Den nya indiska restaurangen vid Folkets hus i Lindesberg har endast haft öppet under en vecka. Men Lindeborna verkar ha tagit emot det nya matstället med öppna armar. Ägaren är glad och överraskad över den goda responsen.- Hittills har nästan vi haft nästan hundra lunchgäster och ikväll är det fullbokat, säger Rajesh Jain. Det är väldigt roligt.
Rajesh Jain är född och uppvuxen i Indien. Han utbildade sig i fyra år inom hotell- och restaurangverksamhet och flyttade sedan till England. I Storbritannien är det mycket vanligt med indiska matställen och Rajesh Jain arbetade under något år som kock. Sedan beslöt han sig att tillsammans med sin bror pröva möjligheten att öppna restaurang med indiskt kök i Sverige.
– Det är ännu inte så vanligt med indiska restauranger här i Sverige, säger Rajesh Jain. I synnerhet inte i mindre städer så vi började i Finspång. Tanken är att förse matgästerna ett komplement till asiatisk mat och pizzerior.
Testet föll mycket väl ut och nu har restaurangen i Finspång varit öppen i nästan ett år. Därför blev det lockande när tillfälle yppade sig att öppna i Lindesberg.
– Svenskarna verkar uppskatta det indiska köket med alla örter och kryddor. För den som är vegetarian finns det ju också mycket att välja mellan på menyn.
Rajesh Jain har nu planer på att öppna ännu fler indiska matställen i mellansverige. Men först ska restaurangen i Lindesberg förhoppningsvis etablera sig och bli ett alternativ och komplement för alla matgäster.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.