Den kvinna som hittats död i en bil i Skinnskatteberg fick genomlida en i det närmsta tortyrliknande misshandel vid flera tillfällen. Utredningen tog en vändning för ett tag sedan då den misstänkte sambon släppts på fri fot. Nu var det istället samboparets hyresvärd som var den huvudmisstänkte. Enligt polisens presstalesman Göran Gunnarsson fick kvinnan genomlida en mycket otäck och brutal behandling. Hyresvärden har bland annat använt en gasolbrännare och med denna bränt kvinnan mycket illa vid ett tillfälle i ett garage, hon blev vid misshandeln fastspänd. Vid ett annat tillfälle bröt han av henne armen. Han vred armen bakom hennes rygg tills en tydlig smäll hördes då benet gick av.
Ytterligare misshandelsfall med brutala inslag har inträffat. Som t ex att kvinnan har tvingats ner i en tjärn ute i skogen. Detta inträffade då paret samt den misstänkte var ute och grillade. Den misstänkte hotade att slå sönder hennes knän om hon inte gick ner i tjärnen och dränkte sig själv. Kvinnan fick motta sparkar i magen då hon gick upp från vattnet igen. Då hyresvärden tyckte att hon gick på toa för ofta så band han henne vid sängen. Där fick hon ligga i uppemot 8 timmar, hårt fastbunden.
Dagarna innan kvinnan dog hade hon sparkats hårt i magen. Den misshandeln blev troligtvis hennes död. Efter denna misshandel gick hon flera dagar i hemmet, mycket illa däran, och föll till slut livlös mot golvet. Sambon har sagt att han försökte ge henne konstgjord andning, men förgäves.
Den misstänkte är en 46-årig man från Lindesberg som tidigare har dömts för grova brott liknande detta han nu misstänks för. Mannen är ursprungligen från annan ort.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.