LindeNytts Årskrönika 2018

2018 är snart till ända, ett år med många upp- och nedgångar och en hel del kriser – precis som det brukar vara, men vad minns man egentligen från det gångna året? LindeNytt sammanställer här nyhetsåret som gått i en årskrönika.

Oboyen tog slut och hyllorna gapade tomma i brist på det älskade chokladpulvret. Med den ovanligt heta sommaren kom också foderkrisen som ett brev på posten, och det varnades för att priset på både öl och bröd skulle skjuta i höjden. Ännu en effekt av torkan var att kolsyran tog slut och hela Europa stod inför en läskkris, mitt under fotbolls-VM. Årets största kris måste ändå vara den rådande regeringskrisen, när den får ett slut är det bara de i Sveriges största sandlåda som vet.

Korsningen fick leva vidare ett tag till. Arkivfoto: Fredrik Norman

Även på hemmaplan haglade kriserna tätt, året inleddes med den sedvanliga snökrisen, om än något lindrigare än tidigare år. Stora snömängder föll på kort tid, och snöröjarna arbetade febrilt med att forsla bort den – för att göra plats åt ännu mer snö.
Strax därefter fick en annan kris sin upplösning, nämligen den hett omdebatterade stängningen av plankorsningen vid Lidl i centrala Lindesberg. Den 19 januari kom ett för många efterlängtat beslut, att korsningen får leva kvar och därmed fick Trafikverket leta en ny plats för att genomföra sitt dubbelspår.

Martin Almgren hamnade på en åttondeplats i Mello. Arkivfoto: Camilla Lagerman

I februari blev det betydligt trevligare, när Lindesbergs egen Martin Almgren för första gången ställde upp i Melodifestivalen, och många nervösa ortsbor bet nog sönder sina stackars fingrar i undran över hur detta skulle gå. Det gick bra för den forne Idolvinnaren, som tog sig direkt till final, där han sedan slutade på en mycket hedrande åttondeplats.

Lasarettet blev hett omdebatterat under året. Arkivfoto: Fredrik Norman

I mars blossade den bitvis mycket infekterade lasarettskrisen upp, när omorganisationens effekter och avsikter ifrågasattes av såväl personal på sjukhuset som representanter från näringslivet. En lång rad insändare och debattartiklar skrevs i ämnet och Lindesbergs lasaretts framtid som akutsjukhus ifrågasattes likaså. Lasarettskrisen blev en långdragen historia och fortsatte även under april, och därefter en bra bit in på året.

Tommy Körberg sjöng inför en fullsatt Lindesberg Arena. Foto: Fredrik Stenfelt

I april var det dags för den årliga Capricen under regi av Manskören Harmoni, och visst var det harmoni i Lindesberg Arena när Tommy Körberg sjöng som aldrig förr inför tusentals Lindesbergare. Den hemliga gästen var ingen mindre än musikaldrottningen Gunilla Backman, och även Martin Almgren gjorde ett kort gästspel till publikens stora förtjusning.

Ett flertal skogsbränder härjade under sommaren. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Under maj gjorde värmen och torkan entré på riktigt, och därmed var brandkrisen ett faktum. Skogsbränder av olika omfattning blossade upp på flera platser runtom i kommunen, och Länsstyrelsen beslutade om totalt eldningsförbud, mitt i grillsäsongen. Ett beslut som stod sig långt in på sommaren skulle det visa sig.

Kommunchefens lön var en het potatis i sommarvärmen, som kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, fick kritik för. Arkivfoto: Fredrik Norman

Juni månad bjöd på fortsatt torrt och varmt väder, och nu hamnade plötsligt kommunens politiker i fokus igen, eller närmare bestämt kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson. Årets lönekris handlade om kommundirektörens höga lön, som ett flertal politiker ansåg vara alldeles för hög.

I juli upplevde vi en av de varmaste somrarna i mannaminne, och Lindesbergs uteserveringar var fyllda till bredden av ortsbor som ville följa Sveriges fotbollskris från en lokal storbildsskärm. Efter en blytung förlust mot Tyskland i slutsekunderna såg det mörkt ut för vidare spel, och nationen var i djup kris. Rasistbråk och kärleksförklaringar följde, och Sverige tog sig hela vägen till en välförtjänt kvartsfinal. Inte illa pinkat av ett litet land i norr.

