LindeNytts Årskrönika 2018

2018 är snart till ända, ett år med många upp- och nedgångar och en hel del kriser – precis som det brukar vara, men vad minns man egentligen från det gångna året? LindeNytt sammanställer här nyhetsåret som gått i en årskrönika.

Oboyen tog slut och hyllorna gapade tomma i brist på det älskade chokladpulvret. Med den ovanligt heta sommaren kom också foderkrisen som ett brev på posten, och det varnades för att priset på både öl och bröd skulle skjuta i höjden. Ännu en effekt av torkan var att kolsyran tog slut och hela Europa stod inför en läskkris, mitt under fotbolls-VM. Årets största kris måste ändå vara den rådande regeringskrisen, när den får ett slut är det bara de i Sveriges största sandlåda som vet.

Korsningen fick leva vidare ett tag till. Arkivfoto: Fredrik Norman

Även på hemmaplan haglade kriserna tätt, året inleddes med den sedvanliga snökrisen, om än något lindrigare än tidigare år. Stora snömängder föll på kort tid, och snöröjarna arbetade febrilt med att forsla bort den – för att göra plats åt ännu mer snö.
Strax därefter fick en annan kris sin upplösning, nämligen den hett omdebatterade stängningen av plankorsningen vid Lidl i centrala Lindesberg. Den 19 januari kom ett för många efterlängtat beslut, att korsningen får leva kvar och därmed fick Trafikverket leta en ny plats för att genomföra sitt dubbelspår.

Martin Almgren hamnade på en åttondeplats i Mello. Arkivfoto: Camilla Lagerman

I februari blev det betydligt trevligare, när Lindesbergs egen Martin Almgren för första gången ställde upp i Melodifestivalen, och många nervösa ortsbor bet nog sönder sina stackars fingrar i undran över hur detta skulle gå. Det gick bra för den forne Idolvinnaren, som tog sig direkt till final, där han sedan slutade på en mycket hedrande åttondeplats.

Lasarettet blev hett omdebatterat under året. Arkivfoto: Fredrik Norman

I mars blossade den bitvis mycket infekterade lasarettskrisen upp, när omorganisationens effekter och avsikter ifrågasattes av såväl personal på sjukhuset som representanter från näringslivet. En lång rad insändare och debattartiklar skrevs i ämnet och Lindesbergs lasaretts framtid som akutsjukhus ifrågasattes likaså. Lasarettskrisen blev en långdragen historia och fortsatte även under april, och därefter en bra bit in på året.

Tommy Körberg sjöng inför en fullsatt Lindesberg Arena. Foto: Fredrik Stenfelt

I april var det dags för den årliga Capricen under regi av Manskören Harmoni, och visst var det harmoni i Lindesberg Arena när Tommy Körberg sjöng som aldrig förr inför tusentals Lindesbergare. Den hemliga gästen var ingen mindre än musikaldrottningen Gunilla Backman, och även Martin Almgren gjorde ett kort gästspel till publikens stora förtjusning.

Ett flertal skogsbränder härjade under sommaren. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Under maj gjorde värmen och torkan entré på riktigt, och därmed var brandkrisen ett faktum. Skogsbränder av olika omfattning blossade upp på flera platser runtom i kommunen, och Länsstyrelsen beslutade om totalt eldningsförbud, mitt i grillsäsongen. Ett beslut som stod sig långt in på sommaren skulle det visa sig.

Kommunchefens lön var en het potatis i sommarvärmen, som kommunstyrelsens ordförande, Irja Gustavsson, fick kritik för. Arkivfoto: Fredrik Norman

Juni månad bjöd på fortsatt torrt och varmt väder, och nu hamnade plötsligt kommunens politiker i fokus igen, eller närmare bestämt kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson. Årets lönekris handlade om kommundirektörens höga lön, som ett flertal politiker ansåg vara alldeles för hög.

I juli upplevde vi en av de varmaste somrarna i mannaminne, och Lindesbergs uteserveringar var fyllda till bredden av ortsbor som ville följa Sveriges fotbollskris från en lokal storbildsskärm. Efter en blytung förlust mot Tyskland i slutsekunderna såg det mörkt ut för vidare spel, och nationen var i djup kris. Rasistbråk och kärleksförklaringar följde, och Sverige tog sig hela vägen till en välförtjänt kvartsfinal. Inte illa pinkat av ett litet land i norr.

