Lindebion ökade när Sverige backade: ”Trogen publik”
Efter att bioåret 2024 summerats står det klart att Lindesbergs Bio går mot strömmen och gör ett riktigt bra resultat, detta enligt färsk statistik från Bioguiden. Medan biobesöken nationellt minskade med 5 procent har man i Lindesberg istället ökat med hela 18 procent!
– Det känns väldigt bra, det betyder att vi har en trogen publik, säger biografens föreståndare Björn Persson.
När övriga Sverige backar i antalet biobesök 2024 gör Lindesbergs Bio istället ett riktigt bra resultat och trotsar kräftgången i landet. Under året lockade biografen 10 372 besökare, vilket är en ökning med hela 18 procent jämfört med året innan där man landade på 8 762 besökare. Björn Persson, som är biografens föreståndare, har sina aningar om vad som kan ligga bakom framgången.
– Biofilmen ”Den sista resan” lockade hela 1 347 besökare och tittar man på det totala antalet besökare under 2024 så betyder den väldigt mycket för helårets statistik. Den står själv för över 10 procent av antalet besök, förklarar Björn Persson.
Foto: Fredrik Norman
I Lindesberg var ”Den sista resan” klar etta på topplistan och hade nästan dubbelt besökarantal som ”Insidan ut 2” som placerar sig på andra platsen. På topplistan över hela Sveriges mest besökta biofilmer placerade den sig endast på plats fem.
– Min personliga uppfattning och tanke är att fler kan känna igen sig i ”Den sista resan” här i Lindesberg än i storstäderna. Sedan har vi även en väldigt stark publik här i medelåldern och äldre, menar Björn.
Björn vill även betona vikten av stödet från den trogna skara besökare som stöttar sin lokala biograf.
– Faktum är att vi var nedläggningshotade och många gick på bio för att stödja oss, det är inte att förringa. Många sa att man ville gynna den lokala bion och det är väldigt kul att höra. I stan har mycket affärer försvunnit på sistone, så det är kul om vi kan ha något kvar. Nu har vi också fått uppbackning så att vi kan köra några år framåt säger Björn och syftar på det kommunala stödet på 700 000 kronor man kommer att få under de kommande tre åren 2025-2027.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.