På onsdagseftermiddagen var LindeNytts reporter inbjuden till fritidshemmet Ängen på Björkhagaskolan, där en grupp elever startat upp en fritidstidning. Syftet med besöket var att eleverna skulle få ställa frågor om hur det är att arbeta på en tidningsredaktion, och få lite tips inför deras kommande arbete.
Frågorna var många och mycket varierande när gruppen med nyfikna åttaåringar fick tillfälle att grilla LindeNytts reporter. Att från om man har några speciella kläder på sig och hur många kort man tar varje dag till vilken skostorlek undertecknad har.
Även om arbetet med fritidstidningen precis har startat, hade de flesta redan en tydlig bild av vad de vill skriva om. Det populäraste ämnet var Malin Olsson och Miss Li, men det fanns också andra uppslag.
– Mitt favorithockeylag som heter Brynäs har gått upp i SHL, och då vill jag skriva om det, berättar en pojke.
– Jag vill intervjua vår rektor, säger en flicka glatt.
Förutom frågor och tips kring själva skrivandet blev det även en fotoutmaning, där fritidspedagogen Filip Nilsson fick sitta modell.
När LindeNytt lämnar gruppen med blivande små journalister bubblar det av kreativitet, och de flesta är ivriga att komma igång med arbetet. Strax innan höstlovet är det tänkt att tidningens första nummer ska komma ut.
LindeNytt önskar er lycka till och ser fram emot att få läsa det färdiga resultatet.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.