30 000 marknadsbesökare kommer från och med i år att uppleva en helt ny version av Lindemarken, för nu lämnar arrangören Kungsgatan och flyttar knallarna till Kristinavägen istället.- Det här blir riktigt bra och det ger oss utrymme att bli större, säger Lionspresidenten Bengt-Göran Karlsson.
Anledningen till att Lindemarken lämnar Kungsgatan efter alla år, är att man inte har kunnat lösa ett problem som Lions upplevt med vissa uteserveringar som finns på sträckan. Lions önskemål är att man precis som tidigare låter montera ned uteserveringarna inför marknadshelgen, men det har alltså inte samtliga aktörer gått med på.
– Så har det lösts tidigare men de senaste två åren har vi inte varit överens om denna lösning och vi kan dessvärre inte flytta på ett antal knallar utan att det får konsekvenser, därför väljer vi att flytta på alla knallar, det blir mer rätt att göra så, förklarar Bengt-Göran Karlsson.

Lösningen är alltså att flytta samtliga knallar från Kungsgatan till Kristinavägen istället. Lindemarken kommer därmed att få ett större utrymme och det kommer på sikt innebära att marknaden växer i antal knallar räknat.
– Jag tycker det här blir riktigt bra. Vi ser i stort sett bara fördelar med att flytta på marknaden, för nu får vi ju förutsättningar att utveckla Lindemarken. Vi kommer utan problem att kunna ha över 400 knallar på Lindemarken jämfört med tidigare 350 i antal.

Marknaden kommer att spänna mellan korsningen Kristinavägen/Skolgatan (Nordea) och hela vägen upp till rondellen vid Lidl.
– Det är ju en jättelång sträcka, konstaterar Bengt-Göran och blickar söderut från korsningen Norrtullsgatan. Och tittar vi norrut så är det bra långt bort till rondellen, så visst kommer det här att bli mäktigt, säger Karlsson.
Nackdelen med flytten är att det blir en omställning för trogna marknadsbesökare. Dock anser Lions att man har mer att vinna på detta varför vissa gupp på vägen är acceptabelt.
– Det är ju ganska många som av tradition söker sig till en specifik knalle, som alltid har stått på ett visst ställe. Nu blir det naturligtvis lite oreda när man lägger om allt så här, men med tiden kommer ju marknadsbesökarna att lära sig var deras favoritknallar håller hus precis som tidigare, säger Bengt-Göran Karlsson.
Så här kommer Lindemarken att se ut
Kristinavägen mellan rondellen i norr till Skolgatan i söder. Smedjegatan och varuhallstorget samt nyheten Koppgatan, mellan varuhallarna, ingår i marknaden. Från varuhallstorget fortsätter marknadsstånden hela vägen ner till Gröna bron och tivoliplatsen precis som tidigare. Bonnamarken i Flugparken fortsätter husera i parkområdet.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.