Ute finns inte många spår kvar av den vinter vi fått hittills i Lindesbergsområdet. Gräsmattorna ligger gröna, isarna smälter på sjöarna och en och annan insekt har redan krupit fram ur sitt gömställe, lockad av värmen i luften. Skidåkning är inte att tänka på med andra ord, men så resonerar inte köpmannaföreningen i dessa tider. Vecka åtta, sportlovsveckan, har man nämligen årets första evenemang och då kommer man bland annat att ordna med ett för staden helt eget Vasalopp.
Köpmannaföreningens ordförande, Tommy Eriksson, är trots snöbristen optimistisk. –Ja, det är ju 14 dagar kvar och vi har planerat det hela som om kylan skulle komma tillbaka tills dess. Vi har ju lite snö kvar på vissa platser och skulle ingen ny snö falla så får vi helt enkelt skrapa ihop det som går och preparera gatan med snö. Det kommer att krävas fyra lastbilslass för att få till det hela, säger Tommy. Fortsätter värmen i samma stil som nu har man dock några backup-planer. Man har pratat om sparkcykellopp bland annat.
Vasaloppet som anordnas är en aktivitet som riktar sig till de små i vår stad. Barn i åldrarna 4 – 10 år ska få ställa upp i det prestigefulla loppet som har sin start vid Missionskyrkan och målgång utanför Wienerkonditoriet. Loppet har sin bana runt flugparken och självklart kommer det finnas plats för de traditionella blåbärsdepåerna, dock utan blåbärssoppa. –Ja, av någon anledning gillar inte alla barn blåbärssoppa, förklarar Tommy och skrattar. –Vi kommer istället att servera nyponsoppa till barnen. Diplom delas ut till deltagarna som tappert ställer upp och genomför åkningen.
Utöver barnens Vasalopp kommer tävlingen ”Utmaningen” gå av stapeln. En lagtävling som avgörs i tandemskidor, något många säkert känner igen från tv-program som t ex Stadskampen i TV 4. Tanken är att lagen ska vara konkurrenter som tävlar mot varandra. –Det blir klart roligt. Det kan som exempel vara politiska partier mot varandra, räddningstjänsten mot polisen, eller kanske Lindesbergs två tidningar som gör upp, säger han och menar att LindeNytt vs Bp skulle vara trevligt. Nja… blir ganska tufft att som helt ensam på LN-redaktionen ta sig an Wretling och gänget på Bp tänker jag för mig själv.
Festligheterna nere i stan kommer att vara i dagarna två – den 22-23 februari. Utöver tävlingarna så kommer handeln stå i centrum. Mer info om detta kommer framöver.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.