Bokens Dag har blivit en tradition. I år hålls den 25 november på arenan.
– Ett av syftena med Bokens Dag är att etablera Lindesberg som en litterär stad på samma sätt som det är en handbollsstad eller köpstad, säger Arne Johnsson.
Fem författare kommer till Bokens Dag i år. Det handlar om skönlitteratur, poesi, ungdomsböcker. Just nu syns och hörs Jonas Hassen Khemiri överallt efter utgivningen alldeles nyligen av de senaste boken ”Allt jag inte minns”. Poeten Bodil Malmsten har kommit med en kanske personligare samling än tidigare med titeln ”Det här är hjärtat” och Lin Hallberg har gett ut fem nya titlar i år. En av dem är ”Du och jag, Sigge” ,den fjortonde bollen om Sigge sedan 2004. En annan av årets utgåvor är ”Novas hemlighet”. På senare år har det kommit flera böcker om flickan Juni.
– Hon skriver det som svepande kallas hästböcker. Men det handlar inte bara om unga tjejer som rider, utan om deras liv. De ses som hela människor, säger Arne Johnsson.
Anna Jörgensdotter föddes i bruksstaden Sandviken och kom med romanen ”Bergets dotter” 2010, som hon fick Iva Lo-priset för. Idag bor hon i Gävle och kommer till Lindesberg för att prata om sin nya bok ”Drömmen om Ester” – en bok om konstnären Ester Henning som verkade för 100 år sedan och som tillbringade en stor del av sitt liv på olika mentalsjukhus. Idag finns hennes verk på både Moderna Museet och Nationalmuseum. Förra året besökte Sara Stridsberg Lindesberg med anledning av sin nyutkomna bok ”Beckomberga”.
– Det här är en genre som handlar om vad samhället gjort med människor. Idag tänker vi på ett annat sätt, men det kastar en skugga över folkhemmet, menar Arne Johnsson.
Den femte författaren som kommer till Lindesberg är Tomas Bannerhed – nu aktuell med ”I starens tid” – och som slog igenom med Augustpris-belönade ”Korparna” – ”framför allt är den en roman om naturen i betraktarens öga” skrev juryn. Själv beskriver han huvudpersonen i sin senaste bok som ” den kollektivhäckande enmansorkestern, flockfågeln som kvider och visslar glisando”
Bokens Dag drogs igång med det nya 2 000-talet på initiativ av Akademibokhandeln Blombergska och Arne Johnsson på biblioteket kom med redan från början. Han pusslar ihop gästerna utifrån litet olika krav, men absolut viktigast är nyutgiven svensk litteratur. Förra året var det fullt en trappa upp på Lindesberg Arena. I år äger Bokens Dag rum 25 november kl 18.30 – 21.00 och biljetterna släpps ganska snart och kan köpa hos arrangörerna – Lindesbergs Bibliotek och Akademibokhandeln, som öppnar en tillfällig bokdisk. I hallen intill hålls författarsamtal och uppläsningar. Det brukar gå runt rent ekonomiskt – och du som ännu inte besökt Bokens Dag – det är inte för sent.
”Vid vilken ålder är det för sent”, som Bodil Malmsten skriver i sin senaste diktsamling ”Det här är hjärtat”.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.