30 000 marknadsbesökare kommer från och med i år att uppleva en helt ny version av Lindemarken, för nu lämnar arrangören Kungsgatan och flyttar knallarna till Kristinavägen istället.- Det här blir riktigt bra och det ger oss utrymme att bli större, säger Lionspresidenten Bengt-Göran Karlsson.
Anledningen till att Lindemarken lämnar Kungsgatan efter alla år, är att man inte har kunnat lösa ett problem som Lions upplevt med vissa uteserveringar som finns på sträckan. Lions önskemål är att man precis som tidigare låter montera ned uteserveringarna inför marknadshelgen, men det har alltså inte samtliga aktörer gått med på.
– Så har det lösts tidigare men de senaste två åren har vi inte varit överens om denna lösning och vi kan dessvärre inte flytta på ett antal knallar utan att det får konsekvenser, därför väljer vi att flytta på alla knallar, det blir mer rätt att göra så, förklarar Bengt-Göran Karlsson.

Lösningen är alltså att flytta samtliga knallar från Kungsgatan till Kristinavägen istället. Lindemarken kommer därmed att få ett större utrymme och det kommer på sikt innebära att marknaden växer i antal knallar räknat.
– Jag tycker det här blir riktigt bra. Vi ser i stort sett bara fördelar med att flytta på marknaden, för nu får vi ju förutsättningar att utveckla Lindemarken. Vi kommer utan problem att kunna ha över 400 knallar på Lindemarken jämfört med tidigare 350 i antal.

Marknaden kommer att spänna mellan korsningen Kristinavägen/Skolgatan (Nordea) och hela vägen upp till rondellen vid Lidl.
– Det är ju en jättelång sträcka, konstaterar Bengt-Göran och blickar söderut från korsningen Norrtullsgatan. Och tittar vi norrut så är det bra långt bort till rondellen, så visst kommer det här att bli mäktigt, säger Karlsson.
Nackdelen med flytten är att det blir en omställning för trogna marknadsbesökare. Dock anser Lions att man har mer att vinna på detta varför vissa gupp på vägen är acceptabelt.
– Det är ju ganska många som av tradition söker sig till en specifik knalle, som alltid har stått på ett visst ställe. Nu blir det naturligtvis lite oreda när man lägger om allt så här, men med tiden kommer ju marknadsbesökarna att lära sig var deras favoritknallar håller hus precis som tidigare, säger Bengt-Göran Karlsson.
Så här kommer Lindemarken att se ut
Kristinavägen mellan rondellen i norr till Skolgatan i söder. Smedjegatan och varuhallstorget samt nyheten Koppgatan, mellan varuhallarna, ingår i marknaden. Från varuhallstorget fortsätter marknadsstånden hela vägen ner till Gröna bron och tivoliplatsen precis som tidigare. Bonnamarken i Flugparken fortsätter husera i parkområdet.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.