I våras bytte bilfirman Samuel Karlsson Bil kostym och började sälja Kia istället för Ford som hade varit firman varumärke i många år. Redan från start steg försäljningskurvan som en raket och har sedan dess fortsatt i samma riktning. Succén har nu placerat Lindesbergsfirman på första plats som bästa Kiasäljaren i hela landet.-Det känns väldigt roligt att det har gått så här bra, säger firmaägaren Samuel Karlsson.
Hos Samuel Karlsson Bil är begreppet lågkonjunktur ett främmande ting. Försäljningen för såväl nya som begagnade bilar går starkt framåt. Man har egentligen inte känt av någon som helst avmattningen trots att media dagligen valt att publicera skrämmande rubriker där orden ”finanskris” och ”lågkonjunktur” flitigt används.
Säljaren Peter Wallerström tycker att rubrikerna är missvisande eftersom deras försäljningssiffror tydligt visar att folk konsumerar precis som vanligt.
-Vi har haft fullt upp varje dag, så det har snarare känts som en högkonjunktur för vår del. Och tittar man på hur läget är inne i centrum, så ser det också positivt ut med alla butiker som satsar. Nej, jag tycker absolut inte att läget är så mörkt som media vill få det till, kommenterar han.
Bäst i landet
Försäljningen hos Samuel Karlsson Bil har tagit firman till höjder man troligtvis inte ens hade vågat drömma om när Kiaetableringen skedde i april i år. Redan efter ett halvår hade man tagit in enorma marknadsandelar och låg långt före andra Kiasäljare.
Samuel Karlsson Bil är en av totalt 74 återförsäljare och har idag 12,96 % av marknadsandelarna, vilket är långt över medeltalet: 2,3 %. Tvåan finns i Falköping med 10,02 % och fick alltså lämna tronen sedan Lindesberg gjort entré på marknaden.
Vad är det då som gör att Lindesbergsförsäljningen gått så enormt mycket bättre än på andra håll i landet, frågar vi såväl säljpersonal som firmaägaren själv.
-Lindesbergarna är ett bra folk, svarar Peter med glimten i ögat.
Hans arbetsgivare tillägger att kvalitet och pris är viktigt för kunden.
-Det är lättsålt när man kan erbjuda hela sju års nybilsgaranti och låga servicekostnader, säger Samuel.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.