30 000 marknadsbesökare kommer från och med i år att uppleva en helt ny version av Lindemarken, för nu lämnar arrangören Kungsgatan och flyttar knallarna till Kristinavägen istället.- Det här blir riktigt bra och det ger oss utrymme att bli större, säger Lionspresidenten Bengt-Göran Karlsson.
Anledningen till att Lindemarken lämnar Kungsgatan efter alla år, är att man inte har kunnat lösa ett problem som Lions upplevt med vissa uteserveringar som finns på sträckan. Lions önskemål är att man precis som tidigare låter montera ned uteserveringarna inför marknadshelgen, men det har alltså inte samtliga aktörer gått med på.
– Så har det lösts tidigare men de senaste två åren har vi inte varit överens om denna lösning och vi kan dessvärre inte flytta på ett antal knallar utan att det får konsekvenser, därför väljer vi att flytta på alla knallar, det blir mer rätt att göra så, förklarar Bengt-Göran Karlsson.

Lösningen är alltså att flytta samtliga knallar från Kungsgatan till Kristinavägen istället. Lindemarken kommer därmed att få ett större utrymme och det kommer på sikt innebära att marknaden växer i antal knallar räknat.
– Jag tycker det här blir riktigt bra. Vi ser i stort sett bara fördelar med att flytta på marknaden, för nu får vi ju förutsättningar att utveckla Lindemarken. Vi kommer utan problem att kunna ha över 400 knallar på Lindemarken jämfört med tidigare 350 i antal.

Marknaden kommer att spänna mellan korsningen Kristinavägen/Skolgatan (Nordea) och hela vägen upp till rondellen vid Lidl.
– Det är ju en jättelång sträcka, konstaterar Bengt-Göran och blickar söderut från korsningen Norrtullsgatan. Och tittar vi norrut så är det bra långt bort till rondellen, så visst kommer det här att bli mäktigt, säger Karlsson.
Nackdelen med flytten är att det blir en omställning för trogna marknadsbesökare. Dock anser Lions att man har mer att vinna på detta varför vissa gupp på vägen är acceptabelt.
– Det är ju ganska många som av tradition söker sig till en specifik knalle, som alltid har stått på ett visst ställe. Nu blir det naturligtvis lite oreda när man lägger om allt så här, men med tiden kommer ju marknadsbesökarna att lära sig var deras favoritknallar håller hus precis som tidigare, säger Bengt-Göran Karlsson.
Så här kommer Lindemarken att se ut
Kristinavägen mellan rondellen i norr till Skolgatan i söder. Smedjegatan och varuhallstorget samt nyheten Koppgatan, mellan varuhallarna, ingår i marknaden. Från varuhallstorget fortsätter marknadsstånden hela vägen ner till Gröna bron och tivoliplatsen precis som tidigare. Bonnamarken i Flugparken fortsätter husera i parkområdet.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.