Nästa månad inbjuder PRO Lindesberg sina medlemmar till en fiskedag, ett fiskafänge som även ingår i ett distriktsmästerskap där länets storfiskare skall koras inom PRO.
– Vi har varit iväg förr på fiskeresor och det har varit oerhört uppskattat, berättar Arne Eriksson, PRO Lindesberg.
Resan och fisketävlingen går av stapeln 9 september mellan klockan 10-14 och för deltagande skall anmälan göras senast 20 augusti. (Se detaljer i slutet av artikeln.) Som tidigare kommer fiskedagen att arrangeras vid Dammsjön i Nyhyttan, Nora kommun.
– Det är väldigt fint där och väl ordnat så att man kan ställa upp en husvagn och övernatta om man så önskar. Sjön är också känd för att ha riktigt stora fiskar, upp emot 6-7 kilo. Det är regnbåge, öring och röding som sätts ut här, så det är fina fiskar, berättar Arne Eriksson på PRO Lindesberg.
Tidigare resor till Dammsjön har varit mycket uppskattade och septemberresan som nu är aktuell, är också något som ingår i Örebro läns distriktsmästerskap. Den som landar mest fisk i vikt räknat koras som vinnare.
– Vi har varit iväg förr på fiskeresor och det har varit oerhört uppskattat. Det brukar vara cirka 30-40 medlemmar som hänger med. Det här ingår alltså i en tävling, ett distriktsmästerskap. Man får dra max tre fiskar, men det är vikten som avgör. Så om någon drar upp två fiskar som tillsammans väger 1,5 kilo och någon annan bara får en fisk som väger 1,6 kilo, då vinner den som bara fick en fisk eftersom det är vikten som räknas, inte antalet fiskar, förtydligar Arne.
Resan arrangeras alltså den 9:e september och föranmälan skall göras senast 20:e augusti. Detta görs via mail eller telefon.
Mail: distriktet@orebrolan.pro.se
Telefon: 0703-14 04 27
Fotnot: PRO Lindesberg har cirka 600 medlemmar i dagsläget.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.