Lindesbergs egen Legodrottning, Eva Svartkrut, är i final i Lego Masters Sverige. Foto: TV4/Cmore
Lindes Legodrottning till mästerlig final i TV4
Söndagens avsnitt av Lego Masters Sverige på TV4 blev en riktig nagelbitare. Fyra lag äntrade semifinalen, däribland Eva Svartkrut från Lindesberg, men endast tre av lagen kunde gå vidare till den stora finalen som avgörs kommande helg.
Varje söndag sedan den 25 oktober har vi kunnat följa Lindesbergaren Eva Svartkrut och hennes lagkamrat Emma Farm i jakten på titeln som Sveriges bästa Legobyggare. Under söndagens rafflande semifinal ställdes deltagarna inför det största bygget hittills.
De fyra återstående lagen presenterades för en gigantisk tågbana som rörde sig mellan fyra, ännu inte byggda, fantasivärldar. På 15 timmar skulle sedan varje lag leverera en varsin fantasivärld efter ett förutbestämt tema, där Eva och Emma fick Steampunk, något som visade sig bli ett minst sagt stressigt och känslofyllt uppdrag. Några timmar in i bygget blev stressen alldeles för påtaglig för Eva, som brast ut i tårar.
– Det går inte så bra när jag stressar för mycket, jag lägger för mycket press på mig själv, och då blir det inte roligt längre. Man måste tagga ner lite och hitta glädjen, då funkar det bra, berättade Eva i programmet.
Emma och Eva i full färd med att färdigställa sin fantasivärld. Foto: TV4/Cmore
Med uppbackning från lagkamraten Emma och programledaren Magnus Göransson, lyckades hon byta fokus, och duon slutförde sin fantasivärld med bravur. Deras Steampunk-värld belönade även Eva och Emma med en plats i den stora finalen som går av stapeln på söndag.
– Det här är en av de roligaste saker jag har gjort i hela mitt liv tror jag! utbrast Emma i slutet av programmet, och Eva fyllde i:
– Det här är jättekul!
Hur det går för Eva och Emma i finalen visar sig på söndag kl 20.00 i TV4.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.