Gråsprängt hår och skägg samt massor av livserfarenhet och år av aktivt arbete inom politiken. Detta tycks vara vad väljarna vill se hos en etablerad och pålitlig politiker. Den bedömningen görs dagarna efter valet. Att unga får det svårt att ta plats på den politiska arenan är något som resulterar i en åldrande skara ”tyckare” i Lindesberg. Valet blev en besvikelse för de som satsat på unga.
Innan valet har det talats om att politiken i Lindesberg behöver ungt nytt blod. En frisk fläkt. Fler unga människor måste aktiveras och engageras inom politiken. Inte minst i fullmäktige. Dock framgår det i efterhand att väljarna inte håller med politikerna i denna fråga. De partier som vågat satsa på ungdom gick ett uselt val tillmötes. De två partier som utmärkt sig mest som ”ungdomssatsande” är Vänsterpartiet och Lod som har flera unga på sin valsedel. Båda partierna tappade röster i valet. I mandat räknat betyder det ett minus för Lod och två för Vänsterpartiet. Uppstickarna i Lod var trendbrytande i sin enorma satsning och besvikelsen var stor på valdagen.
-Det blir svårt att få insyn och kunna påverka genom det förlorade mandatet. Men vi ångrar inte vår satsning ett dugg. Vi tror fortfarande på konceptet att låta ungdomar få plats i partiet, nämnder och fullmäktige, förklarar Mats Lagerman. Medsittare i fullmäktige vid Lagermans sida är ännu inte klart. Personrösterna har inte räknats klart ännu, men partiets egen uppfattning är att det troligtvis blir aktuellt för Rebin Mostafa, 19, eller Mattias Olofsson, 25, att göra debut i fullmäktige.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.