Lindesbergs kommun har den lägsta arbetslösheten i hela Örebro län. Lindesberg har idag en öppen arbetslöshet på 4,0 procent, vilket är en bra bit under länssnittet som är 4,7 procent. Den totala arbetslösheten är 6,7 %, där 2,7 % utgörs av arbetslösa som sysselsätts genom olika åtgärder.
Arbetslösheten har successivt trappats ned under flera års tid. Genom flera olika satsningar, av bland annat arbetsförmedlingen och Lindesbergs kommun, så har resultatet blivit slående jämfört med flera grannkommuners prognoser.
-Kommunen går väldigt bra just nu på näringslivssidan och det är framförallt hos industrierna som kurvan pekar uppåt, förklarar kommunalråd Anders Ceder.
Samtidigt som flera av kommunerna i norra länsdelen visar positiva siffror, så råder motsatt utveckling i söder.
Bäst i länet (öppet arbetslösa)
Lindesberg 4,0%
Nora 4,1%
Ljusnarsberg 4,2%
Askersund 4,3%
Hällefors 4,3%
Degerfors 4,4%
Lekeberg 4,4%
Sämst i länet (öppet arbetslösa)
Laxå 5,2%
Örebro 5,0%
Karlskoga 4,7%
Hallsberg 4,6%
Kumla 4,8%
Läs mer om arbetslösheten: Vem har rätt?>>
Arbetslösheten 25 procent
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.