Utbyggnaden av bredband har gett snabba, nätbaserade medier stadigare mark att stå på. Samtidigt har det också inneburit att de traditionella papperstidningarna fått det allt svårare att konkurrera. Bergslagsposten når nu mindre än hälften av invånarna i regionen. LindeNytt å andra sidan går fortsatt starkt framåt.
Senaste statistiken visar att antalet unika besökare på LindeNytt.com ökar kraftigt. I januari månad besöktes sajten av 16 330 ”unika besökare”, vilket är drygt tusen fler än föregående månad. 16 330 ”unika” – det vill säga 16 330 olika datorer/personer har besökt oss mer eller mindre regelbundet. Lite drygt 5 000 läser LindeNytt dagligen.
LindeNytt startades 1999. Då var inte Internet lika utbrett som idag och antalet läsare därför relativt få. Två hundra läsare då har idag, 7 år senare, blivit drygt sexton tusen.
-Självklart ser vi mycket positivt på trenden och hoppas på fortsatt stark frammarsch, kommenterar Hans Falck, ansvarig utgivare.
Egen fiberkabel ger nya möjligheter
I takt med att LindeNytt och övriga portaler inom ägargruppen går starkt framåt har naturligtvis trafiken blivit mycket mer frekvent och ihållande. För att tillgodose alla de tusentals läsare som besöker oss dagligen, så har större investeringar nu gjorts. Bolaget får nu en helt egen fiberkabel med större kapacitet, som installeras just i denna vecka. För LindeNytts del kommer sidan upplevas ”lättare” att ladda.
-Jag ser det här som mycket intressant. Det ger oss många nya spännande möjligheter samtidigt som att vår service gentemot läsare och annonsörer blir bättre, säger Hans Falck.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.