Det är mycket prat om Bredband dessa dagar, men det framgår sällan vad tekniken egentligen betyder för framtiden. Det som alla tänker på i första hand är att man sitter vid datorn och surfar eller spelar spel på Internet. Bredband med hög kapacitet genom fiberoptik är mycket mer än så, och det har nu de flesta städer runt om i världen insett och börjat planera in i framtidsutvecklingen. Men Lindesberg ligger långt efter andra orter. Här finns ingen fiber i markerna som i framtiden binder oss samman, sett ur ett datatekniskt perspektiv. Inom en snar framtid betyder fiberoptiken mycket för såväl privatpersoner som företag och sjukvård m.fl. Vi måste börja planera inför framtiden, och vi måste göra det nu, menar Arne Öhman, ATS Kraftservice AB i Lindesberg. -Just nu arbetas det för fullt med att lägga ner fiber i markerna runt om i Sverige. Speciellt duktiga är man i södra Sverige och de har verkligen insett betydelsen med fiberoptik, säger Arne Öhman.
-Ta sjukvården som exempel. Där får fibertekniken sannolikt mycket stor betydelse i framtiden. Genom att kunna kommunicera på ett annat sett än idag, kan man t ex konsultera expertis på andra sjukhus där just den kompetens finns som behövs här och nu. Det gäller inte bara sjukvården utan alla andra arbetsgrupper också.
För företagsutvecklingens välmående måste Lindesberg ha denna teknik.
Men den stora frågan är vem som ska ta ansvaret för den planeringen och se till att så snart en gata grävs upp, oavsett av vem, så ska en fiberkabel ner där. Klicka för bild av fibern>>
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.