Under den gångna veckan utspelades det årliga hockeyslaget TV-pucken i städerna Linköping och Norrköping. En av spelarna som utmärkte sig lite extra, var Lindekillen Felix Scharnke som plockade flest poäng inom det egna laget samt var bland de tre bästa tekarna totalt i cupen.
Örebro läns TV-lag placerade sig visserligen ”bara” på tionde plats bland de 23 lagen som spelade. Men det var med små marginaler som man missade poäng mot topplag som Stockholm, som för övrigt kammade hem segern i årets TV-puck. Örebros länslag hade mycket väl kunnat knipa några placeringar till om man hade haft det där lilla extra flytet som behövs i tajta matcher. Det visade man inte minst då man slog meriterade Värmland med 2-1.
Istället var det alltså Lindekillen Felix Scharnke som knep placeringar på egen hand. Inte nog med att han fixade fem mål och två assist åt laget. Han var dessutom i toppstriden över de ack så viktiga tekningarna. Felix statistik över vunna tekningar stannade på 68 procent och det placerade honom på tredje plats över samtliga spelare i cupen. Felix var endast 3 procent bakom ettan och tiondelar bakom tvåan.
Örebro läns TV-lag vann 5 av totalt 8 matcher. Dock blev det en totalvinst ändå – en mycket ärofylld sådan. Örebro läns killar vann nämligen ”Fair Play-ligan” och var alltså det lag som spelade justast på isen.
Förutom Felix Scharnke representerades Lindes färger på isen av Jim Eriksson (1 assist), Gustav Backström (1 assist) samt Max Wigerskog.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.