandet och var fram till i år helt inriktad på band från det egna landskapet – Östergötland. I år är det alltså första gången som tävlingen arrangeras över hela landet.
GulZots kanske mest kände profil är sångaren Christer Pilblad. Han myser över tanken att nu få bege sig runt i olika städer för att tävla mot andra band. Idag, fredag, kommer GulZot fara till Karlstad där den första av sex deltävlingar hålles.
-Det ska bli riktigt kul att vara med i tävlingen och nu hoppas vi bara att publiken och juryn uppskattar vår musik också, säger Christer.
Totalt, i vår region, kommer 30 band delta i tävlingarna. Banden är uppdelade i sex grupper – så kallade pooler – som far runt i olika städer och tävlar.
-Och tre tävlingar kommer faktiskt att hållas i Lindesberg, på Musikhuset. Vi kommer att vara med på en av dem, så det ser vi naturligtvis fram emot, poängterar Christer.
En vinnare ur varje grupp/pool röstas fram av en jury samt publiken. De sex band som vunnit sin grupp går sedan vidare till regionsfinalen som kommer att gå av stapeln i Karlstad. Samtidigt på andra håll i landet sker samma sak och vinnarna från samtliga regionsfinaler kommer sedan att ställas mot varandra i riksfinalen.
-Den kommer att arrangeras i Linköping eftersom det var där allt startade en gång i tiden. Här står naturligtvis mycket på spel, bland annat musikutrustning för många tusenlappar som vinnarna får i pris.
Då håller vi tummarna och lycka till i Karlstad nu!
-Tack så mycket, det här ska bli kul, säger Christer.
Fotnot: Deltävlingen i Linde, då GulZot spelar, arrangeras 25 januari.
Fakta: Kända namn som Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck är idag kända artister som tidigare varit med som ”oetablerad” i denna tävling. Och det gick ju bra dom dem…
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.