I slutet av september koras den svenska mästaren i professionell matlagning, när Årets Kock 2018 avgörs. En av de tävlande kockarna är Anders Johnsson som härstammar från Lindesberg.
Årets Kock avgörs i år för 35:e gången i ordningen, och avslutas med en storslagen final i Kungliga Tennishallen i Stockholm. Priset som de deltagande kockarna tävlar om är titeln Årets Kock 2018 och äran, samt en prissumma om 250 000 kronor till att vidareutveckla sig inom gastronomi.
En av kockarna som lyckats ta sig vidare i tävlingen är Anders Johnsson, som är född och uppvuxen i Lindesberg där han studerade vid Hotell- och Restaurangprogrammet på Lindeskolan.
Efter studenten tog hans kulinariska begåvning honom ut i världen, där han har arbetat på restauranger i både Thailand och Norge, men även på svensk mark, bland annat i fjällen och på Gotland. Numera är han bosatt strax utanför Örebro tillsammans med sin familj, och nu är siktet inställt på att ta sig långt i Årets Kock.
– Jag var med för två år sedan, men då åkte jag ut i semifinalen. I år är det tuffare, de har ändrat reglerna en del, men det ska bli väldigt roligt, förklarar Anders och fortsätter:
– Vi fick kvala in genom att skicka in bild och recept på en valfri rätt, och juryn verkade gilla min rätt eftersom jag gick vidare.
Totalt är det 32 kockar från hela landet som har tagit sig vidare till kvalificeringstävlingen som går av stapeln 19-20 juni på Stockholms Hotell- och Restaurangskola. Därifrån går endast 8 kockar vidare till den stora finalen.
Vad lagar du helst för mat, vad är du bäst på?
– Grönsaker! Jag utgår alltid från grönsaker i säsong och därefter adderar jag kött, fisk eller fågel, om det behövs, så jag gör lite bakvänt mot många andra. Jag tycker att det är roligare, godare och nyttigare, och man får en bra variation. Kort och gott kan man säga ärlig och smakrik mat i säsong, avslutar Anders glatt.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.