Länslaget, som skall spela i hockeyturneringen TV-pucken 2009 i höst, är uttaget och ovanligt många spelare från Lindesbergs kommun har fått ta plats i truppen i år.
För några dagar sedan stod det klart att så många som fyra spelare representerar Lindesberg i Örebro läns lag som skall spela i TV-pucken i september. Dessa är: Jim Eriksson, Felix Scharnke, Max Wigerskog och Gustav Backström. Intresset för laget verkar stort denna säsong. När man spelade sin sista träningsmatch inför uttagningen, en match som spelades i Lindehov, så följdes detta av omkring 300 personer från läktaren. Söndag 23 augusti spelar laget sin sista träningsmatch på hemmais – då i Nora– när man möter Södermanlands TV-pucklag. Nedsläpp sker 14:00.
LindeNytt rättar: Den uppgift vi fick angående att söndagens match ska spelas i Lindesberg, Lindehov, är felaktig. Det är Carlsson-hallen i Nora som gäller och inget annat. (uppdaterat kl 15:08)
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.