Utbyggnaden av bredband har gett snabba, nätbaserade medier stadigare mark att stå på. Samtidigt har det också inneburit att de traditionella papperstidningarna fått det allt svårare att konkurrera. Bergslagsposten når nu mindre än hälften av invånarna i regionen. LindeNytt å andra sidan går fortsatt starkt framåt.
Senaste statistiken visar att antalet unika besökare på LindeNytt.com ökar kraftigt. I januari månad besöktes sajten av 16 330 ”unika besökare”, vilket är drygt tusen fler än föregående månad. 16 330 ”unika” – det vill säga 16 330 olika datorer/personer har besökt oss mer eller mindre regelbundet. Lite drygt 5 000 läser LindeNytt dagligen.
LindeNytt startades 1999. Då var inte Internet lika utbrett som idag och antalet läsare därför relativt få. Två hundra läsare då har idag, 7 år senare, blivit drygt sexton tusen.
-Självklart ser vi mycket positivt på trenden och hoppas på fortsatt stark frammarsch, kommenterar Hans Falck, ansvarig utgivare.
Egen fiberkabel ger nya möjligheter
I takt med att LindeNytt och övriga portaler inom ägargruppen går starkt framåt har naturligtvis trafiken blivit mycket mer frekvent och ihållande. För att tillgodose alla de tusentals läsare som besöker oss dagligen, så har större investeringar nu gjorts. Bolaget får nu en helt egen fiberkabel med större kapacitet, som installeras just i denna vecka. För LindeNytts del kommer sidan upplevas ”lättare” att ladda.
-Jag ser det här som mycket intressant. Det ger oss många nya spännande möjligheter samtidigt som att vår service gentemot läsare och annonsörer blir bättre, säger Hans Falck.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.