Gråsprängt hår och skägg samt massor av livserfarenhet och år av aktivt arbete inom politiken. Detta tycks vara vad väljarna vill se hos en etablerad och pålitlig politiker. Den bedömningen görs dagarna efter valet. Att unga får det svårt att ta plats på den politiska arenan är något som resulterar i en åldrande skara ”tyckare” i Lindesberg. Valet blev en besvikelse för de som satsat på unga.
Innan valet har det talats om att politiken i Lindesberg behöver ungt nytt blod. En frisk fläkt. Fler unga människor måste aktiveras och engageras inom politiken. Inte minst i fullmäktige. Dock framgår det i efterhand att väljarna inte håller med politikerna i denna fråga. De partier som vågat satsa på ungdom gick ett uselt val tillmötes. De två partier som utmärkt sig mest som ”ungdomssatsande” är Vänsterpartiet och Lod som har flera unga på sin valsedel. Båda partierna tappade röster i valet. I mandat räknat betyder det ett minus för Lod och två för Vänsterpartiet. Uppstickarna i Lod var trendbrytande i sin enorma satsning och besvikelsen var stor på valdagen.
-Det blir svårt att få insyn och kunna påverka genom det förlorade mandatet. Men vi ångrar inte vår satsning ett dugg. Vi tror fortfarande på konceptet att låta ungdomar få plats i partiet, nämnder och fullmäktige, förklarar Mats Lagerman. Medsittare i fullmäktige vid Lagermans sida är ännu inte klart. Personrösterna har inte räknats klart ännu, men partiets egen uppfattning är att det troligtvis blir aktuellt för Rebin Mostafa, 19, eller Mattias Olofsson, 25, att göra debut i fullmäktige.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.