Lindegym Futsal Cup avgjord: ”Vi är så tacksamma”

Under två söndagar i november avgjordes året upplaga av Lindegym Futsal Cup i Lindbackahallen i Lindesberg. På herrarnas sida gick Assyriska FC vinnande ur finalstriden mot FK Bosna, medan det på damernas håll blev Örebro Futsal Club som besegrade Garphyttan.
– Det var över förväntan, vi hade fullt på läktaren under stora delar av matcherna, jätteroligt! säger Ali Jamal Yassin, ordförande i Bergslagens IF.

Med en prispott om 13- respektive 12 000 kronor i herrarnas och damernas omgångar av Lindegym Futsal Cup, var det en hel del som stod på spel. Det blev två söndagar med högt tempo på futsalplanen där slutligen ett lag i vardera klass stod som segrare och fick ta emot prischecken.

– Herrarnas segrare, Assyriska FC, har många spelare som spelar utomhusfotboll i division 1, men finalen blev ändå jämn där de vann med 3-1, berättar Ali.

Även på damernas håll blev finalen en riktig nagelbitare, då favorittippade Örebro Futsal Club mötte Garphyttan, och det var inte förrän i matchens absolut sista minut som en vinnare korades.

– Örebro spelar i den högsta ligan inom Futsal, men det blev jämnt. Med en minut kvar av matchen stod det 1-1, men till sist lyckades Örebro avgöra, så det blev spännande, skrattar Ali.

Den yngsta spelaren i Bergslagens IF delade ut priserna till damernas vinnare. Foto: Bergslagens IF

Bergslagens IF ställde upp med två egna lag i cupen, ett herrlag och ett damlag. Framförallt för damerna blev cupen en helt ny upplevelse, något som Ali ser tillbaka på med värme.

– En handfull av dem har aldrig tillhört ett föreningsliv innan och hade aldrig spelat en fotbollsmatch innan, men de var modiga att ställa upp. Vår yngsta spelare var bara 10 år, och det var hon som gjorde lagets första mål, så hon fick äran att dela ut priserna till det vinnande laget i slutet av dagen. Det är sådana ögonblick som ger så mycket tillbaka i slutändan.

Med årets cup i färskt minne börjar planerna på nästa års drabbning att ta form, och man hoppas kunna utöka med ännu fler lag.

– Det är visionen, och det hade varit jättekul. Vi är jätteglada över samarbetet med Lindegym och Kallernäs Bil & Maskin, de bidrog till prispengarna och gjorde cupen möjlig. Vi är så tacksamma, avslutar Ali.

Publicerad 16 november 2023 klockan 11:42

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Skärmbild

SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall

I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.

14 oktober 2026 klockan 10:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där ...

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

Under en presskonferens på måndagen presenterades det nya styret för Region Örebro län. Foto: Jennie Einarsson

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.

12 oktober 2026 klockan 15:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region ...
12 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf är duon bakom Göransonska. Foto: Camilla Lagerman

Klart: Här öppnar Göransonska

I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.

8 oktober 2026 klockan 14:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det ...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.

5 oktober 2026 klockan 17:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta ...
30 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-29

2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-10-14 11:54