Under den gångna veckan utspelades det årliga hockeyslaget TV-pucken i städerna Linköping och Norrköping. En av spelarna som utmärkte sig lite extra, var Lindekillen Felix Scharnke som plockade flest poäng inom det egna laget samt var bland de tre bästa tekarna totalt i cupen.
Örebro läns TV-lag placerade sig visserligen ”bara” på tionde plats bland de 23 lagen som spelade. Men det var med små marginaler som man missade poäng mot topplag som Stockholm, som för övrigt kammade hem segern i årets TV-puck. Örebros länslag hade mycket väl kunnat knipa några placeringar till om man hade haft det där lilla extra flytet som behövs i tajta matcher. Det visade man inte minst då man slog meriterade Värmland med 2-1.
Istället var det alltså Lindekillen Felix Scharnke som knep placeringar på egen hand. Inte nog med att han fixade fem mål och två assist åt laget. Han var dessutom i toppstriden över de ack så viktiga tekningarna. Felix statistik över vunna tekningar stannade på 68 procent och det placerade honom på tredje plats över samtliga spelare i cupen. Felix var endast 3 procent bakom ettan och tiondelar bakom tvåan.
Örebro läns TV-lag vann 5 av totalt 8 matcher. Dock blev det en totalvinst ändå – en mycket ärofylld sådan. Örebro läns killar vann nämligen ”Fair Play-ligan” och var alltså det lag som spelade justast på isen.
Förutom Felix Scharnke representerades Lindes färger på isen av Jim Eriksson (1 assist), Gustav Backström (1 assist) samt Max Wigerskog.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.