Bokens Dag har blivit en tradition. I år hålls den 25 november på arenan.
– Ett av syftena med Bokens Dag är att etablera Lindesberg som en litterär stad på samma sätt som det är en handbollsstad eller köpstad, säger Arne Johnsson.
Fem författare kommer till Bokens Dag i år. Det handlar om skönlitteratur, poesi, ungdomsböcker. Just nu syns och hörs Jonas Hassen Khemiri överallt efter utgivningen alldeles nyligen av de senaste boken ”Allt jag inte minns”. Poeten Bodil Malmsten har kommit med en kanske personligare samling än tidigare med titeln ”Det här är hjärtat” och Lin Hallberg har gett ut fem nya titlar i år. En av dem är ”Du och jag, Sigge” ,den fjortonde bollen om Sigge sedan 2004. En annan av årets utgåvor är ”Novas hemlighet”. På senare år har det kommit flera böcker om flickan Juni.
– Hon skriver det som svepande kallas hästböcker. Men det handlar inte bara om unga tjejer som rider, utan om deras liv. De ses som hela människor, säger Arne Johnsson.
Anna Jörgensdotter föddes i bruksstaden Sandviken och kom med romanen ”Bergets dotter” 2010, som hon fick Iva Lo-priset för. Idag bor hon i Gävle och kommer till Lindesberg för att prata om sin nya bok ”Drömmen om Ester” – en bok om konstnären Ester Henning som verkade för 100 år sedan och som tillbringade en stor del av sitt liv på olika mentalsjukhus. Idag finns hennes verk på både Moderna Museet och Nationalmuseum. Förra året besökte Sara Stridsberg Lindesberg med anledning av sin nyutkomna bok ”Beckomberga”.
– Det här är en genre som handlar om vad samhället gjort med människor. Idag tänker vi på ett annat sätt, men det kastar en skugga över folkhemmet, menar Arne Johnsson.
Den femte författaren som kommer till Lindesberg är Tomas Bannerhed – nu aktuell med ”I starens tid” – och som slog igenom med Augustpris-belönade ”Korparna” – ”framför allt är den en roman om naturen i betraktarens öga” skrev juryn. Själv beskriver han huvudpersonen i sin senaste bok som ” den kollektivhäckande enmansorkestern, flockfågeln som kvider och visslar glisando”
Bokens Dag drogs igång med det nya 2 000-talet på initiativ av Akademibokhandeln Blombergska och Arne Johnsson på biblioteket kom med redan från början. Han pusslar ihop gästerna utifrån litet olika krav, men absolut viktigast är nyutgiven svensk litteratur. Förra året var det fullt en trappa upp på Lindesberg Arena. I år äger Bokens Dag rum 25 november kl 18.30 – 21.00 och biljetterna släpps ganska snart och kan köpa hos arrangörerna – Lindesbergs Bibliotek och Akademibokhandeln, som öppnar en tillfällig bokdisk. I hallen intill hålls författarsamtal och uppläsningar. Det brukar gå runt rent ekonomiskt – och du som ännu inte besökt Bokens Dag – det är inte för sent.
”Vid vilken ålder är det för sent”, som Bodil Malmsten skriver i sin senaste diktsamling ”Det här är hjärtat”.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.