Lindesbergs egen Legodrottning, Eva Svartkrut, är i final i Lego Masters Sverige. Foto: TV4/Cmore
Lindes Legodrottning till mästerlig final i TV4
Söndagens avsnitt av Lego Masters Sverige på TV4 blev en riktig nagelbitare. Fyra lag äntrade semifinalen, däribland Eva Svartkrut från Lindesberg, men endast tre av lagen kunde gå vidare till den stora finalen som avgörs kommande helg.
Varje söndag sedan den 25 oktober har vi kunnat följa Lindesbergaren Eva Svartkrut och hennes lagkamrat Emma Farm i jakten på titeln som Sveriges bästa Legobyggare. Under söndagens rafflande semifinal ställdes deltagarna inför det största bygget hittills.
De fyra återstående lagen presenterades för en gigantisk tågbana som rörde sig mellan fyra, ännu inte byggda, fantasivärldar. På 15 timmar skulle sedan varje lag leverera en varsin fantasivärld efter ett förutbestämt tema, där Eva och Emma fick Steampunk, något som visade sig bli ett minst sagt stressigt och känslofyllt uppdrag. Några timmar in i bygget blev stressen alldeles för påtaglig för Eva, som brast ut i tårar.
– Det går inte så bra när jag stressar för mycket, jag lägger för mycket press på mig själv, och då blir det inte roligt längre. Man måste tagga ner lite och hitta glädjen, då funkar det bra, berättade Eva i programmet.
Emma och Eva i full färd med att färdigställa sin fantasivärld. Foto: TV4/Cmore
Med uppbackning från lagkamraten Emma och programledaren Magnus Göransson, lyckades hon byta fokus, och duon slutförde sin fantasivärld med bravur. Deras Steampunk-värld belönade även Eva och Emma med en plats i den stora finalen som går av stapeln på söndag.
– Det här är en av de roligaste saker jag har gjort i hela mitt liv tror jag! utbrast Emma i slutet av programmet, och Eva fyllde i:
– Det här är jättekul!
Hur det går för Eva och Emma i finalen visar sig på söndag kl 20.00 i TV4.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...