Under den gångna veckan utspelades det årliga hockeyslaget TV-pucken i städerna Linköping och Norrköping. En av spelarna som utmärkte sig lite extra, var Lindekillen Felix Scharnke som plockade flest poäng inom det egna laget samt var bland de tre bästa tekarna totalt i cupen.
Örebro läns TV-lag placerade sig visserligen ”bara” på tionde plats bland de 23 lagen som spelade. Men det var med små marginaler som man missade poäng mot topplag som Stockholm, som för övrigt kammade hem segern i årets TV-puck. Örebros länslag hade mycket väl kunnat knipa några placeringar till om man hade haft det där lilla extra flytet som behövs i tajta matcher. Det visade man inte minst då man slog meriterade Värmland med 2-1.
Istället var det alltså Lindekillen Felix Scharnke som knep placeringar på egen hand. Inte nog med att han fixade fem mål och två assist åt laget. Han var dessutom i toppstriden över de ack så viktiga tekningarna. Felix statistik över vunna tekningar stannade på 68 procent och det placerade honom på tredje plats över samtliga spelare i cupen. Felix var endast 3 procent bakom ettan och tiondelar bakom tvåan.
Örebro läns TV-lag vann 5 av totalt 8 matcher. Dock blev det en totalvinst ändå – en mycket ärofylld sådan. Örebro läns killar vann nämligen ”Fair Play-ligan” och var alltså det lag som spelade justast på isen.
Förutom Felix Scharnke representerades Lindes färger på isen av Jim Eriksson (1 assist), Gustav Backström (1 assist) samt Max Wigerskog.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.