I lördags avgjordes Kristinehamns stora stadsrace. En lång rad företagare gjorde upp bakom ratten i gokarts och två medtävlanden representerade Lindesbergs färger. Och vann gjorde också ett Lindeföretag med Jocke Anderbert i spetsen, byggfirman J. Anderbert Bygg.-Jag sopade banan, skrattar Jocke.
Kristinehamns Stadsrace är en fyradagarstävling i vilken man har ett särskilt race för företagare. Tävlingen inleddes med kval i onsdags och när superfinalen stundade på lördagen fanns inte mindre än två kända företagare från Linde med i startfältet: Jocke Anderbert och Bobby Gehrman (Lindesbergs Nya Gummiverkstad).
Det var alltså snickaren Jocke som fick kliva upp överst på pallen efter racet – men fram till näst sista varvet var det faktiskt Bobby som ledde.
-Vi skulle köra tio varv och jag ledde när jag plötsligt blev flaggad, det vill säga blev diskad för att ha hindrat Jocke från att köra om – vilket jag trodde var OK eftersom det vanligtvis är det i vanliga tävlingar. Men det var roligt ändå och extra roligt var det ju att min 13-årige son tog sig till finalen också, säger Bobby.
Jocke Anderbert skrattar extra gott då han hade ett riktigt värdelöst utgångsläge i starten. Han startade långt bak i fältet.
-Det här var roligt. Man kan väl säga att jag sopade banan, någon måste ju åka ner och visa vart skåpet skall stå, skrattar han.
Men det är med glimten i ögat som Jocke bröstar upp sig på pallen.
-Det här är ju en väldigt kul grej som arrangeras i Kristinehamn. För att jämföra med Lindesberg, så är det lite som att stänga av centrum från övrig trafik och tävla runt ”Flugparken”. Så det är en jättegrej som arrangerades för femte året nu, säger Jocke.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.