I lördags avgjordes Kristinehamns stora stadsrace. En lång rad företagare gjorde upp bakom ratten i gokarts och två medtävlanden representerade Lindesbergs färger. Och vann gjorde också ett Lindeföretag med Jocke Anderbert i spetsen, byggfirman J. Anderbert Bygg.-Jag sopade banan, skrattar Jocke.
Kristinehamns Stadsrace är en fyradagarstävling i vilken man har ett särskilt race för företagare. Tävlingen inleddes med kval i onsdags och när superfinalen stundade på lördagen fanns inte mindre än två kända företagare från Linde med i startfältet: Jocke Anderbert och Bobby Gehrman (Lindesbergs Nya Gummiverkstad).
Det var alltså snickaren Jocke som fick kliva upp överst på pallen efter racet – men fram till näst sista varvet var det faktiskt Bobby som ledde.
-Vi skulle köra tio varv och jag ledde när jag plötsligt blev flaggad, det vill säga blev diskad för att ha hindrat Jocke från att köra om – vilket jag trodde var OK eftersom det vanligtvis är det i vanliga tävlingar. Men det var roligt ändå och extra roligt var det ju att min 13-årige son tog sig till finalen också, säger Bobby.
Jocke Anderbert skrattar extra gott då han hade ett riktigt värdelöst utgångsläge i starten. Han startade långt bak i fältet.
-Det här var roligt. Man kan väl säga att jag sopade banan, någon måste ju åka ner och visa vart skåpet skall stå, skrattar han.
Men det är med glimten i ögat som Jocke bröstar upp sig på pallen.
-Det här är ju en väldigt kul grej som arrangeras i Kristinehamn. För att jämföra med Lindesberg, så är det lite som att stänga av centrum från övrig trafik och tävla runt ”Flugparken”. Så det är en jättegrej som arrangerades för femte året nu, säger Jocke.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.