Vi lever alltmer på s k digitala plattformar – i telefonen, datorn eller på läsplattan. När någon dör, så är det också något som finns i den digitala världen. Nu också på LindeNytt: I samarbete med Thorins Begravningsbyrå, publiceras dödsannonser på LindeNytt från och med nu.- Vi erbjuder allt mer service på nätet. Fördelen med att nu finnas i LindeNytt är att Lindesbergarna snabbt får besked om en sådan här familjehändelse – på LindeNytts familjesida, säger Peter De Bruin på Thorins.
För Thorins har nätet ökat servicen till kunderna. Här kan de anhöriga hemifrån följa begravningen från den första kontakten med begravningsrådgivare, se vilka gäster som anmält sig till begravningen fram till sådant som man vill göra efteråt, t ex skicka tackkort.
-Vi erbjuder kunden en möjlighet att logga in, så att de hela tiden kan hålla sig ajour och vi märker att det här uppskattas. De blir delaktiga på ett annat sätt, säger Peter De Bruin.
Men man kan också se till att den avlidne får lämna det sociala livet på nätet också. Begravningsbyrån hjälper dödsboet att avsluta de konton som finns på de sociala medierna FaceBook, LinkedIn, Twitter och Instagram. Det gör man tillsammans med företaget Aftercloud. Innan dess kan byrån hjälpa till att spara ned text, video och bilder.

Susanne Persson är begravningsrådgivare och en av dem som möter kunderna. Foto: Hans Andersson
Det är inte bara på nätet, det händer saker hos Thorins. Kontoret har fått en ordentlig ansiktslyftning. Ett stort ljust utrymme möter redan när man kliver in från Kungsgatan. De som arbetar här sitter mycket tillgängliga och när de behöver tala ostört, så finns det nu ytterligare samtalsrum att dra sig tillbaka till. Nu finns det också en handikapptoalett. Det nygjorda kontoret ska likna de andra kontoren som har skylten Thorins i Fellingsbro, Frövi och Nora – och Götmars kontor i t ex Örebro. Det är Götmars begravningsbyrå som äger Thorins sedan några år tillbaka.
Men det gamla bankvalvet finns kvar som det alltid gjort – just nu som lager och ett litet kontor. Här låg en gång i tiden en bank. Thorins är inte ensamma på marknaden i Lindesberg, men säger att de är starka i centrala Lindesberg och framförallt i Fellingsbro, där man fått en ny lokal som är öppen halva dagen måndag – torsdag från 1 september. Kontoret i Lindesberg är öppet kontorstid fem dagar i veckan.
Dödsannonserna publiceras på en egen sida. Se länk ”Dödsannonser” i LindeNytts meny – eller klicka här för att komma direkt till sidan.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.