Gråsprängt hår och skägg samt massor av livserfarenhet och år av aktivt arbete inom politiken. Detta tycks vara vad väljarna vill se hos en etablerad och pålitlig politiker. Den bedömningen görs dagarna efter valet. Att unga får det svårt att ta plats på den politiska arenan är något som resulterar i en åldrande skara ”tyckare” i Lindesberg. Valet blev en besvikelse för de som satsat på unga.
Innan valet har det talats om att politiken i Lindesberg behöver ungt nytt blod. En frisk fläkt. Fler unga människor måste aktiveras och engageras inom politiken. Inte minst i fullmäktige. Dock framgår det i efterhand att väljarna inte håller med politikerna i denna fråga. De partier som vågat satsa på ungdom gick ett uselt val tillmötes. De två partier som utmärkt sig mest som ”ungdomssatsande” är Vänsterpartiet och Lod som har flera unga på sin valsedel. Båda partierna tappade röster i valet. I mandat räknat betyder det ett minus för Lod och två för Vänsterpartiet. Uppstickarna i Lod var trendbrytande i sin enorma satsning och besvikelsen var stor på valdagen.
-Det blir svårt att få insyn och kunna påverka genom det förlorade mandatet. Men vi ångrar inte vår satsning ett dugg. Vi tror fortfarande på konceptet att låta ungdomar få plats i partiet, nämnder och fullmäktige, förklarar Mats Lagerman. Medsittare i fullmäktige vid Lagermans sida är ännu inte klart. Personrösterna har inte räknats klart ännu, men partiets egen uppfattning är att det troligtvis blir aktuellt för Rebin Mostafa, 19, eller Mattias Olofsson, 25, att göra debut i fullmäktige.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.