Bredbandsleverantören Bredbandsbolaget lanserar nu en ny bredbanduppkoppling som ger hela 10 Mbit genom telefonjacket. Självklart har det varit stor uppståndelse kring detta och många som tidigare bara haft det betydligt långsammare alternativet på 0,5 Mbit, som bland annat Telia levererar, har säkert redan nu planerat vad de kan göra med hela 10 Mbits hastighet i sin dator. Dock får många lägga sina planer på is, eller till och med i papperskorgen. Bredbandsbolaget kommer inte att vara tillgängligt i Lindesberg som det ser ut idag.
Många feltolkningar har skett sedan Bredbandsbolaget lanserade sin nya tjänst.
-Vi har använt ordet ADSL, och det kanske har feltolkats av vissa, säger Peder Ramel, vd och koncernchef för Bredbandsbolaget. Deras ADSL är något helt annat än det vi är vana vid via till exempel Telia och Bostream där man får 0,5 Mbit genom telefonjacket.
Bredbandsbolaget lanserar en VDSL- och ADSL-tjänst i de områden och städer man redan finns idag. VDSL-tjänsten kan jämföras med ADSL då man med båda kan få tillgång till bredband via telefonjacket. Den stora skillnaden mellan de två lösningarna är att de med VDSL kan få 10 Mbit medan ADSL-kunden ”bara” får 8 Mbit.
-Samtidigt som vi installerar VDSL i våra stationer kommer vi att installera ADSL för att kunna erbjuda fler kunder i samma område ett bra och snabbt bredband. Det gäller alltså enbart i de städer vi tidigare haft bostadsområden uppkopplade med några få undantag, säger Peder Ramel.
För liten stad – eller…
På frågan om Bredbandsbolaget någonsin kommer att kunna erbjuda mindre städer, som till exempel Lindesberg, ett snabbt bredband svarar han med glad stämma:
-Det är svårt att säga. Allt kan hända och visst är det inte helt omöjligt att det går att bygga ut i framtiden även på mindre orter. Men som jag sa tidigare så är det inte aktuellt på mindre orter just nu. Vi bygger i första hand ut våra befintliga stationer i de städer vi finns idag. Möjligtvis kommer ytterligare några städer att få tillgång till vårt bredband i denna lansering, men det är enbart de något större städerna, säger Peder Ramel.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.