Ute finns inte många spår kvar av den vinter vi fått hittills i Lindesbergsområdet. Gräsmattorna ligger gröna, isarna smälter på sjöarna och en och annan insekt har redan krupit fram ur sitt gömställe, lockad av värmen i luften. Skidåkning är inte att tänka på med andra ord, men så resonerar inte köpmannaföreningen i dessa tider. Vecka åtta, sportlovsveckan, har man nämligen årets första evenemang och då kommer man bland annat att ordna med ett för staden helt eget Vasalopp.
Köpmannaföreningens ordförande, Tommy Eriksson, är trots snöbristen optimistisk. –Ja, det är ju 14 dagar kvar och vi har planerat det hela som om kylan skulle komma tillbaka tills dess. Vi har ju lite snö kvar på vissa platser och skulle ingen ny snö falla så får vi helt enkelt skrapa ihop det som går och preparera gatan med snö. Det kommer att krävas fyra lastbilslass för att få till det hela, säger Tommy. Fortsätter värmen i samma stil som nu har man dock några backup-planer. Man har pratat om sparkcykellopp bland annat.
Vasaloppet som anordnas är en aktivitet som riktar sig till de små i vår stad. Barn i åldrarna 4 – 10 år ska få ställa upp i det prestigefulla loppet som har sin start vid Missionskyrkan och målgång utanför Wienerkonditoriet. Loppet har sin bana runt flugparken och självklart kommer det finnas plats för de traditionella blåbärsdepåerna, dock utan blåbärssoppa. –Ja, av någon anledning gillar inte alla barn blåbärssoppa, förklarar Tommy och skrattar. –Vi kommer istället att servera nyponsoppa till barnen. Diplom delas ut till deltagarna som tappert ställer upp och genomför åkningen.
Utöver barnens Vasalopp kommer tävlingen ”Utmaningen” gå av stapeln. En lagtävling som avgörs i tandemskidor, något många säkert känner igen från tv-program som t ex Stadskampen i TV 4. Tanken är att lagen ska vara konkurrenter som tävlar mot varandra. –Det blir klart roligt. Det kan som exempel vara politiska partier mot varandra, räddningstjänsten mot polisen, eller kanske Lindesbergs två tidningar som gör upp, säger han och menar att LindeNytt vs Bp skulle vara trevligt. Nja… blir ganska tufft att som helt ensam på LN-redaktionen ta sig an Wretling och gänget på Bp tänker jag för mig själv.
Festligheterna nere i stan kommer att vara i dagarna två – den 22-23 februari. Utöver tävlingarna så kommer handeln stå i centrum. Mer info om detta kommer framöver.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.