I lördags avgjordes Kristinehamns stora stadsrace. En lång rad företagare gjorde upp bakom ratten i gokarts och två medtävlanden representerade Lindesbergs färger. Och vann gjorde också ett Lindeföretag med Jocke Anderbert i spetsen, byggfirman J. Anderbert Bygg.-Jag sopade banan, skrattar Jocke.
Kristinehamns Stadsrace är en fyradagarstävling i vilken man har ett särskilt race för företagare. Tävlingen inleddes med kval i onsdags och när superfinalen stundade på lördagen fanns inte mindre än två kända företagare från Linde med i startfältet: Jocke Anderbert och Bobby Gehrman (Lindesbergs Nya Gummiverkstad).
Det var alltså snickaren Jocke som fick kliva upp överst på pallen efter racet – men fram till näst sista varvet var det faktiskt Bobby som ledde.
-Vi skulle köra tio varv och jag ledde när jag plötsligt blev flaggad, det vill säga blev diskad för att ha hindrat Jocke från att köra om – vilket jag trodde var OK eftersom det vanligtvis är det i vanliga tävlingar. Men det var roligt ändå och extra roligt var det ju att min 13-årige son tog sig till finalen också, säger Bobby.
Jocke Anderbert skrattar extra gott då han hade ett riktigt värdelöst utgångsläge i starten. Han startade långt bak i fältet.
-Det här var roligt. Man kan väl säga att jag sopade banan, någon måste ju åka ner och visa vart skåpet skall stå, skrattar han.
Men det är med glimten i ögat som Jocke bröstar upp sig på pallen.
-Det här är ju en väldigt kul grej som arrangeras i Kristinehamn. För att jämföra med Lindesberg, så är det lite som att stänga av centrum från övrig trafik och tävla runt ”Flugparken”. Så det är en jättegrej som arrangerades för femte året nu, säger Jocke.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.