På onsdagseftermiddagen var LindeNytts reporter inbjuden till fritidshemmet Ängen på Björkhagaskolan, där en grupp elever startat upp en fritidstidning. Syftet med besöket var att eleverna skulle få ställa frågor om hur det är att arbeta på en tidningsredaktion, och få lite tips inför deras kommande arbete.
Frågorna var många och mycket varierande när gruppen med nyfikna åttaåringar fick tillfälle att grilla LindeNytts reporter. Att från om man har några speciella kläder på sig och hur många kort man tar varje dag till vilken skostorlek undertecknad har.
Även om arbetet med fritidstidningen precis har startat, hade de flesta redan en tydlig bild av vad de vill skriva om. Det populäraste ämnet var Malin Olsson och Miss Li, men det fanns också andra uppslag.
– Mitt favorithockeylag som heter Brynäs har gått upp i SHL, och då vill jag skriva om det, berättar en pojke.
– Jag vill intervjua vår rektor, säger en flicka glatt.
Förutom frågor och tips kring själva skrivandet blev det även en fotoutmaning, där fritidspedagogen Filip Nilsson fick sitta modell.
När LindeNytt lämnar gruppen med blivande små journalister bubblar det av kreativitet, och de flesta är ivriga att komma igång med arbetet. Strax innan höstlovet är det tänkt att tidningens första nummer ska komma ut.
LindeNytt önskar er lycka till och ser fram emot att få läsa det färdiga resultatet.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?