Bokens Dag har blivit en tradition. I år hålls den 25 november på arenan.
– Ett av syftena med Bokens Dag är att etablera Lindesberg som en litterär stad på samma sätt som det är en handbollsstad eller köpstad, säger Arne Johnsson.
Fem författare kommer till Bokens Dag i år. Det handlar om skönlitteratur, poesi, ungdomsböcker. Just nu syns och hörs Jonas Hassen Khemiri överallt efter utgivningen alldeles nyligen av de senaste boken ”Allt jag inte minns”. Poeten Bodil Malmsten har kommit med en kanske personligare samling än tidigare med titeln ”Det här är hjärtat” och Lin Hallberg har gett ut fem nya titlar i år. En av dem är ”Du och jag, Sigge” ,den fjortonde bollen om Sigge sedan 2004. En annan av årets utgåvor är ”Novas hemlighet”. På senare år har det kommit flera böcker om flickan Juni.
– Hon skriver det som svepande kallas hästböcker. Men det handlar inte bara om unga tjejer som rider, utan om deras liv. De ses som hela människor, säger Arne Johnsson.
Anna Jörgensdotter föddes i bruksstaden Sandviken och kom med romanen ”Bergets dotter” 2010, som hon fick Iva Lo-priset för. Idag bor hon i Gävle och kommer till Lindesberg för att prata om sin nya bok ”Drömmen om Ester” – en bok om konstnären Ester Henning som verkade för 100 år sedan och som tillbringade en stor del av sitt liv på olika mentalsjukhus. Idag finns hennes verk på både Moderna Museet och Nationalmuseum. Förra året besökte Sara Stridsberg Lindesberg med anledning av sin nyutkomna bok ”Beckomberga”.
– Det här är en genre som handlar om vad samhället gjort med människor. Idag tänker vi på ett annat sätt, men det kastar en skugga över folkhemmet, menar Arne Johnsson.
Den femte författaren som kommer till Lindesberg är Tomas Bannerhed – nu aktuell med ”I starens tid” – och som slog igenom med Augustpris-belönade ”Korparna” – ”framför allt är den en roman om naturen i betraktarens öga” skrev juryn. Själv beskriver han huvudpersonen i sin senaste bok som ” den kollektivhäckande enmansorkestern, flockfågeln som kvider och visslar glisando”
Bokens Dag drogs igång med det nya 2 000-talet på initiativ av Akademibokhandeln Blombergska och Arne Johnsson på biblioteket kom med redan från början. Han pusslar ihop gästerna utifrån litet olika krav, men absolut viktigast är nyutgiven svensk litteratur. Förra året var det fullt en trappa upp på Lindesberg Arena. I år äger Bokens Dag rum 25 november kl 18.30 – 21.00 och biljetterna släpps ganska snart och kan köpa hos arrangörerna – Lindesbergs Bibliotek och Akademibokhandeln, som öppnar en tillfällig bokdisk. I hallen intill hålls författarsamtal och uppläsningar. Det brukar gå runt rent ekonomiskt – och du som ännu inte besökt Bokens Dag – det är inte för sent.
”Vid vilken ålder är det för sent”, som Bodil Malmsten skriver i sin senaste diktsamling ”Det här är hjärtat”.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.