Utbyggnaden av bredband har gett snabba, nätbaserade medier stadigare mark att stå på. Samtidigt har det också inneburit att de traditionella papperstidningarna fått det allt svårare att konkurrera. Bergslagsposten når nu mindre än hälften av invånarna i regionen. LindeNytt å andra sidan går fortsatt starkt framåt.
Senaste statistiken visar att antalet unika besökare på LindeNytt.com ökar kraftigt. I januari månad besöktes sajten av 16 330 ”unika besökare”, vilket är drygt tusen fler än föregående månad. 16 330 ”unika” – det vill säga 16 330 olika datorer/personer har besökt oss mer eller mindre regelbundet. Lite drygt 5 000 läser LindeNytt dagligen.
LindeNytt startades 1999. Då var inte Internet lika utbrett som idag och antalet läsare därför relativt få. Två hundra läsare då har idag, 7 år senare, blivit drygt sexton tusen.
-Självklart ser vi mycket positivt på trenden och hoppas på fortsatt stark frammarsch, kommenterar Hans Falck, ansvarig utgivare.
Egen fiberkabel ger nya möjligheter
I takt med att LindeNytt och övriga portaler inom ägargruppen går starkt framåt har naturligtvis trafiken blivit mycket mer frekvent och ihållande. För att tillgodose alla de tusentals läsare som besöker oss dagligen, så har större investeringar nu gjorts. Bolaget får nu en helt egen fiberkabel med större kapacitet, som installeras just i denna vecka. För LindeNytts del kommer sidan upplevas ”lättare” att ladda.
-Jag ser det här som mycket intressant. Det ger oss många nya spännande möjligheter samtidigt som att vår service gentemot läsare och annonsörer blir bättre, säger Hans Falck.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.