I slutet av september koras den svenska mästaren i professionell matlagning, när Årets Kock 2018 avgörs. En av de tävlande kockarna är Anders Johnsson som härstammar från Lindesberg.
Årets Kock avgörs i år för 35:e gången i ordningen, och avslutas med en storslagen final i Kungliga Tennishallen i Stockholm. Priset som de deltagande kockarna tävlar om är titeln Årets Kock 2018 och äran, samt en prissumma om 250 000 kronor till att vidareutveckla sig inom gastronomi.
En av kockarna som lyckats ta sig vidare i tävlingen är Anders Johnsson, som är född och uppvuxen i Lindesberg där han studerade vid Hotell- och Restaurangprogrammet på Lindeskolan.
Efter studenten tog hans kulinariska begåvning honom ut i världen, där han har arbetat på restauranger i både Thailand och Norge, men även på svensk mark, bland annat i fjällen och på Gotland. Numera är han bosatt strax utanför Örebro tillsammans med sin familj, och nu är siktet inställt på att ta sig långt i Årets Kock.
– Jag var med för två år sedan, men då åkte jag ut i semifinalen. I år är det tuffare, de har ändrat reglerna en del, men det ska bli väldigt roligt, förklarar Anders och fortsätter:
– Vi fick kvala in genom att skicka in bild och recept på en valfri rätt, och juryn verkade gilla min rätt eftersom jag gick vidare.
Totalt är det 32 kockar från hela landet som har tagit sig vidare till kvalificeringstävlingen som går av stapeln 19-20 juni på Stockholms Hotell- och Restaurangskola. Därifrån går endast 8 kockar vidare till den stora finalen.
Vad lagar du helst för mat, vad är du bäst på?
– Grönsaker! Jag utgår alltid från grönsaker i säsong och därefter adderar jag kött, fisk eller fågel, om det behövs, så jag gör lite bakvänt mot många andra. Jag tycker att det är roligare, godare och nyttigare, och man får en bra variation. Kort och gott kan man säga ärlig och smakrik mat i säsong, avslutar Anders glatt.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.