Den kvinna som hittats död i en bil i Skinnskatteberg fick genomlida en i det närmsta tortyrliknande misshandel vid flera tillfällen. Utredningen tog en vändning för ett tag sedan då den misstänkte sambon släppts på fri fot. Nu var det istället samboparets hyresvärd som var den huvudmisstänkte. Enligt polisens presstalesman Göran Gunnarsson fick kvinnan genomlida en mycket otäck och brutal behandling. Hyresvärden har bland annat använt en gasolbrännare och med denna bränt kvinnan mycket illa vid ett tillfälle i ett garage, hon blev vid misshandeln fastspänd. Vid ett annat tillfälle bröt han av henne armen. Han vred armen bakom hennes rygg tills en tydlig smäll hördes då benet gick av.
Ytterligare misshandelsfall med brutala inslag har inträffat. Som t ex att kvinnan har tvingats ner i en tjärn ute i skogen. Detta inträffade då paret samt den misstänkte var ute och grillade. Den misstänkte hotade att slå sönder hennes knän om hon inte gick ner i tjärnen och dränkte sig själv. Kvinnan fick motta sparkar i magen då hon gick upp från vattnet igen. Då hyresvärden tyckte att hon gick på toa för ofta så band han henne vid sängen. Där fick hon ligga i uppemot 8 timmar, hårt fastbunden.
Dagarna innan kvinnan dog hade hon sparkats hårt i magen. Den misshandeln blev troligtvis hennes död. Efter denna misshandel gick hon flera dagar i hemmet, mycket illa däran, och föll till slut livlös mot golvet. Sambon har sagt att han försökte ge henne konstgjord andning, men förgäves.
Den misstänkte är en 46-årig man från Lindesberg som tidigare har dömts för grova brott liknande detta han nu misstänks för. Mannen är ursprungligen från annan ort.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).