I lördags avgjordes Kristinehamns stora stadsrace. En lång rad företagare gjorde upp bakom ratten i gokarts och två medtävlanden representerade Lindesbergs färger. Och vann gjorde också ett Lindeföretag med Jocke Anderbert i spetsen, byggfirman J. Anderbert Bygg.-Jag sopade banan, skrattar Jocke.
Kristinehamns Stadsrace är en fyradagarstävling i vilken man har ett särskilt race för företagare. Tävlingen inleddes med kval i onsdags och när superfinalen stundade på lördagen fanns inte mindre än två kända företagare från Linde med i startfältet: Jocke Anderbert och Bobby Gehrman (Lindesbergs Nya Gummiverkstad).
Det var alltså snickaren Jocke som fick kliva upp överst på pallen efter racet – men fram till näst sista varvet var det faktiskt Bobby som ledde.
-Vi skulle köra tio varv och jag ledde när jag plötsligt blev flaggad, det vill säga blev diskad för att ha hindrat Jocke från att köra om – vilket jag trodde var OK eftersom det vanligtvis är det i vanliga tävlingar. Men det var roligt ändå och extra roligt var det ju att min 13-årige son tog sig till finalen också, säger Bobby.
Jocke Anderbert skrattar extra gott då han hade ett riktigt värdelöst utgångsläge i starten. Han startade långt bak i fältet.
-Det här var roligt. Man kan väl säga att jag sopade banan, någon måste ju åka ner och visa vart skåpet skall stå, skrattar han.
Men det är med glimten i ögat som Jocke bröstar upp sig på pallen.
-Det här är ju en väldigt kul grej som arrangeras i Kristinehamn. För att jämföra med Lindesberg, så är det lite som att stänga av centrum från övrig trafik och tävla runt ”Flugparken”. Så det är en jättegrej som arrangerades för femte året nu, säger Jocke.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.