Ute finns inte många spår kvar av den vinter vi fått hittills i Lindesbergsområdet. Gräsmattorna ligger gröna, isarna smälter på sjöarna och en och annan insekt har redan krupit fram ur sitt gömställe, lockad av värmen i luften. Skidåkning är inte att tänka på med andra ord, men så resonerar inte köpmannaföreningen i dessa tider. Vecka åtta, sportlovsveckan, har man nämligen årets första evenemang och då kommer man bland annat att ordna med ett för staden helt eget Vasalopp.
Köpmannaföreningens ordförande, Tommy Eriksson, är trots snöbristen optimistisk. –Ja, det är ju 14 dagar kvar och vi har planerat det hela som om kylan skulle komma tillbaka tills dess. Vi har ju lite snö kvar på vissa platser och skulle ingen ny snö falla så får vi helt enkelt skrapa ihop det som går och preparera gatan med snö. Det kommer att krävas fyra lastbilslass för att få till det hela, säger Tommy. Fortsätter värmen i samma stil som nu har man dock några backup-planer. Man har pratat om sparkcykellopp bland annat.
Vasaloppet som anordnas är en aktivitet som riktar sig till de små i vår stad. Barn i åldrarna 4 – 10 år ska få ställa upp i det prestigefulla loppet som har sin start vid Missionskyrkan och målgång utanför Wienerkonditoriet. Loppet har sin bana runt flugparken och självklart kommer det finnas plats för de traditionella blåbärsdepåerna, dock utan blåbärssoppa. –Ja, av någon anledning gillar inte alla barn blåbärssoppa, förklarar Tommy och skrattar. –Vi kommer istället att servera nyponsoppa till barnen. Diplom delas ut till deltagarna som tappert ställer upp och genomför åkningen.
Utöver barnens Vasalopp kommer tävlingen ”Utmaningen” gå av stapeln. En lagtävling som avgörs i tandemskidor, något många säkert känner igen från tv-program som t ex Stadskampen i TV 4. Tanken är att lagen ska vara konkurrenter som tävlar mot varandra. –Det blir klart roligt. Det kan som exempel vara politiska partier mot varandra, räddningstjänsten mot polisen, eller kanske Lindesbergs två tidningar som gör upp, säger han och menar att LindeNytt vs Bp skulle vara trevligt. Nja… blir ganska tufft att som helt ensam på LN-redaktionen ta sig an Wretling och gänget på Bp tänker jag för mig själv.
Festligheterna nere i stan kommer att vara i dagarna två – den 22-23 februari. Utöver tävlingarna så kommer handeln stå i centrum. Mer info om detta kommer framöver.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.