Genrebild. Arkivfoto: Ida Lindkvist

Lindeläkare: ”Löften sveks 2018! Löften sviks 2022? Höstens regionval.”

INSÄNDARE/DEBATT: Den 11 september i år är det val till riksdag, regioner och kommuner. Alltsedan det förra valet 2018 har Primärjouren i kirurgi vid Lasarettet i Lindesberg rönt stor uppmärksamhet. Alla partier hade före det valet skriftligen redogjort för den vård de ville se i framtiden. Vi vill kortfattat redogöra för vad partierna, gällande Lindesberg, lovade inför valet 2018 och hur de förvaltat sina löften.

Vallöften
Liberalerna skrev: ”För att kunna erbjuda dig trygg vård, nära dig, ska Lindesbergs lasarett fortsätta vara ett akutsjukhus. Då behövs: Jourhavande läkare i medicin, kirurgi och narkos, dygnet runt, året om.”

Vänsterpartiet skrev:
”Utgångspunkten för Vänsterpartiets politik är tydlig, tre fullvärdiga akutsjukhus i Region Örebro län. Karlskoga och Lindesbergs lasarett är viktiga delar i länets vårdverksamhet, därför vill vi fortsätta satsa och utveckla Karlskoga och Lindesbergs lasarett till två länssjukhus till gagn för alla invånare i länet.”

Centerns oppositionsråd skrev:
”Varje gång jag uttalar mig om Karlskoga och Linde påpekar jag att båda ska förbli akutsjukhus med öppet dygnet runt. Det var Centerpartiet som räddade nattöppet på Linde vid ett möte med Regionstyrelsen.”

Moderaterna skrev:
”Det är viktigt att både Karlskoga och Lindesbergs sjukhus fortsatt är välfungerande akutsjukhus.”

Miljöpartiet skrev:
”Alla partier i regionen stöder att våra tre sjukhus ska vara fullvärdiga sjukhus med akutvård.”

Socialdemokraterna skrev:
”i såväl i Lindesberg som Karlskoga och Örebro ska finnas akutmottagning öppen dygnet runt, året runt med allt vad det innebär i form av resurser och specialister.”

Grusade förhoppningar
Vi valde att 2018 tolka löftena positivt. Alla partier ville ha kvar Lindesbergs lasarett utan inskränkningar i utbudet av vård. Men den förhoppningen grusades ett år senare. Vid möte med Hälso- och sjukvårdsnämnden delgavs delegaterna den uppfattningen att underläkarna, som är primärjour i kirurgi vid Akutmottagningen i Lindesberg, som enda arbetsinsats gjorde 26 operationer år 2018. Det var inte sant. De gjorde ingen sådan operation. Det ingick inte i deras arbetsuppgifter. Operationerna gjordes av de färdigutbildade specialisterna i kirurgi som tjänstgjorde som vad man kallar bakjour. Operationerna gjordes på den centrala operationsavdelningen och således inte på akutmottagningen.
Men 2019 skulle det sparas. Eftersom nämndens ledamöter trodde på informationen de fått så var det av ekonomiska skäl fullt rimligt att kirurgernas nattjour drogs in.

Men primärjouren har andra arbetsuppgifter. De sköter dels inneliggande patienter, dels tar de hand om personer som söker på akutmottagningen. Dessa var år 2018 13 543 stycken varav kirurgen skötte 7046, 549 fler än medicinjouren.
En ledande regionpolitiker har flera gånger påpekat att den dominerande mängden patienter som kommer till akutmottagningen nattetid tas om hand av medicinjouren. Grunden för påståendet är att statistiken visade att kirurgjouren nattetid behandlade två patienter färre per vecka än medicinaren. Skillnaden är, som vi ser den, minimal.

Men när regionens ledning drog in kirurgakuten nattetid kom det protester. I ett försök att återfå befolkningens förtroende har landstingsledningen senare återskapat primärjourslinjen för kirurgkliniken. Den bemannas av ortoped- och kirurgkliniken. Bemanning av legitimerad läkare är ett delat ansvar mellan kirurg- ortoped- och medicinkliniken.

För att visa på hur likställda våra tre sjukhus är har våra regionråd skapat begreppet ”Tre sjukhus – ett uppdrag.” Men helt lika får de inte vara. ”I Lindesberg får man endast åtgärda enklare kirurgiska och ortopediska åkommor” enligt regionråden. Men ledningen har lyckats i sina intentioner. ”I folkmun” har nu Lasarettet i Lindesberg räddats.

Nära vård
Vi började tjänstgöra i Örebro läns landsting på 1960- respektive 1970-talen. Sedan dess har det gjorts omkring 15 utredningar av olika slag för att skapa en än bättre sjukvård inom vårt landsting/vår region. 2014 skrevs det i en utredningsrapport om Närsjukvård. Begreppet har varit svårt att definiera och begränsa. Hembesök har alltid förekommit. 2021 skrev tre ledande regionråd om en vård som kommer närmare patienten. ”Min gamla farmor som tidigare behövde åka till akuten för sår på benet får nu i stället besök av sjuksköterska hem till sig.” Det är bra men hembesök har, som sagts, gjorts förr.

Nya vallöften
Årligen görs en landsomfattande enkät där patienterna får föra fram sina åsikter om det sjukhus där de varit inlagda för sluten vård. Man mäter i sju dimensioner. Då man 2018 vägde samman dessa framträdde Lindesbergs lasarett som det mest uppskattade i landet. Men trots detta utmärkta resultat stängdes halva akutmottagningen i Lindesberg nattetid. Nu är det nytt val 2022. De olika partierna är snart klara med vilka namn de kommer att ha på årets valsedlar. Det är intressant att redan nu få veta hur de nominerade ser på den framtida vården.

Vi förväntar oss att alla partier som vallöfte i regionvalet lovar att återställa sjukhusets standard som det var 2018. Det inbegriper ett fint samarbete med såväl primärvården som de andra två sjukhusen. De politiker som ställer upp i kommunvalet måste inse att när de ska arbeta för ett bättre näringslivsklimat, vilket är nödvändigt, så är sjukvården en del i näringslivet. Det duger inte att, som nu, säga den är regionpolitikernas ansvar. Återigen är det samarbete som gäller.

Vi vill sluta med ett citat som sägs ha kommit från Astrid Lindgren: ”När människor med makt, slutar att lyssna på folk. Då är det dags att byta ut dom.”

Ingemar Engstrand och Peter Jilke
Läkare i Lindesberg

Publicerad 17 mars 2022 klockan 08:08

LindeNytt Redaktion , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Grafik: Intresseklubben Extension

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.

21 september 2026 klockan 15:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Willhelm Sundman (L). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.

21 september 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots ...

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit...

Foto: Camilla Lagerman

Billerud flaggar för lukt och buller

Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.

18 september 2026 klockan 09:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Rösterna är räknade i regionvalet

Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.

17 september 2026 klockan 15:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Alla röster har räknats
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. ...
17 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna ...
16 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...
16 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.

15 september 2026 klockan 12:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Region Örebro län

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.

15 september 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit ...

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Foto: Jennie Einarsson

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.

13 september 2026 klockan 13:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta ...

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en

INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Molndramatik

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.

11 september 2026 klockan 12:20 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindesberg inte drabbat av rösthaveriet
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
11 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LindeNytts partiutfrågning – Sista Minuten
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas ...
10 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-02

2026-09-01

2026-09-21 15:30