Under den gångna veckan utspelades det årliga hockeyslaget TV-pucken i städerna Linköping och Norrköping. En av spelarna som utmärkte sig lite extra, var Lindekillen Felix Scharnke som plockade flest poäng inom det egna laget samt var bland de tre bästa tekarna totalt i cupen.
Örebro läns TV-lag placerade sig visserligen ”bara” på tionde plats bland de 23 lagen som spelade. Men det var med små marginaler som man missade poäng mot topplag som Stockholm, som för övrigt kammade hem segern i årets TV-puck. Örebros länslag hade mycket väl kunnat knipa några placeringar till om man hade haft det där lilla extra flytet som behövs i tajta matcher. Det visade man inte minst då man slog meriterade Värmland med 2-1.
Istället var det alltså Lindekillen Felix Scharnke som knep placeringar på egen hand. Inte nog med att han fixade fem mål och två assist åt laget. Han var dessutom i toppstriden över de ack så viktiga tekningarna. Felix statistik över vunna tekningar stannade på 68 procent och det placerade honom på tredje plats över samtliga spelare i cupen. Felix var endast 3 procent bakom ettan och tiondelar bakom tvåan.
Örebro läns TV-lag vann 5 av totalt 8 matcher. Dock blev det en totalvinst ändå – en mycket ärofylld sådan. Örebro läns killar vann nämligen ”Fair Play-ligan” och var alltså det lag som spelade justast på isen.
Förutom Felix Scharnke representerades Lindes färger på isen av Jim Eriksson (1 assist), Gustav Backström (1 assist) samt Max Wigerskog.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.