Flera partier fick sina valaffischer vandaliserade. Foto: Centerpartiet

Under augusti var det dags för politikerna att slutspurta inför valet, och det stektes valfläsk till höger och vänster runtom i kommunen. Valaffischer och skyltar vandaliserades, och valrörelsen 2018 innebar betydligt fler och hårdare angrepp mot partiets valmaterial på olika platser i Lindesberg än tidigare.

Det gick snabbare på hemmaplan är i riksdagen. Arkivfoto: Camilla Lagerman

September var månaden då i princip allt i hela landet kretsade kring politik och valet, och på hemmaplan var det inget undantag. Socialdemokraterna i Lindesberg gjorde ett katastrofval och tappade hela 7,2 procentenheter, mest av alla kommunala partier. Nu började arbetet med att rädda valkrisen och på något sätt komma fram till ett sätt att styra Lindesbergs kommun.

Bions framtid har diskuterats flitigt under hösten. Foto: Nätverket Lindekultur

I oktober dök biokrisen upp, då den privatägda biografen Yankee Theater i Frövi menade att Lindesbergs kommun bedrev en snedvriden konkurrens, och i samma veva bestämde sig Tillväxtutskottet för att ta upp frågan om hur Lindesbergs biograf skulle drivas i framtiden. Namninsamlingar skrevs under för att rädda Folkan från klorna på en privat aktör, men hur framtiden ser ut vet vi först på andra sidan årsskiftet.

Uppretade och besvikna bybor kallade till stormöten. Arkivfoto: Camilla Lagerman

November och december bjöd på årets allra hetaste debatt, den mycket omtalade skolkrisen. Barn- och utbildningsnämnden föreslog att skolorna i Rockhammar och Ramsberg skulle läggas ned, samt att Vedevågs skola skulle förlora mellanstadiet. Detta fick byborna att gå man ur huse för att kraftsamla, och stormöten hölls där politikerna fick svara på svidande kritik. Vid kommunfullmäktige den 12 december återremitterades dock frågan om skolorna i Ramsberg och Rockhammar, medan Vedevåg förlorade halva sin skola. Den frågan är dock överklagad till Förvaltningsrätten, och därmed fortsätter skolkrisen en bit in på det nya året.

LindeNytt vill härmed tacka alla läsare som på ett sådant engagerat sätt läst och kommenterat våra artiklar, debatterat och flitigt skrivit insändare under året. Vi vill självfallet också tacka alla våra annonsörer som gjort vårt arbete möjligt, och vi hoppas att ni är med oss lika engagerat även nästa år.

Gott Nytt År!

Publicerad 28 december 2018 klockan 15:32

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Ida Lindkvist

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.

31 juli 2026 klockan 10:46 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.

31 juli 2026 klockan 10:45 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Privat

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”

När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.

24 juli 2026 klockan 11:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
23 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Cyklist i 70-årsåldern påkörd i centrala Lindesberg

UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras

23 juli 2026 klockan 11:33 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

”Vilka är det som varit oärliga Sundman och Andersson?”

SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.

23 juli 2026 klockan 10:48 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg

Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla...

Vänsterpartiets löften är inte vatten värt

REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet ...

Vänsterpartiet Lindesberg fortsätter verka för att akutkirurgi natt skall vara kvar

REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets...

Far och son fixar truckerfest

Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att ...

FotoFredag: Surt sa räven…

FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Martin skapade magi under årets varmaste kväll

Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten...

Lista: Se vilka som har lottats ett kräftfiskeland

Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ...

Arrangören: ”Man vill inte missa det här”

Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg - Solsting. Den 25 juli fylls innergå...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Rik flora och världens snabbaste djur
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
10 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...
10 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han ...
8 juli 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-06

2026-07-06

2026-07-03

2026-07-02

2026-07-02

2026-07-01

2026-07-01

2026-06-30

2026-06-30

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-29

2026-06-26

2026-06-26

2026-08-02 18:18