Nästa månad inbjuder PRO Lindesberg sina medlemmar till en fiskedag, ett fiskafänge som även ingår i ett distriktsmästerskap där länets storfiskare skall koras inom PRO.
– Vi har varit iväg förr på fiskeresor och det har varit oerhört uppskattat, berättar Arne Eriksson, PRO Lindesberg.
Resan och fisketävlingen går av stapeln 9 september mellan klockan 10-14 och för deltagande skall anmälan göras senast 20 augusti. (Se detaljer i slutet av artikeln.) Som tidigare kommer fiskedagen att arrangeras vid Dammsjön i Nyhyttan, Nora kommun.
– Det är väldigt fint där och väl ordnat så att man kan ställa upp en husvagn och övernatta om man så önskar. Sjön är också känd för att ha riktigt stora fiskar, upp emot 6-7 kilo. Det är regnbåge, öring och röding som sätts ut här, så det är fina fiskar, berättar Arne Eriksson på PRO Lindesberg.
Tidigare resor till Dammsjön har varit mycket uppskattade och septemberresan som nu är aktuell, är också något som ingår i Örebro läns distriktsmästerskap. Den som landar mest fisk i vikt räknat koras som vinnare.
– Vi har varit iväg förr på fiskeresor och det har varit oerhört uppskattat. Det brukar vara cirka 30-40 medlemmar som hänger med. Det här ingår alltså i en tävling, ett distriktsmästerskap. Man får dra max tre fiskar, men det är vikten som avgör. Så om någon drar upp två fiskar som tillsammans väger 1,5 kilo och någon annan bara får en fisk som väger 1,6 kilo, då vinner den som bara fick en fisk eftersom det är vikten som räknas, inte antalet fiskar, förtydligar Arne.
Resan arrangeras alltså den 9:e september och föranmälan skall göras senast 20:e augusti. Detta görs via mail eller telefon.
Mail: distriktet@orebrolan.pro.se
Telefon: 0703-14 04 27
Fotnot: PRO Lindesberg har cirka 600 medlemmar i dagsläget.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.