30 000 marknadsbesökare kommer från och med i år att uppleva en helt ny version av Lindemarken, för nu lämnar arrangören Kungsgatan och flyttar knallarna till Kristinavägen istället.- Det här blir riktigt bra och det ger oss utrymme att bli större, säger Lionspresidenten Bengt-Göran Karlsson.
Anledningen till att Lindemarken lämnar Kungsgatan efter alla år, är att man inte har kunnat lösa ett problem som Lions upplevt med vissa uteserveringar som finns på sträckan. Lions önskemål är att man precis som tidigare låter montera ned uteserveringarna inför marknadshelgen, men det har alltså inte samtliga aktörer gått med på.
– Så har det lösts tidigare men de senaste två åren har vi inte varit överens om denna lösning och vi kan dessvärre inte flytta på ett antal knallar utan att det får konsekvenser, därför väljer vi att flytta på alla knallar, det blir mer rätt att göra så, förklarar Bengt-Göran Karlsson.

Lösningen är alltså att flytta samtliga knallar från Kungsgatan till Kristinavägen istället. Lindemarken kommer därmed att få ett större utrymme och det kommer på sikt innebära att marknaden växer i antal knallar räknat.
– Jag tycker det här blir riktigt bra. Vi ser i stort sett bara fördelar med att flytta på marknaden, för nu får vi ju förutsättningar att utveckla Lindemarken. Vi kommer utan problem att kunna ha över 400 knallar på Lindemarken jämfört med tidigare 350 i antal.

Marknaden kommer att spänna mellan korsningen Kristinavägen/Skolgatan (Nordea) och hela vägen upp till rondellen vid Lidl.
– Det är ju en jättelång sträcka, konstaterar Bengt-Göran och blickar söderut från korsningen Norrtullsgatan. Och tittar vi norrut så är det bra långt bort till rondellen, så visst kommer det här att bli mäktigt, säger Karlsson.
Nackdelen med flytten är att det blir en omställning för trogna marknadsbesökare. Dock anser Lions att man har mer att vinna på detta varför vissa gupp på vägen är acceptabelt.
– Det är ju ganska många som av tradition söker sig till en specifik knalle, som alltid har stått på ett visst ställe. Nu blir det naturligtvis lite oreda när man lägger om allt så här, men med tiden kommer ju marknadsbesökarna att lära sig var deras favoritknallar håller hus precis som tidigare, säger Bengt-Göran Karlsson.
Så här kommer Lindemarken att se ut
Kristinavägen mellan rondellen i norr till Skolgatan i söder. Smedjegatan och varuhallstorget samt nyheten Koppgatan, mellan varuhallarna, ingår i marknaden. Från varuhallstorget fortsätter marknadsstånden hela vägen ner till Gröna bron och tivoliplatsen precis som tidigare. Bonnamarken i Flugparken fortsätter husera i parkområdet.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.