I våras bytte bilfirman Samuel Karlsson Bil kostym och började sälja Kia istället för Ford som hade varit firman varumärke i många år. Redan från start steg försäljningskurvan som en raket och har sedan dess fortsatt i samma riktning. Succén har nu placerat Lindesbergsfirman på första plats som bästa Kiasäljaren i hela landet.-Det känns väldigt roligt att det har gått så här bra, säger firmaägaren Samuel Karlsson.
Hos Samuel Karlsson Bil är begreppet lågkonjunktur ett främmande ting. Försäljningen för såväl nya som begagnade bilar går starkt framåt. Man har egentligen inte känt av någon som helst avmattningen trots att media dagligen valt att publicera skrämmande rubriker där orden ”finanskris” och ”lågkonjunktur” flitigt används.
Säljaren Peter Wallerström tycker att rubrikerna är missvisande eftersom deras försäljningssiffror tydligt visar att folk konsumerar precis som vanligt.
-Vi har haft fullt upp varje dag, så det har snarare känts som en högkonjunktur för vår del. Och tittar man på hur läget är inne i centrum, så ser det också positivt ut med alla butiker som satsar. Nej, jag tycker absolut inte att läget är så mörkt som media vill få det till, kommenterar han.
Bäst i landet
Försäljningen hos Samuel Karlsson Bil har tagit firman till höjder man troligtvis inte ens hade vågat drömma om när Kiaetableringen skedde i april i år. Redan efter ett halvår hade man tagit in enorma marknadsandelar och låg långt före andra Kiasäljare.
Samuel Karlsson Bil är en av totalt 74 återförsäljare och har idag 12,96 % av marknadsandelarna, vilket är långt över medeltalet: 2,3 %. Tvåan finns i Falköping med 10,02 % och fick alltså lämna tronen sedan Lindesberg gjort entré på marknaden.
Vad är det då som gör att Lindesbergsförsäljningen gått så enormt mycket bättre än på andra håll i landet, frågar vi såväl säljpersonal som firmaägaren själv.
-Lindesbergarna är ett bra folk, svarar Peter med glimten i ögat.
Hans arbetsgivare tillägger att kvalitet och pris är viktigt för kunden.
-Det är lättsålt när man kan erbjuda hela sju års nybilsgaranti och låga servicekostnader, säger Samuel.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.