Ute finns inte många spår kvar av den vinter vi fått hittills i Lindesbergsområdet. Gräsmattorna ligger gröna, isarna smälter på sjöarna och en och annan insekt har redan krupit fram ur sitt gömställe, lockad av värmen i luften. Skidåkning är inte att tänka på med andra ord, men så resonerar inte köpmannaföreningen i dessa tider. Vecka åtta, sportlovsveckan, har man nämligen årets första evenemang och då kommer man bland annat att ordna med ett för staden helt eget Vasalopp.
Köpmannaföreningens ordförande, Tommy Eriksson, är trots snöbristen optimistisk. –Ja, det är ju 14 dagar kvar och vi har planerat det hela som om kylan skulle komma tillbaka tills dess. Vi har ju lite snö kvar på vissa platser och skulle ingen ny snö falla så får vi helt enkelt skrapa ihop det som går och preparera gatan med snö. Det kommer att krävas fyra lastbilslass för att få till det hela, säger Tommy. Fortsätter värmen i samma stil som nu har man dock några backup-planer. Man har pratat om sparkcykellopp bland annat.
Vasaloppet som anordnas är en aktivitet som riktar sig till de små i vår stad. Barn i åldrarna 4 – 10 år ska få ställa upp i det prestigefulla loppet som har sin start vid Missionskyrkan och målgång utanför Wienerkonditoriet. Loppet har sin bana runt flugparken och självklart kommer det finnas plats för de traditionella blåbärsdepåerna, dock utan blåbärssoppa. –Ja, av någon anledning gillar inte alla barn blåbärssoppa, förklarar Tommy och skrattar. –Vi kommer istället att servera nyponsoppa till barnen. Diplom delas ut till deltagarna som tappert ställer upp och genomför åkningen.
Utöver barnens Vasalopp kommer tävlingen ”Utmaningen” gå av stapeln. En lagtävling som avgörs i tandemskidor, något många säkert känner igen från tv-program som t ex Stadskampen i TV 4. Tanken är att lagen ska vara konkurrenter som tävlar mot varandra. –Det blir klart roligt. Det kan som exempel vara politiska partier mot varandra, räddningstjänsten mot polisen, eller kanske Lindesbergs två tidningar som gör upp, säger han och menar att LindeNytt vs Bp skulle vara trevligt. Nja… blir ganska tufft att som helt ensam på LN-redaktionen ta sig an Wretling och gänget på Bp tänker jag för mig själv.
Festligheterna nere i stan kommer att vara i dagarna två – den 22-23 februari. Utöver tävlingarna så kommer handeln stå i centrum. Mer info om detta kommer framöver.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dömdes då för flera fall av barnfridsbrott, grov kvinnofridskränkning, misshandel, ringa narkotikabrott samt våldsamt motstånd. Åklagaren överklagade dock domen till Göta Hovrätt som nu skärper straffet för mannen.
Under måndagen höll Lindesbergs Rotaryklubb sin julavslutning i Lindesbergs kyrka, med musikalisk guldkant av Kulturskolan Garnalias musikelever. Med varm hand delade president Sture Åtterås ut två stipendier – välkommet så här inför jul – till två kyrkliga organisationer som på varsitt håll bedriver viktigt socialt arbete.
– Vi får höra om mycket elände runt om i världen, men vi får inte glömma att vi har problem på nära håll också, tyvärr. Därför vill vi stötta dessa två verksamheter, förklarade president Sture Åtterås när han överlämnade checkarna.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En polisinsats pågår just nu i norra delen av kommunen. Enligt tidiga uppgifter från polisen är man på plats för att söka efter en individ som uppges ha agerat hotfullt. Av säkerhetsskäl har personalen vid Storåskolan valt att inrymma samtliga elever medan insatsen pågår i närområdet.
– Det stämmer att vi är på plats och säker efter en hotfull person samt att skolan är inrymd. Det finns dock inget hot riktat mot skolan, utan det har gjorts av säkerhetsskäl samt att vi inte vill ha för mycket människor i rörelse som kan försvåra vårt arbete, förklarar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.