Under den gångna veckan utspelades det årliga hockeyslaget TV-pucken i städerna Linköping och Norrköping. En av spelarna som utmärkte sig lite extra, var Lindekillen Felix Scharnke som plockade flest poäng inom det egna laget samt var bland de tre bästa tekarna totalt i cupen.
Örebro läns TV-lag placerade sig visserligen ”bara” på tionde plats bland de 23 lagen som spelade. Men det var med små marginaler som man missade poäng mot topplag som Stockholm, som för övrigt kammade hem segern i årets TV-puck. Örebros länslag hade mycket väl kunnat knipa några placeringar till om man hade haft det där lilla extra flytet som behövs i tajta matcher. Det visade man inte minst då man slog meriterade Värmland med 2-1.
Istället var det alltså Lindekillen Felix Scharnke som knep placeringar på egen hand. Inte nog med att han fixade fem mål och två assist åt laget. Han var dessutom i toppstriden över de ack så viktiga tekningarna. Felix statistik över vunna tekningar stannade på 68 procent och det placerade honom på tredje plats över samtliga spelare i cupen. Felix var endast 3 procent bakom ettan och tiondelar bakom tvåan.
Örebro läns TV-lag vann 5 av totalt 8 matcher. Dock blev det en totalvinst ändå – en mycket ärofylld sådan. Örebro läns killar vann nämligen ”Fair Play-ligan” och var alltså det lag som spelade justast på isen.
Förutom Felix Scharnke representerades Lindes färger på isen av Jim Eriksson (1 assist), Gustav Backström (1 assist) samt Max Wigerskog.
Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.