I våras bytte bilfirman Samuel Karlsson Bil kostym och började sälja Kia istället för Ford som hade varit firman varumärke i många år. Redan från start steg försäljningskurvan som en raket och har sedan dess fortsatt i samma riktning. Succén har nu placerat Lindesbergsfirman på första plats som bästa Kiasäljaren i hela landet.-Det känns väldigt roligt att det har gått så här bra, säger firmaägaren Samuel Karlsson.
Hos Samuel Karlsson Bil är begreppet lågkonjunktur ett främmande ting. Försäljningen för såväl nya som begagnade bilar går starkt framåt. Man har egentligen inte känt av någon som helst avmattningen trots att media dagligen valt att publicera skrämmande rubriker där orden ”finanskris” och ”lågkonjunktur” flitigt används.
Säljaren Peter Wallerström tycker att rubrikerna är missvisande eftersom deras försäljningssiffror tydligt visar att folk konsumerar precis som vanligt.
-Vi har haft fullt upp varje dag, så det har snarare känts som en högkonjunktur för vår del. Och tittar man på hur läget är inne i centrum, så ser det också positivt ut med alla butiker som satsar. Nej, jag tycker absolut inte att läget är så mörkt som media vill få det till, kommenterar han.
Bäst i landet
Försäljningen hos Samuel Karlsson Bil har tagit firman till höjder man troligtvis inte ens hade vågat drömma om när Kiaetableringen skedde i april i år. Redan efter ett halvår hade man tagit in enorma marknadsandelar och låg långt före andra Kiasäljare.
Samuel Karlsson Bil är en av totalt 74 återförsäljare och har idag 12,96 % av marknadsandelarna, vilket är långt över medeltalet: 2,3 %. Tvåan finns i Falköping med 10,02 % och fick alltså lämna tronen sedan Lindesberg gjort entré på marknaden.
Vad är det då som gör att Lindesbergsförsäljningen gått så enormt mycket bättre än på andra håll i landet, frågar vi såväl säljpersonal som firmaägaren själv.
-Lindesbergarna är ett bra folk, svarar Peter med glimten i ögat.
Hans arbetsgivare tillägger att kvalitet och pris är viktigt för kunden.
-Det är lättsålt när man kan erbjuda hela sju års nybilsgaranti och låga servicekostnader, säger Samuel.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.