I slutet av september koras den svenska mästaren i professionell matlagning, när Årets Kock 2018 avgörs. En av de tävlande kockarna är Anders Johnsson som härstammar från Lindesberg.
Årets Kock avgörs i år för 35:e gången i ordningen, och avslutas med en storslagen final i Kungliga Tennishallen i Stockholm. Priset som de deltagande kockarna tävlar om är titeln Årets Kock 2018 och äran, samt en prissumma om 250 000 kronor till att vidareutveckla sig inom gastronomi.
En av kockarna som lyckats ta sig vidare i tävlingen är Anders Johnsson, som är född och uppvuxen i Lindesberg där han studerade vid Hotell- och Restaurangprogrammet på Lindeskolan.
Efter studenten tog hans kulinariska begåvning honom ut i världen, där han har arbetat på restauranger i både Thailand och Norge, men även på svensk mark, bland annat i fjällen och på Gotland. Numera är han bosatt strax utanför Örebro tillsammans med sin familj, och nu är siktet inställt på att ta sig långt i Årets Kock.
– Jag var med för två år sedan, men då åkte jag ut i semifinalen. I år är det tuffare, de har ändrat reglerna en del, men det ska bli väldigt roligt, förklarar Anders och fortsätter:
– Vi fick kvala in genom att skicka in bild och recept på en valfri rätt, och juryn verkade gilla min rätt eftersom jag gick vidare.
Totalt är det 32 kockar från hela landet som har tagit sig vidare till kvalificeringstävlingen som går av stapeln 19-20 juni på Stockholms Hotell- och Restaurangskola. Därifrån går endast 8 kockar vidare till den stora finalen.
Vad lagar du helst för mat, vad är du bäst på?
– Grönsaker! Jag utgår alltid från grönsaker i säsong och därefter adderar jag kött, fisk eller fågel, om det behövs, så jag gör lite bakvänt mot många andra. Jag tycker att det är roligare, godare och nyttigare, och man får en bra variation. Kort och gott kan man säga ärlig och smakrik mat i säsong, avslutar Anders glatt.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.