Ute finns inte många spår kvar av den vinter vi fått hittills i Lindesbergsområdet. Gräsmattorna ligger gröna, isarna smälter på sjöarna och en och annan insekt har redan krupit fram ur sitt gömställe, lockad av värmen i luften. Skidåkning är inte att tänka på med andra ord, men så resonerar inte köpmannaföreningen i dessa tider. Vecka åtta, sportlovsveckan, har man nämligen årets första evenemang och då kommer man bland annat att ordna med ett för staden helt eget Vasalopp.
Köpmannaföreningens ordförande, Tommy Eriksson, är trots snöbristen optimistisk. –Ja, det är ju 14 dagar kvar och vi har planerat det hela som om kylan skulle komma tillbaka tills dess. Vi har ju lite snö kvar på vissa platser och skulle ingen ny snö falla så får vi helt enkelt skrapa ihop det som går och preparera gatan med snö. Det kommer att krävas fyra lastbilslass för att få till det hela, säger Tommy. Fortsätter värmen i samma stil som nu har man dock några backup-planer. Man har pratat om sparkcykellopp bland annat.
Vasaloppet som anordnas är en aktivitet som riktar sig till de små i vår stad. Barn i åldrarna 4 – 10 år ska få ställa upp i det prestigefulla loppet som har sin start vid Missionskyrkan och målgång utanför Wienerkonditoriet. Loppet har sin bana runt flugparken och självklart kommer det finnas plats för de traditionella blåbärsdepåerna, dock utan blåbärssoppa. –Ja, av någon anledning gillar inte alla barn blåbärssoppa, förklarar Tommy och skrattar. –Vi kommer istället att servera nyponsoppa till barnen. Diplom delas ut till deltagarna som tappert ställer upp och genomför åkningen.
Utöver barnens Vasalopp kommer tävlingen ”Utmaningen” gå av stapeln. En lagtävling som avgörs i tandemskidor, något många säkert känner igen från tv-program som t ex Stadskampen i TV 4. Tanken är att lagen ska vara konkurrenter som tävlar mot varandra. –Det blir klart roligt. Det kan som exempel vara politiska partier mot varandra, räddningstjänsten mot polisen, eller kanske Lindesbergs två tidningar som gör upp, säger han och menar att LindeNytt vs Bp skulle vara trevligt. Nja… blir ganska tufft att som helt ensam på LN-redaktionen ta sig an Wretling och gänget på Bp tänker jag för mig själv.
Festligheterna nere i stan kommer att vara i dagarna två – den 22-23 februari. Utöver tävlingarna så kommer handeln stå i centrum. Mer info om detta kommer framöver.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfärdig eller nykläckt affärsidé – och ett driv utöver det vanliga. Syftet är att inspirera och skapa möjligheter för entreprenörskap bland unga, samtidigt som deltagarna får ett startkapital.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.