Vinnare i herrklassen: Assyriska FC. Foto: Bergslagens IF
Vinnare i damklassen: Örebro Futsal Club. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF damer. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF herrar. Foto: Bergslagens IF
Lindegym Futsal Cup avgjord: ”Vi är så tacksamma”
Vinnare i herrklassen: Assyriska FC. Foto: Bergslagens IF
Vinnare i damklassen: Örebro Futsal Club. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF damer. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF herrar. Foto: Bergslagens IF
Lindegym Futsal Cup avgjord: ”Vi är så tacksamma”
Under två söndagar i november avgjordes året upplaga av Lindegym Futsal Cup i Lindbackahallen i Lindesberg. På herrarnas sida gick Assyriska FC vinnande ur finalstriden mot FK Bosna, medan det på damernas håll blev Örebro Futsal Club som besegrade Garphyttan.
– Det var över förväntan, vi hade fullt på läktaren under stora delar av matcherna, jätteroligt! säger Ali Jamal Yassin, ordförande i Bergslagens IF.
Med en prispott om 13- respektive 12 000 kronor i herrarnas och damernas omgångar av Lindegym Futsal Cup, var det en hel del som stod på spel. Det blev två söndagar med högt tempo på futsalplanen där slutligen ett lag i vardera klass stod som segrare och fick ta emot prischecken.
– Herrarnas segrare, Assyriska FC, har många spelare som spelar utomhusfotboll i division 1, men finalen blev ändå jämn där de vann med 3-1, berättar Ali.
Även på damernas håll blev finalen en riktig nagelbitare, då favorittippade Örebro Futsal Club mötte Garphyttan, och det var inte förrän i matchens absolut sista minut som en vinnare korades.
– Örebro spelar i den högsta ligan inom Futsal, men det blev jämnt. Med en minut kvar av matchen stod det 1-1, men till sist lyckades Örebro avgöra, så det blev spännande, skrattar Ali.
Den yngsta spelaren i Bergslagens IF delade ut priserna till damernas vinnare. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF ställde upp med två egna lag i cupen, ett herrlag och ett damlag. Framförallt för damerna blev cupen en helt ny upplevelse, något som Ali ser tillbaka på med värme.
– En handfull av dem har aldrig tillhört ett föreningsliv innan och hade aldrig spelat en fotbollsmatch innan, men de var modiga att ställa upp. Vår yngsta spelare var bara 10 år, och det var hon som gjorde lagets första mål, så hon fick äran att dela ut priserna till det vinnande laget i slutet av dagen. Det är sådana ögonblick som ger så mycket tillbaka i slutändan.
Med årets cup i färskt minne börjar planerna på nästa års drabbning att ta form, och man hoppas kunna utöka med ännu fler lag.
– Det är visionen, och det hade varit jättekul. Vi är jätteglada över samarbetet med Lindegym och Kallernäs Bil & Maskin, de bidrog till prispengarna och gjorde cupen möjlig. Vi är så tacksamma, avslutar Ali.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
Far och son fixar truckerfest
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett ...
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.