Lindesbergs egen Legodrottning, Eva Svartkrut, är i final i Lego Masters Sverige. Foto: TV4/Cmore
Lindes Legodrottning till mästerlig final i TV4
Söndagens avsnitt av Lego Masters Sverige på TV4 blev en riktig nagelbitare. Fyra lag äntrade semifinalen, däribland Eva Svartkrut från Lindesberg, men endast tre av lagen kunde gå vidare till den stora finalen som avgörs kommande helg.
Varje söndag sedan den 25 oktober har vi kunnat följa Lindesbergaren Eva Svartkrut och hennes lagkamrat Emma Farm i jakten på titeln som Sveriges bästa Legobyggare. Under söndagens rafflande semifinal ställdes deltagarna inför det största bygget hittills.
De fyra återstående lagen presenterades för en gigantisk tågbana som rörde sig mellan fyra, ännu inte byggda, fantasivärldar. På 15 timmar skulle sedan varje lag leverera en varsin fantasivärld efter ett förutbestämt tema, där Eva och Emma fick Steampunk, något som visade sig bli ett minst sagt stressigt och känslofyllt uppdrag. Några timmar in i bygget blev stressen alldeles för påtaglig för Eva, som brast ut i tårar.
– Det går inte så bra när jag stressar för mycket, jag lägger för mycket press på mig själv, och då blir det inte roligt längre. Man måste tagga ner lite och hitta glädjen, då funkar det bra, berättade Eva i programmet.
Emma och Eva i full färd med att färdigställa sin fantasivärld. Foto: TV4/Cmore
Med uppbackning från lagkamraten Emma och programledaren Magnus Göransson, lyckades hon byta fokus, och duon slutförde sin fantasivärld med bravur. Deras Steampunk-värld belönade även Eva och Emma med en plats i den stora finalen som går av stapeln på söndag.
– Det här är en av de roligaste saker jag har gjort i hela mitt liv tror jag! utbrast Emma i slutet av programmet, och Eva fyllde i:
– Det här är jättekul!
Hur det går för Eva och Emma i finalen visar sig på söndag kl 20.00 i TV4.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.