Vinnare i herrklassen: Assyriska FC. Foto: Bergslagens IF
Vinnare i damklassen: Örebro Futsal Club. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF damer. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF herrar. Foto: Bergslagens IF
Lindegym Futsal Cup avgjord: ”Vi är så tacksamma”
Vinnare i herrklassen: Assyriska FC. Foto: Bergslagens IF
Vinnare i damklassen: Örebro Futsal Club. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF damer. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF herrar. Foto: Bergslagens IF
Lindegym Futsal Cup avgjord: ”Vi är så tacksamma”
Under två söndagar i november avgjordes året upplaga av Lindegym Futsal Cup i Lindbackahallen i Lindesberg. På herrarnas sida gick Assyriska FC vinnande ur finalstriden mot FK Bosna, medan det på damernas håll blev Örebro Futsal Club som besegrade Garphyttan.
– Det var över förväntan, vi hade fullt på läktaren under stora delar av matcherna, jätteroligt! säger Ali Jamal Yassin, ordförande i Bergslagens IF.
Med en prispott om 13- respektive 12 000 kronor i herrarnas och damernas omgångar av Lindegym Futsal Cup, var det en hel del som stod på spel. Det blev två söndagar med högt tempo på futsalplanen där slutligen ett lag i vardera klass stod som segrare och fick ta emot prischecken.
– Herrarnas segrare, Assyriska FC, har många spelare som spelar utomhusfotboll i division 1, men finalen blev ändå jämn där de vann med 3-1, berättar Ali.
Även på damernas håll blev finalen en riktig nagelbitare, då favorittippade Örebro Futsal Club mötte Garphyttan, och det var inte förrän i matchens absolut sista minut som en vinnare korades.
– Örebro spelar i den högsta ligan inom Futsal, men det blev jämnt. Med en minut kvar av matchen stod det 1-1, men till sist lyckades Örebro avgöra, så det blev spännande, skrattar Ali.
Den yngsta spelaren i Bergslagens IF delade ut priserna till damernas vinnare. Foto: Bergslagens IF
Bergslagens IF ställde upp med två egna lag i cupen, ett herrlag och ett damlag. Framförallt för damerna blev cupen en helt ny upplevelse, något som Ali ser tillbaka på med värme.
– En handfull av dem har aldrig tillhört ett föreningsliv innan och hade aldrig spelat en fotbollsmatch innan, men de var modiga att ställa upp. Vår yngsta spelare var bara 10 år, och det var hon som gjorde lagets första mål, så hon fick äran att dela ut priserna till det vinnande laget i slutet av dagen. Det är sådana ögonblick som ger så mycket tillbaka i slutändan.
Med årets cup i färskt minne börjar planerna på nästa års drabbning att ta form, och man hoppas kunna utöka med ännu fler lag.
– Det är visionen, och det hade varit jättekul. Vi är jätteglada över samarbetet med Lindegym och Kallernäs Bil & Maskin, de bidrog till prispengarna och gjorde cupen möjlig. Vi är så tacksamma, avslutar Ali.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...