Flera partier fick sina valaffischer vandaliserade. Foto: Centerpartiet

Under augusti var det dags för politikerna att slutspurta inför valet, och det stektes valfläsk till höger och vänster runtom i kommunen. Valaffischer och skyltar vandaliserades, och valrörelsen 2018 innebar betydligt fler och hårdare angrepp mot partiets valmaterial på olika platser i Lindesberg än tidigare.

Det gick snabbare på hemmaplan är i riksdagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

September var månaden då i princip allt i hela landet kretsade kring politik och valet, och på hemmaplan var det inget undantag. Socialdemokraterna i Lindesberg gjorde ett katastrofval och tappade hela 7,2 procentenheter, mest av alla kommunala partier. Nu började arbetet med att rädda valkrisen och på något sätt komma fram till ett sätt att styra Lindesbergs kommun.

Bions framtid har diskuterats flitigt under hösten. Foto: Nätverket Lindekultur

I oktober dök biokrisen upp, då den privatägda biografen Yankee Theater i Frövi menade att Lindesbergs kommun bedrev en snedvriden konkurrens, och i samma veva bestämde sig Tillväxtutskottet för att ta upp frågan om hur Lindesbergs biograf skulle drivas i framtiden. Namninsamlingar skrevs under för att rädda Folkan från klorna på en privat aktör, men hur framtiden ser ut vet vi först på andra sidan årsskiftet.

Uppretade och besvikna bybor kallade till stormöten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

November och december bjöd på årets allra hetaste debatt, den mycket omtalade skolkrisen. Barn- och utbildningsnämnden föreslog att skolorna i Rockhammar och Ramsberg skulle läggas ned, samt att Vedevågs skola skulle förlora mellanstadiet. Detta fick byborna att gå man ur huse för att kraftsamla, och stormöten hölls där politikerna fick svara på svidande kritik. Vid kommunfullmäktige den 12 december återremitterades dock frågan om skolorna i Ramsberg och Rockhammar, medan Vedevåg förlorade halva sin skola. Den frågan är dock överklagad till Förvaltningsrätten, och därmed fortsätter skolkrisen en bit in på det nya året.

LindeNytt vill härmed tacka alla läsare som på ett sådant engagerat sätt läst och kommenterat våra artiklar, debatterat och flitigt skrivit insändare under året. Vi vill självfallet också tacka alla våra annonsörer som gjort vårt arbete möjligt, och vi hoppas att ni är med oss lika engagerat även nästa år.

Gott Nytt År!

Publicerad 28 december 2018 klockan 15:32

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt

FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även må...

Till minne: Greger Nilsson

MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.

Artikel innehåller bildspel Fin Valborgskväll i Lindesberg – men brasan svek

Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad ...

Anders Carlsson. kårchef i Lindesberg. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Varnar för ökad risk för skogsbränder: ”Extra vaksam”

Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.

30 april 2026 klockan 12:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina. Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå Foto: Lions Club Storå

Fyra Lionsklubbar arrangerar diabetesläger för barn

För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.

29 april 2026 klockan 11:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
28 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
28 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljonförstärkning till förskolan: ”De sliter verkligen”
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till ...
27 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Mats Nyström, Försvarsmakten

900 soldater intar Lindesbergs kommun i stor militärövning

Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.

27 april 2026 klockan 11:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen misstänker att centrumbränder var anlagda

Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i ...

Flera fordon i brand i centrala Lindesberg

På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna p...

Lista: Här firas Valborg

Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Efter polislarmet: Så ska ungdomsfylleriet stävjas

Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.

24 april 2026 klockan 11:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum

Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i ...

De tar över bär- och grönsaksodlingen: ”Förälskade direkt”

I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gå...

Nytt avtal underlättar för kommuninvånare med skadade bilar

För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då ...

VA-arbete på industrirakan – Stafettgatan stängs delvis av

Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och ...

Bilbrand orsakade trafikstopp

En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 ...

Viadukt stängd i månader

Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat ...

Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, inleder årets Vårshow - "På spåret". Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Nu är teaterstjärnorna ”på spåret” igen med ny vårshow!

Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!

20 april 2026 klockan 12:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lada totalförstörd i brand – polisen misstänker brott
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt ...
18 april 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...
17 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-17

2026-04-16

2026-04-16

2026-04-15

2026-04-14

2026-04-13

2026-04-11

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-10

2026-04-09

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-08

2026-05-04 23:08