Gråsprängt hår och skägg samt massor av livserfarenhet och år av aktivt arbete inom politiken. Detta tycks vara vad väljarna vill se hos en etablerad och pålitlig politiker. Den bedömningen görs dagarna efter valet. Att unga får det svårt att ta plats på den politiska arenan är något som resulterar i en åldrande skara ”tyckare” i Lindesberg. Valet blev en besvikelse för de som satsat på unga.
Innan valet har det talats om att politiken i Lindesberg behöver ungt nytt blod. En frisk fläkt. Fler unga människor måste aktiveras och engageras inom politiken. Inte minst i fullmäktige. Dock framgår det i efterhand att väljarna inte håller med politikerna i denna fråga. De partier som vågat satsa på ungdom gick ett uselt val tillmötes. De två partier som utmärkt sig mest som ”ungdomssatsande” är Vänsterpartiet och Lod som har flera unga på sin valsedel. Båda partierna tappade röster i valet. I mandat räknat betyder det ett minus för Lod och två för Vänsterpartiet. Uppstickarna i Lod var trendbrytande i sin enorma satsning och besvikelsen var stor på valdagen.
-Det blir svårt att få insyn och kunna påverka genom det förlorade mandatet. Men vi ångrar inte vår satsning ett dugg. Vi tror fortfarande på konceptet att låta ungdomar få plats i partiet, nämnder och fullmäktige, förklarar Mats Lagerman. Medsittare i fullmäktige vid Lagermans sida är ännu inte klart. Personrösterna har inte räknats klart ännu, men partiets egen uppfattning är att det troligtvis blir aktuellt för Rebin Mostafa, 19, eller Mattias Olofsson, 25, att göra debut i fullmäktige.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.