Sedan 1999 har LindeNytt haft en nyhetsredaktion med fokus på dagsfärska händelser i Lindesberg. Men visst har det saknats en del och det har läsarna vänligt men bestämt påpekat för oss under årens lopp. Därför är det med extra stor glädje som vi idag kan informera att LindeNytt expanderar och detta med två helt nya redaktioner vid sidan om den huvudlinje vi har på nyhetshändelser generellt.
Här är trion som kommer att stå för de nya bevakningsområdena på LindeNytt från och med nu. Björn Sundström kommer att bevaka allt inom sportens underbara värld och Lina Hagström kommer att bevaka näringslivets hela bredd från småföretagaren till de stora industridrakarna. John Falck blir ekonomi- och marknadsansvarig på familjeföretaget, som är ägare av LindeNytt, när han nu slutar som nordenchef för Energizer efter tio år.
-Sportredaktionen kommer närbevaka alla sporthändelser i Linde med fokus på: Volleyboll, handboll, ishockey, innebandy, judo, gymnastik, fotboll, trav, ridsport och motorsport. Vi skall även bevaka ungdomsidrotten, säger John Falck.
Sportreportern Björn Sundström är laddad inför uppdraget att lyfta fram sporten.
– Jag har följt handbollen och volleyn passivt eftersom jag är väldigt sportintresserad privat. Att nu få chansen att bevaka sporterna på LindeNytt ser jag verkligen fram emot. Klubbarna i Linde är framåt, det blir kul att följa dem, säger Björn Sundström.
Björn tillägger att hans arbete också skall ge understöd åt klubbarnas viktiga ungdomssatsningar.
– Ungdomsverksamheten är viktig att lyfta fram. Jag vill ge goda exempel på eldsjälar som är så viktiga för breddidrotten och plocka fram kärnan i idrott, där det bara är glädje, långt ifrån en elitsatsning, förklarar han.
Björn säger att han kommer hålla sig till en ”traditionell bevakning” men att han utnyttjar nätets flexibilitet kontra en papperstidning.
– Det blir mycket bilder och på lite sikt kommer jag även bjuda på rörligt material, avslöjar han.
Lina Hagström heter vår näringslivsreporter som skall bevaka stora och små händelser hos våra små- och medelstora företag samt storindustrierna.
– Jag upplever Lindesberg som en väldigt arbetssam bygd med ett mångfacetterat utbud av företag. Det skall bli mycket intressant och roligt att få bevaka det här området, säger hon.
John Falck berättar att syftet med näringslivssatsningen delvis handlar om att visa upp det företagsamma Lindesberg som sällan eller aldrig syns i media. Fokus på stort och smått är mottot.
– Mycket av det som händer ute hos företagarna kommer aldrig till folkets kännedom. Nu hoppas vi få mycket tips om sådana händelser så att vi kan rapportera om det i fortsättningen, kommenterar John Falck.
Fotnot: LindeNytt ägs av LantbruksNet Sverige AB som driver portalerna BarnNet.se, BåtNet.se, HästNet.se, LantbruksNet.se och MaskinNet.se. Portalerna har tillsammans ca 2,5 miljoner besök per månad.
I slutet av september kom beskedet att Statens institutionsstyrelse, SiS, planerade att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro, senast den 30 juni 2027. Avvecklingen har dock gått betydligt snabbare, och redan den sista november ska hemmet vara tomt. Vad som skulle ske med Granhult i Gammelbo var då ovisst, men nu är det klart att man slås ihop med Sundbo i Fagersta – som tar emot pojkar som har dömts till sluten ungdomsvård (LSU).
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.