Det är mycket prat om Bredband dessa dagar, men det framgår sällan vad tekniken egentligen betyder för framtiden. Det som alla tänker på i första hand är att man sitter vid datorn och surfar eller spelar spel på Internet. Bredband med hög kapacitet genom fiberoptik är mycket mer än så, och det har nu de flesta städer runt om i världen insett och börjat planera in i framtidsutvecklingen. Men Lindesberg ligger långt efter andra orter. Här finns ingen fiber i markerna som i framtiden binder oss samman, sett ur ett datatekniskt perspektiv. Inom en snar framtid betyder fiberoptiken mycket för såväl privatpersoner som företag och sjukvård m.fl. Vi måste börja planera inför framtiden, och vi måste göra det nu, menar Arne Öhman, ATS Kraftservice AB i Lindesberg. -Just nu arbetas det för fullt med att lägga ner fiber i markerna runt om i Sverige. Speciellt duktiga är man i södra Sverige och de har verkligen insett betydelsen med fiberoptik, säger Arne Öhman.
-Ta sjukvården som exempel. Där får fibertekniken sannolikt mycket stor betydelse i framtiden. Genom att kunna kommunicera på ett annat sett än idag, kan man t ex konsultera expertis på andra sjukhus där just den kompetens finns som behövs här och nu. Det gäller inte bara sjukvården utan alla andra arbetsgrupper också.
För företagsutvecklingens välmående måste Lindesberg ha denna teknik.
Men den stora frågan är vem som ska ta ansvaret för den planeringen och se till att så snart en gata grävs upp, oavsett av vem, så ska en fiberkabel ner där. Klicka för bild av fibern>>
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.