Bokens Dag har blivit en tradition. I år hålls den 25 november på arenan.
– Ett av syftena med Bokens Dag är att etablera Lindesberg som en litterär stad på samma sätt som det är en handbollsstad eller köpstad, säger Arne Johnsson.
Fem författare kommer till Bokens Dag i år. Det handlar om skönlitteratur, poesi, ungdomsböcker. Just nu syns och hörs Jonas Hassen Khemiri överallt efter utgivningen alldeles nyligen av de senaste boken ”Allt jag inte minns”. Poeten Bodil Malmsten har kommit med en kanske personligare samling än tidigare med titeln ”Det här är hjärtat” och Lin Hallberg har gett ut fem nya titlar i år. En av dem är ”Du och jag, Sigge” ,den fjortonde bollen om Sigge sedan 2004. En annan av årets utgåvor är ”Novas hemlighet”. På senare år har det kommit flera böcker om flickan Juni.
– Hon skriver det som svepande kallas hästböcker. Men det handlar inte bara om unga tjejer som rider, utan om deras liv. De ses som hela människor, säger Arne Johnsson.
Anna Jörgensdotter föddes i bruksstaden Sandviken och kom med romanen ”Bergets dotter” 2010, som hon fick Iva Lo-priset för. Idag bor hon i Gävle och kommer till Lindesberg för att prata om sin nya bok ”Drömmen om Ester” – en bok om konstnären Ester Henning som verkade för 100 år sedan och som tillbringade en stor del av sitt liv på olika mentalsjukhus. Idag finns hennes verk på både Moderna Museet och Nationalmuseum. Förra året besökte Sara Stridsberg Lindesberg med anledning av sin nyutkomna bok ”Beckomberga”.
– Det här är en genre som handlar om vad samhället gjort med människor. Idag tänker vi på ett annat sätt, men det kastar en skugga över folkhemmet, menar Arne Johnsson.
Den femte författaren som kommer till Lindesberg är Tomas Bannerhed – nu aktuell med ”I starens tid” – och som slog igenom med Augustpris-belönade ”Korparna” – ”framför allt är den en roman om naturen i betraktarens öga” skrev juryn. Själv beskriver han huvudpersonen i sin senaste bok som ” den kollektivhäckande enmansorkestern, flockfågeln som kvider och visslar glisando”
Bokens Dag drogs igång med det nya 2 000-talet på initiativ av Akademibokhandeln Blombergska och Arne Johnsson på biblioteket kom med redan från början. Han pusslar ihop gästerna utifrån litet olika krav, men absolut viktigast är nyutgiven svensk litteratur. Förra året var det fullt en trappa upp på Lindesberg Arena. I år äger Bokens Dag rum 25 november kl 18.30 – 21.00 och biljetterna släpps ganska snart och kan köpa hos arrangörerna – Lindesbergs Bibliotek och Akademibokhandeln, som öppnar en tillfällig bokdisk. I hallen intill hålls författarsamtal och uppläsningar. Det brukar gå runt rent ekonomiskt – och du som ännu inte besökt Bokens Dag – det är inte för sent.
”Vid vilken ålder är det för sent”, som Bodil Malmsten skriver i sin senaste diktsamling ”Det här är hjärtat”.
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.