30 000 marknadsbesökare kommer från och med i år att uppleva en helt ny version av Lindemarken, för nu lämnar arrangören Kungsgatan och flyttar knallarna till Kristinavägen istället.- Det här blir riktigt bra och det ger oss utrymme att bli större, säger Lionspresidenten Bengt-Göran Karlsson.
Anledningen till att Lindemarken lämnar Kungsgatan efter alla år, är att man inte har kunnat lösa ett problem som Lions upplevt med vissa uteserveringar som finns på sträckan. Lions önskemål är att man precis som tidigare låter montera ned uteserveringarna inför marknadshelgen, men det har alltså inte samtliga aktörer gått med på.
– Så har det lösts tidigare men de senaste två åren har vi inte varit överens om denna lösning och vi kan dessvärre inte flytta på ett antal knallar utan att det får konsekvenser, därför väljer vi att flytta på alla knallar, det blir mer rätt att göra så, förklarar Bengt-Göran Karlsson.

Lösningen är alltså att flytta samtliga knallar från Kungsgatan till Kristinavägen istället. Lindemarken kommer därmed att få ett större utrymme och det kommer på sikt innebära att marknaden växer i antal knallar räknat.
– Jag tycker det här blir riktigt bra. Vi ser i stort sett bara fördelar med att flytta på marknaden, för nu får vi ju förutsättningar att utveckla Lindemarken. Vi kommer utan problem att kunna ha över 400 knallar på Lindemarken jämfört med tidigare 350 i antal.

Marknaden kommer att spänna mellan korsningen Kristinavägen/Skolgatan (Nordea) och hela vägen upp till rondellen vid Lidl.
– Det är ju en jättelång sträcka, konstaterar Bengt-Göran och blickar söderut från korsningen Norrtullsgatan. Och tittar vi norrut så är det bra långt bort till rondellen, så visst kommer det här att bli mäktigt, säger Karlsson.
Nackdelen med flytten är att det blir en omställning för trogna marknadsbesökare. Dock anser Lions att man har mer att vinna på detta varför vissa gupp på vägen är acceptabelt.
– Det är ju ganska många som av tradition söker sig till en specifik knalle, som alltid har stått på ett visst ställe. Nu blir det naturligtvis lite oreda när man lägger om allt så här, men med tiden kommer ju marknadsbesökarna att lära sig var deras favoritknallar håller hus precis som tidigare, säger Bengt-Göran Karlsson.
Så här kommer Lindemarken att se ut
Kristinavägen mellan rondellen i norr till Skolgatan i söder. Smedjegatan och varuhallstorget samt nyheten Koppgatan, mellan varuhallarna, ingår i marknaden. Från varuhallstorget fortsätter marknadsstånden hela vägen ner till Gröna bron och tivoliplatsen precis som tidigare. Bonnamarken i Flugparken fortsätter husera i parkområdet.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.