GulZot från Lindesberg kommer att delta i en av Sveriges största musiktävlingar för oetablerade band: Rockkarusellen. Tävlingen startades för 20 år sedan, i Linköping, av Studiefrämjandet och var fram till i år helt inriktad på band från det egna landskapet – Östergötland. I år är det alltså första gången som tävlingen arrangeras över hela landet.
GulZots kanske mest kände profil är sångaren Christer Pilblad. Han myser över tanken att nu få bege sig runt i olika städer för att tävla mot andra band. Idag, fredag, kommer GulZot fara till Karlstad där den första av sex deltävlingar hålles.
-Det ska bli riktigt kul att vara med i tävlingen och nu hoppas vi bara att publiken och juryn uppskattar vår musik också, säger Christer.
Totalt, i vår region, kommer 30 band delta i tävlingarna. Banden är uppdelade i sex grupper – så kallade pooler – som far runt i olika städer och tävlar.
-Och tre tävlingar kommer faktiskt att hållas i Lindesberg, på Musikhuset. Vi kommer att vara med på en av dem, så det ser vi naturligtvis fram emot, poängterar Christer.
En vinnare ur varje grupp/pool röstas fram av en jury samt publiken. De sex band som vunnit sin grupp går sedan vidare till regionsfinalen som kommer att gå av stapeln i Karlstad. Samtidigt på andra håll i landet sker samma sak och vinnarna från samtliga regionsfinaler kommer sedan att ställas mot varandra i riksfinalen.
-Den kommer att arrangeras i Linköping eftersom det var där allt startade en gång i tiden. Här står naturligtvis mycket på spel, bland annat musikutrustning för många tusenlappar som vinnarna får i pris.
Då håller vi tummarna och lycka till i Karlstad nu!
-Tack så mycket, det här ska bli kul, säger Christer.
Fotnot: Deltävlingen i Linde, då GulZot spelar, arrangeras 25 januari.
Fakta: Kända namn som Louise Hoffsten och Lars Winnerbäck är idag kända artister som tidigare varit med som ”oetablerad” i denna tävling. Och det gick ju bra dom dem…
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.