Bredbandsleverantören Bredbandsbolaget lanserar nu en ny bredbanduppkoppling som ger hela 10 Mbit genom telefonjacket. Självklart har det varit stor uppståndelse kring detta och många som tidigare bara haft det betydligt långsammare alternativet på 0,5 Mbit, som bland annat Telia levererar, har säkert redan nu planerat vad de kan göra med hela 10 Mbits hastighet i sin dator. Dock får många lägga sina planer på is, eller till och med i papperskorgen. Bredbandsbolaget kommer inte att vara tillgängligt i Lindesberg som det ser ut idag.
Många feltolkningar har skett sedan Bredbandsbolaget lanserade sin nya tjänst.
-Vi har använt ordet ADSL, och det kanske har feltolkats av vissa, säger Peder Ramel, vd och koncernchef för Bredbandsbolaget. Deras ADSL är något helt annat än det vi är vana vid via till exempel Telia och Bostream där man får 0,5 Mbit genom telefonjacket.
Bredbandsbolaget lanserar en VDSL- och ADSL-tjänst i de områden och städer man redan finns idag. VDSL-tjänsten kan jämföras med ADSL då man med båda kan få tillgång till bredband via telefonjacket. Den stora skillnaden mellan de två lösningarna är att de med VDSL kan få 10 Mbit medan ADSL-kunden ”bara” får 8 Mbit.
-Samtidigt som vi installerar VDSL i våra stationer kommer vi att installera ADSL för att kunna erbjuda fler kunder i samma område ett bra och snabbt bredband. Det gäller alltså enbart i de städer vi tidigare haft bostadsområden uppkopplade med några få undantag, säger Peder Ramel.
För liten stad – eller…
På frågan om Bredbandsbolaget någonsin kommer att kunna erbjuda mindre städer, som till exempel Lindesberg, ett snabbt bredband svarar han med glad stämma:
-Det är svårt att säga. Allt kan hända och visst är det inte helt omöjligt att det går att bygga ut i framtiden även på mindre orter. Men som jag sa tidigare så är det inte aktuellt på mindre orter just nu. Vi bygger i första hand ut våra befintliga stationer i de städer vi finns idag. Möjligtvis kommer ytterligare några städer att få tillgång till vårt bredband i denna lansering, men det är enbart de något större städerna, säger Peder Ramel.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.