Bokens Dag har blivit en tradition. I år hålls den 25 november på arenan.
– Ett av syftena med Bokens Dag är att etablera Lindesberg som en litterär stad på samma sätt som det är en handbollsstad eller köpstad, säger Arne Johnsson.
Fem författare kommer till Bokens Dag i år. Det handlar om skönlitteratur, poesi, ungdomsböcker. Just nu syns och hörs Jonas Hassen Khemiri överallt efter utgivningen alldeles nyligen av de senaste boken ”Allt jag inte minns”. Poeten Bodil Malmsten har kommit med en kanske personligare samling än tidigare med titeln ”Det här är hjärtat” och Lin Hallberg har gett ut fem nya titlar i år. En av dem är ”Du och jag, Sigge” ,den fjortonde bollen om Sigge sedan 2004. En annan av årets utgåvor är ”Novas hemlighet”. På senare år har det kommit flera böcker om flickan Juni.
– Hon skriver det som svepande kallas hästböcker. Men det handlar inte bara om unga tjejer som rider, utan om deras liv. De ses som hela människor, säger Arne Johnsson.
Anna Jörgensdotter föddes i bruksstaden Sandviken och kom med romanen ”Bergets dotter” 2010, som hon fick Iva Lo-priset för. Idag bor hon i Gävle och kommer till Lindesberg för att prata om sin nya bok ”Drömmen om Ester” – en bok om konstnären Ester Henning som verkade för 100 år sedan och som tillbringade en stor del av sitt liv på olika mentalsjukhus. Idag finns hennes verk på både Moderna Museet och Nationalmuseum. Förra året besökte Sara Stridsberg Lindesberg med anledning av sin nyutkomna bok ”Beckomberga”.
– Det här är en genre som handlar om vad samhället gjort med människor. Idag tänker vi på ett annat sätt, men det kastar en skugga över folkhemmet, menar Arne Johnsson.
Den femte författaren som kommer till Lindesberg är Tomas Bannerhed – nu aktuell med ”I starens tid” – och som slog igenom med Augustpris-belönade ”Korparna” – ”framför allt är den en roman om naturen i betraktarens öga” skrev juryn. Själv beskriver han huvudpersonen i sin senaste bok som ” den kollektivhäckande enmansorkestern, flockfågeln som kvider och visslar glisando”
Bokens Dag drogs igång med det nya 2 000-talet på initiativ av Akademibokhandeln Blombergska och Arne Johnsson på biblioteket kom med redan från början. Han pusslar ihop gästerna utifrån litet olika krav, men absolut viktigast är nyutgiven svensk litteratur. Förra året var det fullt en trappa upp på Lindesberg Arena. I år äger Bokens Dag rum 25 november kl 18.30 – 21.00 och biljetterna släpps ganska snart och kan köpa hos arrangörerna – Lindesbergs Bibliotek och Akademibokhandeln, som öppnar en tillfällig bokdisk. I hallen intill hålls författarsamtal och uppläsningar. Det brukar gå runt rent ekonomiskt – och du som ännu inte besökt Bokens Dag – det är inte för sent.
”Vid vilken ålder är det för sent”, som Bodil Malmsten skriver i sin senaste diktsamling ”Det här är hjärtat”.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.