I lördags avgjordes Kristinehamns stora stadsrace. En lång rad företagare gjorde upp bakom ratten i gokarts och två medtävlanden representerade Lindesbergs färger. Och vann gjorde också ett Lindeföretag med Jocke Anderbert i spetsen, byggfirman J. Anderbert Bygg.-Jag sopade banan, skrattar Jocke.
Kristinehamns Stadsrace är en fyradagarstävling i vilken man har ett särskilt race för företagare. Tävlingen inleddes med kval i onsdags och när superfinalen stundade på lördagen fanns inte mindre än två kända företagare från Linde med i startfältet: Jocke Anderbert och Bobby Gehrman (Lindesbergs Nya Gummiverkstad).
Det var alltså snickaren Jocke som fick kliva upp överst på pallen efter racet – men fram till näst sista varvet var det faktiskt Bobby som ledde.
-Vi skulle köra tio varv och jag ledde när jag plötsligt blev flaggad, det vill säga blev diskad för att ha hindrat Jocke från att köra om – vilket jag trodde var OK eftersom det vanligtvis är det i vanliga tävlingar. Men det var roligt ändå och extra roligt var det ju att min 13-årige son tog sig till finalen också, säger Bobby.
Jocke Anderbert skrattar extra gott då han hade ett riktigt värdelöst utgångsläge i starten. Han startade långt bak i fältet.
-Det här var roligt. Man kan väl säga att jag sopade banan, någon måste ju åka ner och visa vart skåpet skall stå, skrattar han.
Men det är med glimten i ögat som Jocke bröstar upp sig på pallen.
-Det här är ju en väldigt kul grej som arrangeras i Kristinehamn. För att jämföra med Lindesberg, så är det lite som att stänga av centrum från övrig trafik och tävla runt ”Flugparken”. Så det är en jättegrej som arrangerades för femte året nu, säger Jocke.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.