Lindesbergs egen Legodrottning, Eva Svartkrut, är i final i Lego Masters Sverige. Foto: TV4/Cmore
Lindes Legodrottning till mästerlig final i TV4
Söndagens avsnitt av Lego Masters Sverige på TV4 blev en riktig nagelbitare. Fyra lag äntrade semifinalen, däribland Eva Svartkrut från Lindesberg, men endast tre av lagen kunde gå vidare till den stora finalen som avgörs kommande helg.
Varje söndag sedan den 25 oktober har vi kunnat följa Lindesbergaren Eva Svartkrut och hennes lagkamrat Emma Farm i jakten på titeln som Sveriges bästa Legobyggare. Under söndagens rafflande semifinal ställdes deltagarna inför det största bygget hittills.
De fyra återstående lagen presenterades för en gigantisk tågbana som rörde sig mellan fyra, ännu inte byggda, fantasivärldar. På 15 timmar skulle sedan varje lag leverera en varsin fantasivärld efter ett förutbestämt tema, där Eva och Emma fick Steampunk, något som visade sig bli ett minst sagt stressigt och känslofyllt uppdrag. Några timmar in i bygget blev stressen alldeles för påtaglig för Eva, som brast ut i tårar.
– Det går inte så bra när jag stressar för mycket, jag lägger för mycket press på mig själv, och då blir det inte roligt längre. Man måste tagga ner lite och hitta glädjen, då funkar det bra, berättade Eva i programmet.
Emma och Eva i full färd med att färdigställa sin fantasivärld. Foto: TV4/Cmore
Med uppbackning från lagkamraten Emma och programledaren Magnus Göransson, lyckades hon byta fokus, och duon slutförde sin fantasivärld med bravur. Deras Steampunk-värld belönade även Eva och Emma med en plats i den stora finalen som går av stapeln på söndag.
– Det här är en av de roligaste saker jag har gjort i hela mitt liv tror jag! utbrast Emma i slutet av programmet, och Eva fyllde i:
– Det här är jättekul!
Hur det går för Eva och Emma i finalen visar sig på söndag kl 20.00 i TV4.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...