I en stor artikel i Dagens Industri publicerades i måndags en rankinglista som framställts av Svenskt Näringsliv. Listan rankar kommunerna i landet efter deras företagsklimat utifrån infrastruktur m.m. Bland de sämsta hittas Lindesberg med endast 47,6 poäng. Toppar gör Vellinge i Skåne med 102,0.
Företagsklimatet i Sverige är varierande och visar att även mindre kommuner är mycket välmående idag. En undersökning framställd av Svenskt Näringsliv visar att den kommun som toppar listan är en relativt liten men mycket livskraftig kommun i Skåne vid namn Vellinge. Där är entreprenad det självklara valet och man lägger dessutom mycket energi på att locka fler företag till kommunen. ”Vi är nog den enda kommunen som inte äger en skyffel, allting är utlagt på entreprenad. Just nu är det Trelleborg som sköter vårt brandförsvar men det är en öppen handling där Malmö, Svedala och Trelleborg får kämpa och jag vågar påstå att vi har Sveriges billigaste brandförsvar”, säger Vellinges kommunalråd till tidningen Dagens Industri.
Svenskt Näringsliv har under flera år följt företagsutvecklingen i våra kommuner och har utifrån resultatet kunnat sammanställa en ranking över samtliga kommuner i Sverige. Bland de sämsta kommunerna som halkar efter i listan hittas t ex Lindesberg med sina blygsamma 47,6 poäng, som kan jämföras med Vellinges 102.0. Läs mer på Dagens Industris hemsida: Klicka här>> Rankingen baseras på bl a kommunernas kommunalskatt, nyföretagande, företagande, entreprenad och enkätsvar från företagen om hur de upplever t ex infrastruktur, kommunal service m.m.
Se listan>> (Klicka på ”Gäst” och sedan på ”Ranking”)
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.