LindeNytts Årskrönika 2018

2018 är snart till ända, ett år med många upp- och nedgångar och en hel del kriser – precis som det brukar vara, men vad minns man egentligen från det gångna året? LindeNytt sammanställer här nyhetsåret som gått i en årskrönika.

Oboyen tog slut och hyllorna gapade tomma i brist på det älskade chokladpulvret. Med den ovanligt heta sommaren kom också foderkrisen som ett brev på posten, och det varnades för att priset på både öl och bröd skulle skjuta i höjden. Ännu en effekt av torkan var att kolsyran tog slut och hela Europa stod inför en läskkris, mitt under fotbolls-VM. Årets största kris måste ändå vara den rådande regeringskrisen, när den får ett slut är det bara de i Sveriges största sandlåda som vet.

Korsningen fick leva vidare ett tag till. Arkivfoto: Fredrik Norman

Även på hemmaplan haglade kriserna tätt, året inleddes med den sedvanliga snökrisen, om än något lindrigare än tidigare år. Stora snömängder föll på kort tid, och snöröjarna arbetade febrilt med att forsla bort den – för att göra plats åt ännu mer snö.
Strax därefter fick en annan kris sin upplösning, nämligen den hett omdebatterade stängningen av plankorsningen vid Lidl i centrala Lindesberg. Den 19 januari kom ett för många efterlängtat beslut, att korsningen får leva kvar och därmed fick Trafikverket leta en ny plats för att genomföra sitt dubbelspår.

Martin Almgren hamnade på en åttondeplats i Mello. Arkivfoto: Camilla Lagerman

I februari blev det betydligt trevligare, när Lindesbergs egen Martin Almgren för första gången ställde upp i Melodifestivalen, och många nervösa ortsbor bet nog sönder sina stackars fingrar i undran över hur detta skulle gå. Det gick bra för den forne Idolvinnaren, som tog sig direkt till final, där han sedan slutade på en mycket hedrande åttondeplats.

Lasarettet blev hett omdebatterat under året. Arkivfoto: Fredrik Norman

I mars blossade den bitvis mycket infekterade lasarettskrisen upp, när omorganisationens effekter och avsikter ifrågasattes av såväl personal på sjukhuset som representanter från näringslivet. En lång rad insändare och debattartiklar skrevs i ämnet och Lindesbergs lasaretts framtid som akutsjukhus ifrågasattes likaså. Lasarettskrisen blev en långdragen historia och fortsatte även under april, och därefter en bra bit in på året.

Tommy Körberg sjöng inför en fullsatt Lindesberg Arena. Foto: Fredrik Stenfelt

I april var det dags för den årliga Capricen under regi av Manskören Harmoni, och visst var det harmoni i Lindesberg Arena när Tommy Körberg sjöng som aldrig förr inför tusentals Lindesbergare. Den hemliga gästen var ingen mindre än musikaldrottningen Gunilla Backman, och även Martin Almgren gjorde ett kort gästspel till publikens stora förtjusning.

Ett flertal skogsbränder härjade under sommaren. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Under maj gjorde värmen och torkan entré på riktigt, och därmed var brandkrisen ett faktum. Skogsbränder av olika omfattning blossade upp på flera platser runtom i kommunen, och Länsstyrelsen beslutade om totalt eldningsförbud, mitt i grillsäsongen. Ett beslut som stod sig långt in på sommaren skulle det visa sig.

Kommunchefens lön var en het potatis i sommarvärmen, som kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, fick kritik för. Arkivfoto: Fredrik Norman

Juni månad bjöd på fortsatt torrt och varmt väder, och nu hamnade plötsligt kommunens politiker i fokus igen, eller närmare bestämt kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson. Årets lönekris handlade om kommundirektörens höga lön, som ett flertal politiker ansåg vara alldeles för hög.

I juli upplevde vi en av de varmaste somrarna i mannaminne, och Lindesbergs uteserveringar var fyllda till bredden av ortsbor som ville följa Sveriges fotbollskris från en lokal storbildsskärm. Efter en blytung förlust mot Tyskland i slutsekunderna såg det mörkt ut för vidare spel, och nationen var i djup kris. Rasistbråk och kärleksförklaringar följde, och Sverige tog sig hela vägen till en välförtjänt kvartsfinal. Inte illa pinkat av ett litet land i norr.

Flera partier fick sina valaffischer vandaliserade. Foto: Centerpartiet

Under augusti var det dags för politikerna att slutspurta inför valet, och det stektes valfläsk till höger och vänster runtom i kommunen. Valaffischer och skyltar vandaliserades, och valrörelsen 2018 innebar betydligt fler och hårdare angrepp mot partiets valmaterial på olika platser i Lindesberg än tidigare.

Det gick snabbare på hemmaplan är i riksdagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

September var månaden då i princip allt i hela landet kretsade kring politik och valet, och på hemmaplan var det inget undantag. Socialdemokraterna i Lindesberg gjorde ett katastrofval och tappade hela 7,2 procentenheter, mest av alla kommunala partier. Nu började arbetet med att rädda valkrisen och på något sätt komma fram till ett sätt att styra Lindesbergs kommun.

Bions framtid har diskuterats flitigt under hösten. Foto: Nätverket Lindekultur

I oktober dök biokrisen upp, då den privatägda biografen Yankee Theater i Frövi menade att Lindesbergs kommun bedrev en snedvriden konkurrens, och i samma veva bestämde sig Tillväxtutskottet för att ta upp frågan om hur Lindesbergs biograf skulle drivas i framtiden. Namninsamlingar skrevs under för att rädda Folkan från klorna på en privat aktör, men hur framtiden ser ut vet vi först på andra sidan årsskiftet.

Uppretade och besvikna bybor kallade till stormöten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

November och december bjöd på årets allra hetaste debatt, den mycket omtalade skolkrisen. Barn- och utbildningsnämnden föreslog att skolorna i Rockhammar och Ramsberg skulle läggas ned, samt att Vedevågs skola skulle förlora mellanstadiet. Detta fick byborna att gå man ur huse för att kraftsamla, och stormöten hölls där politikerna fick svara på svidande kritik. Vid kommunfullmäktige den 12 december återremitterades dock frågan om skolorna i Ramsberg och Rockhammar, medan Vedevåg förlorade halva sin skola. Den frågan är dock överklagad till Förvaltningsrätten, och därmed fortsätter skolkrisen en bit in på det nya året.

LindeNytt vill härmed tacka alla läsare som på ett sådant engagerat sätt läst och kommenterat våra artiklar, debatterat och flitigt skrivit insändare under året. Vi vill självfallet också tacka alla våra annonsörer som gjort vårt arbete möjligt, och vi hoppas att ni är med oss lika engagerat även nästa år.

Gott Nytt År!

Publicerad 28 december 2018 klockan 15:32

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Gunnar Falk och Per Wretenberg kan nu operera med assistans av roboten. Foto: Håkan Risberg

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.

6 mars 2026 klockan 11:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Foto: Camilla Lagerman

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.

2 mars 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra...
2 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra ...
2 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten...
2 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.

1 mars 2026 klockan 21:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men...

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.

26 februari 2026 klockan 11:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj ...

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde ...

Öppet för ansökan till årets Drömjobb

Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan ...

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer

Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten "Hollow". Hos familjen Nydén i...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen...
20 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-19

2026-02-18

2026-02-17

2026-02-16

2026-02-14

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-13

2026-02-12

2026-03-06 23:43