Vi lever alltmer på s k digitala plattformar – i telefonen, datorn eller på läsplattan. När någon dör, så är det också något som finns i den digitala världen. Nu också på LindeNytt: I samarbete med Thorins Begravningsbyrå, publiceras dödsannonser på LindeNytt från och med nu.- Vi erbjuder allt mer service på nätet. Fördelen med att nu finnas i LindeNytt är att Lindesbergarna snabbt får besked om en sådan här familjehändelse – på LindeNytts familjesida, säger Peter De Bruin på Thorins.
För Thorins har nätet ökat servicen till kunderna. Här kan de anhöriga hemifrån följa begravningen från den första kontakten med begravningsrådgivare, se vilka gäster som anmält sig till begravningen fram till sådant som man vill göra efteråt, t ex skicka tackkort.
-Vi erbjuder kunden en möjlighet att logga in, så att de hela tiden kan hålla sig ajour och vi märker att det här uppskattas. De blir delaktiga på ett annat sätt, säger Peter De Bruin.
Men man kan också se till att den avlidne får lämna det sociala livet på nätet också. Begravningsbyrån hjälper dödsboet att avsluta de konton som finns på de sociala medierna FaceBook, LinkedIn, Twitter och Instagram. Det gör man tillsammans med företaget Aftercloud. Innan dess kan byrån hjälpa till att spara ned text, video och bilder.

Susanne Persson är begravningsrådgivare och en av dem som möter kunderna. Foto: Hans Andersson
Det är inte bara på nätet, det händer saker hos Thorins. Kontoret har fått en ordentlig ansiktslyftning. Ett stort ljust utrymme möter redan när man kliver in från Kungsgatan. De som arbetar här sitter mycket tillgängliga och när de behöver tala ostört, så finns det nu ytterligare samtalsrum att dra sig tillbaka till. Nu finns det också en handikapptoalett. Det nygjorda kontoret ska likna de andra kontoren som har skylten Thorins i Fellingsbro, Frövi och Nora – och Götmars kontor i t ex Örebro. Det är Götmars begravningsbyrå som äger Thorins sedan några år tillbaka.
Men det gamla bankvalvet finns kvar som det alltid gjort – just nu som lager och ett litet kontor. Här låg en gång i tiden en bank. Thorins är inte ensamma på marknaden i Lindesberg, men säger att de är starka i centrala Lindesberg och framförallt i Fellingsbro, där man fått en ny lokal som är öppen halva dagen måndag – torsdag från 1 september. Kontoret i Lindesberg är öppet kontorstid fem dagar i veckan.
Dödsannonserna publiceras på en egen sida. Se länk ”Dödsannonser” i LindeNytts meny – eller klicka här för att komma direkt till sidan.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.